přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. dubna 2021, 21:56

Polská štafetová mise: 2. díl (4x400 m)

Co se týká čtvrtkařských štafet, vysílá česká atletika na World Relays mužskou sestavu a také tu mixovou. Jak tedy probíhá příprava našich čtvrtkařů a čtvrtkařek směrem ke štafetovému klání v Chořově?

Štafeta mužů na 4 x 400 metrů má z celé české sestavy vůbec nejbohatší zkušenosti z World Relays. V Chořově to bude již její třetí účast. Premiéru si naši čtvrtkaři odbyli v roce 2017 v bahamské metropoli Nassau, kde si čtveřice Michal Desenský, Patrik Šorm, Jan Tesař a Vít Müller doběhla pro dvanácté místo. O dva roky později v Jokohamě přišlo zlepšení, když se Jan Tesař, Pavel Maslák, Vít Müller a Michal Desenský kvalifikovali díky celkové desáté příčce na světový šampionát v katarském Dauhá.

To smíšená štafeta na 4 x 400 metrů poběží na World Relays poprvé. Tato disciplína ovšem pro naše reprezentanty a reprezentantky není novinkou. V sezóně 2019 si ji zkusili hned třikrát v rámci Evropských her v Minsku, a dokonce se jim podařilo kvalifikovat na mistrovství světa v Dauhá, kde obsadila čtveřice Jan Tesař, Lada Vondrová, Tereza Petržilková a Patrik Šorm patnáctou příčku.

Na rozdíl od sprinterů, se ne všichni čtvrtkaři připravují na štafetový vrchol na Tenerife. Proč? To objasňuje reprezentační trenér Jiří Kmínek. „Někteří členové týmu jsou na Tenerife už několik týdnů. Bohužel se nepodařilo dorazit skupině Dalibora Kupky s Pavlem Maslákem a Patrikem Šormem, kteří museli po návratu z Jihoafrické republiky zůstat v Čechách. Doma zůstala také Lada Vondrová.“

Na Tenerife se tak momentálně připravují Michal Desenský, Matěj Krsek, Daniel Lehar, Martin Tuček, Barbora Malíková a Martina Hofmanová. „Čtvrtkaři i čtvrtkařky zde absolvovali během tréninkového kempu několik společných tréninků s nácvikem předávek. Jinak je jejich příprava ve vlastní režii. Před koncem soustředění je pak čeká na společném tréninku výkonnostní test ve formě třísetmetrového úseku z bloků, kdy bude jeden běh mužů a jeden běh žen,“ popisuje průběh tréninkového kempu.

Bohužel se Jiřímu Kmínkovi výběr závodníků pro nominaci o několik jmen snížil a nemůže počítat s několika tradičními členy. „Širší nominace byla již vytvořena na konci března. Bylo v ní původně zahrnuto devět čtvrtkařů a čtyři čtvrtkařky. Zdravotní problémy bohužel vyřadily tradiční opory Honzu Tesaře a Víťu Müllera a také mladého Jakuba Veselého. Momentálně jsou tak k dispozici pro World Relays Pavel Maslák, Patrik Šorm, Michal Desenský, Matěj Krsek, Daniel Lehar, Martin Tuček, Lada Vondrová, Barbora Malíková, Tereza Petržilková a Martina Hofmanová,“ uvádí.

Co se týká nasazení do jednotlivých štafet, odmítá vedoucí trenér zatím jakékoliv spekulace. „Myslím, že bude dobré počkat na závěrečný trénink. Nasazení do jednotlivých štafet a úseků proběhne až po něm. Nějakou představu samozřejmě v hlavě mám, ale spousta věcí se ještě může změnit,“ dodává.

K nejzkušenějším členům týmu bude bez debaty patřit Michal Desenský. Jako jediný si totiž připíše již třetí účast na World Relays, je stabilním členem mužské štafety a zkušenosti má už i s tou smíšenou. „Příprava na Tenerife jde zatím podle plánu. Jen je škoda, že nemohli přicestovat také Patrik s Máslem. Osobně jsem odběhal několik tréninků, ze kterých mám dobrý pocit. Uvidíme, co nám všem napoví čtvrteční test. Drobné zranění z haly už jsem doléčil, tak mohu trénovat naplno. V Polsku nám bude bohužel chybět Víťa Müller, který v hale běhal skvělé časy,“ lituje neúčasti svého parťáka ze stříbrné štafety z nedávného HME v Toruni.

Naopak pro Matěje Krska budou World Relays premiérou na velké mezinárodní akci mezi dospělými. Autor nejlepších českých výkonů na trati 400 metrů v sezónách 2019 a 2020 má štafety rád. Však byl také před dvěma lety finišmanem úspěšné stříbrné štafety čtvrtkařů na mistrovství Evropy juniorů ve švédském Boras. „Mistrovství světa štafet pro mě bude první „dospěláckou akcí. I to je jeden z důvodů, proč se na něj těším. V tuto chvíli ještě není zřejmé, zda poběžím mužskou nebo smíšenou štafetu. Lákají mě obě disciplíny. V klasické bych měl možnost běžet společně s naší čtvrtkařskou špičkou. Mix zase představuje něco naprosto nového. Jsem fanouškem možného rozšíření současného spektra disciplín o nové, i kdyby se v nich mělo závodit jen na mítincích. Věřím, že inovace, které by zvedly diváckou atraktivitu atletiky, by pro ni byly v současnou dobu přínosem. Ovšem pouze v případě, že se zachovají tradiční atletické disciplíny,“ nechal se slyšet svěřenec Hany Větrovcové.

World Relays nedočkavě vyhlíží také Barbora Malíková. „Příprava na Tenerife jde dobře. Hodně nám pomohlo odjet do tepla a připravovat se zde. Cítím se plná očekávání a těším se na závody. Smíšenou štafetu jsem měla možnost si vyzkoušet při Evropských hrách v Minsku a byl to skvělý zážitek. Myslím si, že bychom jako poměrně malá země mohli mít větší šanci uspět ve světové konkurenci. Věřím, že je tato disciplína atraktivní i pro diváky,“ dodává.

Tereza Petržilková se sice nepřipravuje na Tenerife, ale vydatné tréninkové dávky absolvuje na nedaleké Gran Canarii. Nebude však chybět na zmiňovaném čtvrtečním testu, kvůli kterému na otočku za zbytkem týmu přicestuje. „Má příprava směřuje maximálně směrem k MS štafet. Během téměř měsíčního kempu na Gran Canarii panují skvělé podmínky. Měla jsem tak možnost udělat kvalitnější přípravu, než kdybych trénovala v České republice. Na smíšenou štafetu se strašně těším. Běžela jsem ji na Evropských hrách i na MS v Dauhá, a tyto závody patří k mým největším atletickým zážitkům. Cíle jsou jasné, a to udržení se na postupové pozici pro olympijské hry v Tokiu a kvalifikace na mistrovství světa v Oregonu,“ doufá v českou účast na obou nadcházejících globálních vrcholech.

Obě štafety jsou momentálně na hraně kvalifikační šestnáctky, která bude moci startovat na olympijských hrách v Tokiu. V tomto ohledu jsou World Relays klíčové zejména pro smíšenou štafetu. Mužská sestava bude mít možnost si případně polepšit ještě na mistrovství Evropy družstev v rumunské Kluži. Mix má v podstatě jen jednu ránu.

Petr Jelínek, foto: Jiří Kmínek

Vytisknout