Povedený Sečkárův memoriál

středa 26. srpna 2020
Na jihu Moravy se uskutečnil druhý ročník mezinárodního mítinku Brno vzhůru, který je zároveň také Memoriálem Josefa Sečkáře. V některých disciplínách se také v jeho rámci bojovalo o akademické tituly.

Velmi kvalitně obsazenou disciplínou byla mužská stovka, kde byl největší hvězdou halový světový šampion Richard Kilty z Velké Británie. Vítězem se však stal jiný sprinter z tohoto ostrovního státu. Rovinku prolétl nejrychleji ze všech Tommy Ramdhan v čase 10.33. Druhý byl jeho reprezentační kolega Ojie Edoburun za 10.39 a jako třetí se do cíle předkláněl Bulhar Petar Peev, který o tisíciny předčil právě Kiltyho. Oba zaběhli 10.44. Pátý pak skončil spoludržitel českého rekordu Zdeněk Stromšík. Jeho výsledný čas měl hodnotu 10.50.

Jasným favoritem koulařského klání byl portugalský národní rekordman Tsanko Arnaudov. Bronzový medailista z mistrovství Evropy v Amsterdamu 2016 se v soutěži postupně zlepšoval až na 20.40, čímž si zajistil suverénní triumf. Druhý byl Jamajčan Ashinia Miller, jenž poslal své náčiní na 19.02. Z českých závodníků byl nejlepší třetí Tomáš Vilímek. Vicemistr republiky zapsal 17.48.

Závod výškařů byl duelem mezi Portugalcem Chersonem Baldém a domácím Markem Bahníkem. V tomto souboji měl navrch host z jihu Evropy, když se úspěšně přenesl přes 220 centimetrů. Bahník zvládl nejlépe 214. Mezi ženami s přehledem zvítězila Michaela Hrubá za 182 centimetrů před Slovenkou Monikou Zavilinskou (175).

Vyrovnaný finiš patnáctistovky vyzněl nejlépe pro Litevce Simase Bertasiuse, jenž si tak z Brna odvezl prvenství v čase 3:40.50. Druhý Maďar Istvan Szógi na něj ztratil 23 setin (3:40.73). Třetí byl Ital Mohamed Merrad za 3:43.37. Z Čechů běžel nejrychleji pátý Adam Dvořáček v čase 3:44.36.

Do trojskokanského sektoru se po roce vrátila loňská vítězka a rekordmanka mítinku Litevka Dovilé Kiltyová. Manželka Richarda Kiltyho se ovšem v závodě tentokrát trápila a často přešlapovala. Ve třetí sérii se zachránila výkonem 13.20 a nejdelší pokus si nechala až na samotný závěr, kdy doskákala na 13.64, díky čemuž úspěšně obhájila vítězství před Britkou Naomi Ogbetaovou (13.52) a Chorvatkou Paolou Borovičovou (13.37).

Velmi napilno měla sprinterka Marcela Pírková, která absolvovala všechny tři hladké sprinty a ani v jednom z nich nenašla přemožitelku. Na čtvrtce zvítězila v čase 54.39 v těsném souboji s Maďarkou Biancou Keriovou (54.56). Na dalších dvou distancích byla v ryze domácí konkurenci suverénní. Na dvoustovce vyhrála za 23.53. V tomto závodě jí ovšem foukal do zad až příliš silný vítr o hodnotě 2.8 m/s. Stovku opanovala v čase 11.60, zde byla rychlejší v rozběhu za 11.52.

Další dominantní běžecké představení předvedl v závodě na 3000 metrů překážek Damián Vích. Přesto, že si celý běh odtáhl sám, cílem proběhl v parádním čase 8:49.06, čímž zaostal jen 86 setin za vlastním nejlepším českým výkonem sezóny z finále MČR družstev v Ostravě. Byl to letos již jeho třetí čas na této trati pod 8:50. Ve stejné disciplíně žen vyhrála Tereza Hrochová za 10:54.32, která ještě přidala druhý titul na hladké trojce za 10:00.90.

Na čtvrtce překážek se stali akademickými mistry Martin Tuček (51.14) a Martina Hofmanová (59.27). V kladivářském sektoru se dařilo Tereze Králové, která si vylepšila své sezónní maximum na 64.34. V oštěpu byli nejlepší Andrea Železná (53.49) a Martin Konečný (73.27).