Představujeme desítku Atleta – Kristiina Mäki

úterý 25. října 2022
Mílařka Kristiina Mäki se loni po porodu syna Kaapa vrátila v životní formě a na tu letos navázala dalšími skvělými výkony, když si vedla velmi dobře v evropské i světové konkurenci.

Nejrychlejší halovou patnáctistovku zaběhla Kristiina na mítinku World Indoor Tour v Birminghamu, kde finišovala osmá v čase 4:09.55. Následně získala běžecký double na tratích 800 a 3000 metrů při domácím republikovém šampionátu v Ostravě a těšila se na HMS v Bělehradě. Tam nakonec na poslední chvíli neodcestovala. Účast na halovém globálním vrcholu ji znemožnil pozitivní test na Covid.

Pod otevřeným nebem si hned třikrát zazávodila na mítincích Diamantové ligy a její forma postupně stoupala. V marockém Rabatu byla třináctá, v Birminghamu následně doběhla desátá a nejrychlejšího času v rámci Diamantovky dosáhla v polském Chořově, kde skončila dvanáctá v čase 4:05:01.

Prvním vrcholem pro ni byl světový šampionát v Eugene, kde chtěla navázat na finálovou účast z olympiády v Tokiu. To se jí bohužel nepodařilo, ale i postup do semifinále byl v nabité světové konkurenci úspěchem. Její konečné dvaadvacáté místo bylo spíše důsledkem toho, že její semifinálový běh byl vedený spíše takticky a na finiš.

Na mistrovství Evropy v Mnichově pak už finálové ambice naplnila. Z rozběhu postoupila ve svém letošním nejlepším výkonu 4:04.40, což je její čtvrtý nejrychlejší kariérní čas a ve finále si pak doběhla pro šesté místo. Na závěr sezóny úspěšně debutovala na půlmaratonské distanci. V Ústí nad Labem skončila druhá ve velmi solidním čase 1:13:57, který ji řadí na jedenácté místo národních historických statistik.