přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. května 2018, 13:54

Pražský maraton i s olympijským medailistou

V neděli 6. května proběhne v Praze čtyřiadvacátý ročník Volkswagen maratonu. Kromě zahraničních favoritů budou na startu i nejlepší čeští běžci, kteří se utkají o medaile v rámci mistrovství České republiky.

Nejzvučnějším jménem mužské startovní listiny letošního Volkswagen maratonu je Galen Rupp. Běžec ze Spojených států amerických dokázal na olympijských hrách v Riu de Janeiru vybojovat maratonský bronz a vydařil se mu tak úspěšný přechod z dráhových distancí na ty silniční. V loňském roce opanoval maraton v Chicagu a druhý doběhl v Bostonu, kde závodil i letos, ale tentokrát do cíle nedoběhl.

Nejlepší osobní rekord z celého startovního pole má však Etiopan Sisay Lemma, jenž dokázal využít rychlé trati dubajského maratonu i času 2:05:16, což ho staví do role největšího afrického favorita.

V závodě žen se můžeme těšit na zkušenou Portugalku Saru Moreirovou. Mezi její největší úspěchy patří půlmaratonská zlatá medaile z mistrovství Evropy v Amsterdamu 2016. Daří se jí ovšem i na maratonské trati. V roce 2014 skončila třetí na prestižním maratonu v New Yorku.

Součástí pražského maratonu je již tradičně i domácí republikový šampionát. Do něho vstupuje jako hlavní favorit Jiří Homoláč, který by rád získal titul a pokusil se o splnění nominačního kritéria pro start na mistroství Evropy v Berlíně. K tomu potřebuje zaběhnout čas 2:17:17. Pro Jirku se jedná o letošní první maraton. V této sezóně má za sebou už tři půlmaratonské závody, které absolvoval na MS ve Valencii, v Praze a na MČR v Pardubicích, kde bral nejcennější kov.

Nebudou však chybět ani jeho tradiční rivalové. Jedním z nich je Petr Pechek, jenž je s pěti tituly nejúspěšnějším maratoncem v rámci mistrovství republiky a bude obhajovat primát z loňského roku. „Chtěl bych běžet pod 2:20 a rád bych obhájil titul, ale na Jirku Homoláče nejspíš v současnosti nemám,“ nechal se slyšet. V minulosti ale několikrát prokázal, že umí překvapit. Vysoko může pomýšlet i Vít Pavlišta. V Praze se mu daří, však si také svůj osobák 2:17:51 zaběhl v roce 2015 právě v tomto závodě. „V posledním týdnu mě trápila alergie, ale věřím, že se do neděle dám do kupy,“ uvedl.

Při neúčasti Evy Vrabcové jsou hlavními kandidátkami na mistrovský titul trojnásobná mistryně republiky a obhájkyně Petra Pastorová a další zkušená běžkyně Ivana Sekyrová. Překvapit pak může loni bronzová Tereza Ďurdiaková.

Petr Jelínek

Vytisknout