Poháry rozhlasu našly své majitele

středa 5. června 2013
DOPLNĚNO FOTO Na útulném stadionu v Litomyšli se uskutečnil 45. ročník celorepublikové atletické soutěže určené žákům základních škol. Kdo si odnesl ceněné poháry?

Mezi staršími žáky se stejně jako vloni těšili z prvenství frekventanti ZŠ Englišova Opava, jehož frekventanti nasbírali 6703 b. Se ztrátou 35 bodů obsadila druhou příčku v této kategorii ZŠ Laštůvkova Brno, třetí byli s 6514 žáci z Mokré.

Soutěž starších žákyň ovládly ty, které před rokem kralovaly mladší kategorii. Zástupkyně ZŠ Pasířská Jablonec nasbíraly 7018 b. Na druhém místě skončily atletky z Ostravy Poruby, jimž o jediný bod utekla sedmitisícová hranice. Již s větším odstupem vydobyly třetí příčku atletky ze ZŠ a MŠ Blansko.

Výsledky starší žáci a starší žákyně

Mezi mladšími žáky suverénně triumfovali ti, kteří přijeli z Veselí nad Moravou, kategorii ovládli s více než dvousetbodovým náskokem před konkurenty z opavské ZŠ Englišova. Na pomyslných stupních je doplnili žáci z Nové Bystřice.

Že Opava a konkrétně ZŠ Englišova patří k hlavním baštám mládežnické atletiky, potvrdily také tamní mladší žákyně, které vyhrály svou kategorii se ziskem 6019 b, následovala je Z Š Vyhlídka z Valaškého Meziříčí, která prostřednictvím svých sportovkyň nasbírala o 190 b méně. Jen 12 bodů méně si na konto připsala pražská ZŠ Jeseniova, jež obsadila třetí příčku.

Zpráva ředitele závodů:

"Nejprve bych chtěl poděkovat ČAS za přidělení této akce. Chceme do budoucna oživovat příjemný stadion v Litomyšli atletickými soutěžemi tohoto typu. Jsme si vědomi hendikepu šesti drah, přesto věříme, že je dostatek akcí, u kterých toto není problém.Konání letošního ročníku ohrozily povodně v celé ČR, poslední dny jsme zvedaly mnoho telefonátů o informaci, zda se finále bude konat. Největší obavy jsme měli o školy z Prahy a jeho okolí. Byli jsme spolu  v kontaktu, den před konáním jsem měl puštěn neustále počítač a sledoval zda nepřijde omluvný email, nebo nezazvoní telefon a některá ze škol nebude moci dorazit. Byl jsem proto velmi rád, že tomu tak nebylo a jelikož byl pardubický kraj jediným z krajů, kde nebylo vyhlášeno ohrožení povodněmi, nic už nebránilo v uskutečnění 45.ročníku finále Poháru rozhlasu.

Za těchto oklolností, kdy neustále po celé republice pršelo by bylo velmi troufalé přát si, aby bylo slunečno. Tajným přáním bylo pouze to, aby počasí umožnilo zdárně absolovovat tyto závody a všichni si z Litomyšle odvezli hezké vzpomínky. S napětím jsme neustále sledovali změny v předpovědi počasí. A jelikož má "atletický patron" Litomyšl rád a v noci před konáním pršet přestalo, tak jsme si všichni  finále velmi užili.

Vyzvedl bych ZŠ Opava, Englišova, která měla zastoupení ve všech kategoriích. Organizačně jsme se snažili nic nepodcenit a dobře se připravit, což musí ohodnotit jiní. Já pevně věřím že jsme uspěli, využil bych této příležitosti a  poděkoval bych za pomoc všem rozhodčím a pomocníkům z 1.ZŠ Litomyšl."