Poháry Rozhlasu rozdány

středa 6. června 2012
V Ústí nad Orlicí se republikovým finále uzavřel 44. ročník týmové soutěže určené pro žáky základních škol.

Republikovému klání nejlepších žákovských týmů, tak jak je určila krajská kola Poháru rozhlasu s Českou spořitelnou, příliš nepřálo počasí. „Byla velká zima, foukal silný vítr. I tak se ale akce myslím vydařila. Zpoždění, které jsme zprvu nabrali, se podařilo časem vymazat, nikomu se nic vážnějšího nestalo a týmy vyrazily na cestu domů včas a v pořádku,“ hodnotila ředitelka závodu Eva Hüblová.

Kategorii starších žáků ovládli zástupci ZŠ Englišova v Opavě, kteří dosáhli druhého nejvyššího součtu v historii soutěže 7501 b. „Na rekord, který před časem vytvořila generace kolem Holuši, Kudličky či Vaňka, však určitě měli. Být lepší počasí, asi by ho překonali,“ myslí si tamní učitel a zároveň vedoucí trenér sportovního střediska při ZŠ Englišova Jaromír Korbel, podle kterého v týmu nalezneme talenty, jež by mohli na úspěchy svých předchůdců navázat i na reprezentační úrovni. „Opět tu máme silné běžce i skokany,“ říká. S odstupem více než tisíce bodů za vítěznou Opavou, která tak získala Pohár Alfréda Janeckého, obsadili druhé místo závodnici z hostitelského Ústí nad Orlicí, třetí byli žáci z Jablonného v Podještědí.

Opavská ZŠ Englišova byla úspěšná i v kategorii starších žákyň, byť z toho bylo tentokrát „jen“ třetí místo. Opavanky předčily soupeřky ze ZŠ Heyrovského Olomouc a především vítězky ze ZŠ Moskevská Kladno, které si tak odvezly Pohár Marie Losové. Pomohl jim k tomu zisk 6900 b.

Pohár Františka Macáka pro nejlepší družstvo mladších žáků putoval taktéž na Moravu, tentokrát na Hanou, kde si jej může vystavit ZŠ Heyrovského v Olomouci. Její sportovci jako jediní z kategorie překročili pětitisícovou hranici a v konečném účtování měli s bodovým ziskem 5060 b. k dobru více než tři sta bodů na žáky brněnské ZŠ Laštůvkova, kteří obsadili druhou pozici. Třetí bylo družstvo ZŠ Campanus v Praze.

Relativně nejtěsnější bitva se strhla o Pohár Miroslava Tučka, který je určen nejlepšímu družstvu mladších žákyň. 37 bodů nakonec rozhodlo ve prospěch 5. ZŠ Pasířská z Jablonce nad Nisou, na závodnice z jilemnické ZŠ Komenského zbylo druhé místo. Třetí byly žákyně ZŠ Filosofické z Prahy 4.

Výsledky starších žáků a žákyň  jsou zde.