přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

31. října 2018, 13:03

Polskými atlety Nowicki a Wlodarczyková

Zatímco vyhlášení nejlepších českých atletů uplynulé sezóny nás ještě čeká, naši severní sousedé již své nejúspěšnější reprezentanty ocenili. Anketu Zlote kolce (Zlaté tretry) ovládli kladiváři Wojciech Nowicki a Anita Wlodarczyková.

Wojciech Nowicki prožil doposud svou nejlepší sezónu. Poprvé v kariéře zvítězil v celkovém pořadí kladivářské Challenge IAAF a vylepšil tak své loňské maximum v rámci tohoto atletického seriálu, kdy byl druhý. V průběhu celého roku se přetahoval o pozici světové jedničky se svým krajanem a někdejším suverénem této disciplíny Pawlem Fajdekem. 20 z 22 nejlepších světových výkonů letošní sezóny patři těmto dvěma borcům. Co se týká vzájemných soubojů, byl úspěšnější právě Nowicki, jenž porazil Fajdeka v šesti případech. Fajdek se z pokoření svého soka radoval pětkrát. Nowicki též figuruje na čele letošních světových tabulek, když si v maďarském Székesféherváru vylepšil osobní rekord na 81.85. Při šesti svých startech překonal hranici osmdesáti metrů. Na jedničku zvládl také vrchol letošní sezóny, když vybojoval na mistrovství Evropy v Berlíně své první velké zlato. Doposud měl ve své sbírce čtyři bronzové medaile z olympijských her, světových šampionátů a mistrovství Evropy.

Anita Wlodarczyková se v úvodu sezóny trochu hledala, když při svém prvním startu v německém Halle skončila až devátá. Na vítěznou vlnu se vrátila na Zlaté tretře v Ostravě a poté zvítězila v osmi závodech za sebou. Na mistrovství Evropy v Berlíně si vyházela svůj čtvrtý titul šampionky starého kontinentu v řadě, což se ještě žádné kladivářce nepodařilo. Navíc svůj triumf ozdobila rekordem mistrovství, když její načiní dolétlo na 78.94. V letošních světových tabulkách jí patří tři nejlepší výkony. Nejdelší pokus předvedla na domácí půdě v Lublinu, kde hodila 79.59. Po osmi vítězstvích v řadě našla přemožitelku až na Kontinentálním poháru v Ostravě, kde podlehla Američance DeAnně Priceové. Wlodarczyková je skutečnou suverénkou ženského světového kladiva, což potvrdila i v rámci Challenge IAAF, kterou opanovala již pošesté za sebou.

Objevem roku byla vyhlášena sprinterka Martina Kotwilová, která si na mistrovství světa juniorů ve finském Tampere pověsila na krk bronzovou medaili v závodě na 200 metrů.

Ocenění trenéra roku získal Aleksander Matusinski, který měl na starosti štafetu žen na 4x400 metrů, která zvítězila na mistrovství Evropy v Berlíně.

Petr Jelínek, foto: ČAS

Vytisknout