Překážkář Oberndorfer stříbrný v Baku

úterý 23. července 2019
Evropský olympijský festival mládeže v ázerbájdžánském Baku má za sebou první dva dny atletických soutěži. O první českou atletickou medaili se postaral na stodesítce překážek Tomáš Oberndorfer.

Tomáš Oberndorfer naznačil své možnosti již v rozběhu, kde doběhl na druhém místě ve vyrovnaném osobním rekordu 13.88 a hladce postoupil do finále. V něm byl pak ještě rychlejší, když prolétl rovinku s ploty za 13.64. Rychlejší byl pouze Španěl Mario Revenga za 13.59 a Oberndorfer se mohl radovat ze své první velké medaile z mezinárodní akce, která měla hodnotu stříbrnou. Ve finále bohužel foukalo do zad 3.0 m/s, takže Tomášův výkon bude ve statistikách veden jako větrný. Bronzový byl Maďar Mark Pap (13.70).

Pouhé tři centimetry dělily od zisku cenného kovu koulařku Katrin Brzyszkowskou. Ta nejprve v dopoledním programu pohodlně prošla kvalifikací s výkonem 15.97 a ve finále si vedla ještě lépe. Ve třetí sérii poslala své náčiní do vzdálenosti 16.81, což je hodnota jejího nového osobního rekordu, se kterým se zařadila na páté místo českých dorosteneckých historických tabulek. K umístění na stupních vítězů chybělo vskutku málo. Bronzová Němka Sina Prueferová zaznamenala 16.84. Zvítězila Turkyně Pinar Akyolová za 17.88 před Ninou Capatinovu z Moldávie (17.16).

Další bramborové umístění přidal desetibojař František Doubek, jenž poměrně dlouho sahal i po medaili. V podstatě v průběhu celého mistrovského závodu se pohyboval kolem třetí a čtvrté pozice. Poslední tři disciplíny ovšem rozhodly o tom, že na stupně vítězů nevystoupá. Přesto je čtvrtá příčka a součet 7391 bodů víc než solidním výsledkem. Bronzový Němec Paul Kallenberg byl o 32 bodů lepší (7423 b.). Nejcennější kov bral Nor Sander Skotheim za 7540 bodů.

Umístění v elitní osmičce vybojovala ještě sprinterka Eva Kubíčková na stovce. Rozběh zvládla za 12.02 a časem postoupila do finále, kde proběhla cílem na osmém místě v čase 12.11. Vyhrála Irka Rhasidat Adelekeová (11.70).

Dálkař Tomáš Kratochvíl patřil k favoritům na medailové umístění, ale v Baku se mu nedařilo dle představ. V kvalifikaci skočil 691 centimetrů a příliš nepřidal ani ve finále, kde zajistil prvním pokusem na 693 a pak přidal dva křížky, což na postup do užšího finále bohužel nestačilo. V kvalifikaci dálkařek uspěla Daniela Volná, která postoupila za 558 centimetrů do finále.

V rozbězích na 400 metrů se blýskl Tadeáš Plaček, který zvládl jeden okruh za 48.07, což je jeho nový osobák, se kterým momentálně figuruje na děleném pátém místě českých dorosteneckých historických statistik. Své předešlé maximum posunul o 51 setin.

Finálovou účast si vyběhla také půlkařka Pavla Štoudková, která postoupila ze svého rozběhu časem 2:12.77.