přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. listopadu 2012, 23:51

Potvrzeno. Atletickou královnou nadále Špotáková

Výroční anketu ČAS pošesté ovládla Barbora Špotáková, tentokrát před Zuzanou Hejnovou a Vítězslavem Veselým, který se stal také „objevem“. Ve zbývajících vedlejších kategoriích uspěl trenér Jan Železný a juniorka Anežka Drahotová. Galavečerem české atletiky provedla jako v minulých letech dvojice Absolonová – Háma, skvělou show předvedly Rychlý holky jako atletická verze slavných Spice Girls a vítězce zazpíval sbor Koťata, že by si přál být jako Bára.

Královna sportů je v Česku ve skvělé kondici a potvrdilo to i slavnostní vyhlášení v pražském hotelu Ambassador – Zlatá husa. Večerem provedli Monika Absolonová a Aleš Háma a díky létům, co moderují Atleta roku a poznávají reprezentanty osobně, zvládli průběh s přehledem – už začátek, kdy zpívali „tak tretru mi dej“, to naznačil. V průběhu pořadu pak dvojice nenuceně zpovídala: jaká je potřeba tvrdost tyče (Kudlička), zda už má nové bydlení (Holuša), při které disciplíně ji uvidíme příště (Rosolová), co chystá na příští rok za extravaganci (Maslák), zda už má na Julisce skříňku a kamarády (Hejnová) a podobně.

Z tohoto pohledu byla vrcholem elektronická tužka, kterou si Háma spolu s baletem připravil na tyčkařku Ptáčníkovou-Svobodovou a v níž rozebrali její nezdařený skok. Zpěvačka Absolonová se zhostila ještě jednou své „původní“ role, spolu s Karlem Gottem. Český popový král pak přišel ještě i osobním přáním, v němž zaznělo: „Budu-li mít pevný krok, poděkuju vám rád i příští rok“. V programu vystoupily také vokální uskupení Fragile, kapela Charlie Straight a vše zakončil dětský soubor Koťata, jenž verzi Ódy na radost zpíval s refrénem „být jako Bára, být jako Bára taková chci vážně být“.

Oštěpařka Barbora Špotáková se smála. Byla to pro ni nejtěžší sezona v kariéře, už dříve prohlásila, že obhajoba olympijského titulu se ukázala desetkrát obtížnější než jeho prvotní zisk před čtyřmi lety. „Budu se opakovat, obhajoba je nejtěžší, i když radost asi byla největší z té první medaile. Ovšem na ty stovky vlajek v Londýně nezapomenu,“ nechala se slyšet při slavnostním večeru. Kromě toho dokázala svěřenkyně Jana Železného triumfovat i v Diamantové lize a zopakovat tím premiérový předloňský ročník nejprestižnějšího seriálu. V domácí anketě se ukázala jako zcela bezkonkurenční, pouze dva hlasovací lístky neobsahovaly její jméno na prvním řádku.

Životní sezonu zažila Zuzana Hejnová, volitelé pochopitelně ocenili její olympijský bronz, první cenný kov v kategorii dospělých z velké akce. Medaili stejné barvy má ale doma i se štafetou z Evropy (viz desáté místo), vidět byla i při diamantových mítincích, z Monaka si odvezla dílčí vítězství. Na sezonu ji připravovala Martina Blažková, trenérka roku 2010.

S odstupem takřka sta bodů uzavírá nejlepší trojici oštěpař Vítězslav Veselý, jenž se současně stal objevem roku. Jistě k oběma volbám přispělo evropské zlato z Helsinek s přidanou hodnotou vítězství v diamantovém seriálu, zapomínat by se nemělo ani na „bramborovou“ medaili z Londýna.

Souboj o čtvrtou příčku mezi mistry Evropy rozhodlo pouhých 19 bodů. Pro Pavla Masláka zřejmě sehrála slušná řádka rekordních časů na 200 a 400 metrů, byť i Jiřina Ptáčníková se o jeden (halový) zápis postarala. 21letý sprinter – podle ankety EA největší talent v Evropě – skončil pátý na HMS, jeho tyčkařská kolegyně zase šestou příčku z Istanbulu zopakovala v Londýně, kde Maslák běžel „jen“ semifinále.

Z obou stran bodově osamocena zůstala Denisa Rosolová, jíž se podařil husarský kousek v podobě stříbra na Evropě a finále na olympiádě v disciplíně 400 m překážek, kterou začala vážněji zkoušet na jaře. Figurovala spolu s Hejnovou v úspěšné štafetě čtvrtkařek. Naopak nejtěsnější bitva se odehrála o sedmou příčku, skutečně až poslední došlé lístky rozhodly, že halový vicemistr světa na půlce Jakub Holuša předstihne šestého kladiváře z olympiády Lukáše Melicha.

Po čtyřech letech si účast mezi nejlepšími vysloužil tyčkař Jan Kudlička, především díky stabilitě výkonů: šestá příčka mezi Evropany, osmá při měření se světem na olympiádě. Prvním týmem, který si svými výkony řekl o elitní desítku, je štafeta čtvrtkařek Rychlých holek –Bartoničková, Bergrová, Hejnová, Rosolová – bronzová z Helsinek a sedmá z Londýna.

Juniorkou roku se stala jednoznačně Anežka Drahotová, šestá chodkyně z mistrovství světa v Barceloně zářila i jinde – na šampionátu v běhu do vrchu či na silničních Běchovicích. Jen o něco menší podporu získal trenér Jan Železný, kouč úspěšných oštěpařů Špotákové a Veselého si tak odnesl ocenění v této kategoriistejně jako před rokem.

Z výsledků ankety

Top 10 Atleta roku
1.         Barbora Špotáková  1518
2.         Zuzana Hejnová       1306
3.         Vítězslav Veselý        1217
4.         Pavel Maslák              958
5.         Jiřina Ptáčníková        939
6.         Denisa Rosolová        784
7.         Jakub Holuša              410
8.         Lukáš Melich              406
9.         Jan Kudlička              326
10.       Štafeta žen 4x400 m
            (Bartoničková, Bergrová, Hejnová, Rosolová) 252

Junior roku
1.         Anežka Drahotová   128
2.         Marek Bakalár            13

Objev roku
1.         Vítězslav Veselý        38
2.         Adam Sebastian Helcelet 34
3.         Lukáš Melich              17

Trenér roku
1.         Jan Železný               112
2.         Martina Blažková       32

Kompletní výsledky naleznete v rubrice Zaostřeno na.

Michal Procházka, foto: T. Železný

Vytisknout