přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. ledna 2003, 10:27

Poničené haly se vzpamatovávají

Loňský rok přinesl české atletice mnohé úspěchy, ale také řadu katastrof způsobených přírodními živly.

Dvě významné české haly v Praze ve Stromovce a na Strahově byly značně poznamenány; v prvním případě následkem ničivých povodní a ve druhém byl plášť haly stržen silným větrem. Nynější osud dvou pražských atletických hal je poněkud rozdílný. Zatímco strahovská přetlaková hala byla brzy úspěšně zrekonstruována, v polovině prosince se dočkala slavnostního znovuotevření a už od počátku roku se zde konají závody, hala ve Stromovce se pořádání mistrovských soutěží v této sezóně určitě nedočká.

Aktuální stav hal ve Stromovce a na Strahově hodnotí v rozhovoru ředitel ČAS Mgr. František Fojt:

Jak vypadá v současné době situace v hale ve Stromovce?
V hale ve Stromovce by se již koncem ledna mělo začít trénovat, ale zatím jen omezeně. Zpočátku budou halu využívat pouze příslušníci resortu Ministerstva vnitra ČR. Sociální zařízení a celé zázemí je stále v nepoužitelném stavu, takže s konáním závodů ve Stromovce v této sezóně nelze počítat. Předpokládáme, že do normálního provozu včetně mistrovských soutěží bude hala uvedena na začátku příští halové sezóny.

Jaká opatření jsou ještě třeba provést, aby hala normálně fungovala?
Opravy haly probíhají podle plánu, celý jejich průběh je však momentálně výhradně otázkou času a peněz.

Využije se rekonstrukce k určité modernizaci haly ve Stromovce?
Před povodněmi byly naplánovány poměrně rozsáhlé úpravy haly ve Stromovce. Uvažovalo se o propojení haly s venkovním stadionem, rozšíření prostor pro rozcvičování, avšak povodně všechny tyto plány překazily.

Strahovská přetlaková hala ale doznala řady změn...
Těsně před poničením haly, respektive jejího pláště bylo dokončeno pokrytí dráhy; k ostatním novinkám došlo v rámci rekonstrukce haly po stržení větrem.
Především se sníží energetická náročnost haly zhruba o polovinu současného provozu. Dále bylo v hale zabudováno modernější a kvalitnější umělé osvětlení. Vnější ochranu strahovské haly nyní tvoří čtyři pláště, které mají být schopny propouštět světlo natolik, že při průměrné denní viditelnosti nebude nutné umělé osvětlení používat. Pochopitelně při rekonstrukci šlo i o zvýšení bezpečnosti objektu. Místo původních dvou hala teď disponuje osmi únikovými východy.

Od samého začátku ledna má strahovská hala poměrně nabitý soutěžní program včetně akcí, jako jsou mistrovství krajů. Je už tedy na takovou zátěž stoprocentně připravena?
Strahovská hala na takové soutěže připravena je, pouze je třeba doplnit některé náčiní, které při říjnovém neštěstí zmizelo. Ztratily se například laťky pro výšku a skok o tyči nebo koule.

Jaké jsou škody způsobené na obou pražských halách?
Škody způsobené ve Stromovce se v současné době dají velice těžko vyčíslit, byly by to jen hrubé odhady. Více budeme vědět, až průběh oprav dospěje do pokročilejší fáze. V případě strahovské haly se napáchané škody pohybují mezi 9 – 10 miliony Kč. Tento objekt však byl velmi dobře pojištěn, a tak ČSTV ani ČAS nezaznamenaly výraznější ztráty.


Prvním velkým testováním připravenosti strahovské haly byl přebor Středočeského kraje konaný o víkendu 11.-12. ledna. Podle slov sekretáře Středočeského KAS Ing. Václava Setničky strahovská hala po technické stránce v této praktické zkoušce obstála. Všeobecně byla také oceněna nová podoba haly.

 

Tomáš Klement

Vytisknout