přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. května 2022, 09:49

Přehlídka hvězd na Portoriku

Ve městě Ponce na karibském ostrově Portoriko proběhl velmi silně obsazený mítink, na kterém se představila řada úřadujících i někdejších olympijských šampionů. Padly tři nejlepší světové výkony této sezóny.

V koulařském kruhu se vrátil do čela průběžných tabulek Američan Ryan Crouser. Jeho nejdelší pokus v soutěži měřil 22.75, což je desátý nejlepší výkon Ryanovi kariéry. Letošní nejrychlejší čas na třístovce zaznamenal bahamský čtvrtkařský olympijský šampion Steven Gardiner, jenž si s tratí poradil v čase 31.52, čímž se posunul na osmou příčku historických světových tabulek. Pod 32 vteřin se dostal ještě druhý Američan Vernon Norwood (31.81). O třetí TOP zápis sezóny se postarala v tyčkařském sektoru Sandi Morrisová, když se úspěšně přenesla přes 472 centimetrů.

Letos poprvé stlačil v regulérních podmínkách svůj čas na stovce pod deset vteřin Američan Trayvon Bromell. V protivětru zaběhl 9.92. Mezi ženami zvítězila dle očekávání Jamajčanka Elaine Thompson-Herahová. Ani ona neměla příliš štěstí na vítr, přesto byl její čas velmi kvalitní. Na výsledkové tabuli se rozsvítilo 10.93.

Pro domácí příznivce byla největším lákadlem stovka překážek s jejich hvězdou Jasmine Camacho-Quinnovou. Olympijská šampionka a vedoucí žena letošních tabulek však trošku překvapivě prohrála s Američankou Alayshou Johnsonovou, která se blýskla novým osobákem 12.50. Camacho-Quinnová byla o dvě setiny pomalejší (12.52). Na mužské stodesítce byl nejrychlejší Jamajčan Hansle Parchment za 13.15 před Američanem Devonem Allenem (13.20).

Svou rychlost si otestovala také půlkařská suverénka loňské sezóny Athing Muová. Čtvrtku vyhrála v čase 50.42, což ji řadí na třetí místo průběžných tabulek. Závod mužů ovládl trojnásobný olympijský medailista Kirani James z Grenady v čase 44.70. Stejnou trať s překážkami opanovala Jamajčanka Javianne Russelová, která se časem 54.09 stala druhou nejrychlejší ženou dosavadního průběhu sezóny.

Vítězka soutěže dálkařek Ese Brumeová z Nigérie dolétla nejdále na 690 centimetrů. Při tomto pokusu jí ovšem foukal až příliš silný vítr do zad. Její nejdelší regulérní pokus pak měřil 678.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout