přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

31. března 2018, 13:59

Poděbrady s Drahotovou i obhájcem

Přesně za týden proběhne šestaosmdesátý ročník chodeckého závodu Poděbrady Walking. I tentokrát se na startu sejde velice zajímavá a kvalitní konkurence. Nebudou chybět ani Anežka Drahotová nebo obhájce loňského triumfu Němec Christopher Linke.

Pokud jí to zdraví dovolí, startuje Anežka Drahotová v Poděbradech pravidelně již od mládežnických kategorií. Již v roce 2013 zde obsadila třetí místo. O rok později dokonce ještě jako juniorka závod opanovala. V sezóně 2014 se svěřenkyni trenéra Pitáka skutečně dařilo. Kromě vítězství v Poděbradech zašla i národní rekord, vyhrála závod na 10 000 metrů na MSJ v Eugene v novém juniorském světovém rekordu a na mistrovství Evropy v Curychu si došla pro bronz. V roce 2015 skončila v Poděbradech opět na třetí příčce. Loňskou sezónou se pak protrápila. Sice ve středočeském lázeňském městečku získala třetí titul mistryně republiky, ale cílem prošla jako šestá. Následně ji pak zdravotní problémy nepustily na start Evropského poháru, který hostily právě Poděbrady.

Letos je vše jinak. Anežka zahájila sezónu druhým místem ve švýcarském Luganu, kde zašla 1:30:48, což byl její nejlepší čas od olympijských her v Riu, kde skončila desátá. Navíc pohodlně vyhověla nominačním požadavkům pro start na evropském šampionátu v Berlíně. O dva týdny později brala druhé místo i v Dudincích a svůj letošní nejlepší výkon vylepšila na 1:30:35. V Poděbradech tak bude opět patřit k největším favoritkám.

Nejnebezpečnější soupeřkou by jí měla být zkušená Italka Eleanora Giorgiová. Žena s osobním maximem 1:26:17 má ve výčtu svých úspěchu například druhé místo z Evropského poháru v Murcii 2015 nebo pátá místa z ME v Curychu 2014 a Světového poháru v čínském Tchaj-Cchangu z téhož roku.

Vysoko mohou pomýšlet i litevská dvojčata Vaiciukevičiutéovi. Živilé došla loni v Poděbradech na třetím místě v novém osobním rekordu 1:31:40 a stejného umístění dosáhla i na ME do 22 let v Bydhošti, kde porazila i Anežku Drahotovou. Její sestra Monika obsadila loni páté místo. Osobní rekord 1:29:41 pasuje do role jedné z favoritek i Polku Paulinu Buziakovou.

Linke na trati jemu zaslíbené

Jestli se nějakému chodci v Poděbradech skutečně daří, tak je jím Němec Christopher Linke, jenž na tomto mítinku zvítězil již v roce 2015. O rok později vystoupal na stříbrný stupínek a loni dokázal po suverénním výkonu vyhrát podruhé, když neměl sobě rovného soupeře a dominoval v novém osobním rekordu 1:18:59. Jen o několik týdnů později se do Poděbrad vrátil a triumfoval zde i v rámci Evropského poháru. Linke patří v posledních letech do nejužší chodecké světové špičky. Na olympijských hrách v Riu de Janeiru skončil šestý a ještě o jednu příčku úspěšnější byl na loňském světovém šampionátu v Londýně.

Linke však není jediným silným Němcem na startu, který rád závodí v Poděbradech. Podobně je na tom i jeho reprezentační kolega Hagen Pohle. Muž, jenž pravidelně vozil cenné kovy z mládežnických šampionátu (zlato z MS 17 v Brixenu 2009, zlato z ME 19 v Tallinu 2011, stříbro z ME do 22 let v Tampere 2013), má osobní rekord právě z tohoto mítinku, když v roce 2016 došel šestý v čase 1:19:58. Loni pak skvělým finišem vybojoval třetí místo, které bude obhajovat i letos. V silné německé sestavě bude i Leo Köpp, který loni v Poděbradech triumfoval hned dvakrát v juniorských závodech. Z primátu se těšil na mítinku Poděbrady Walking i na Evropském poháru. Nyní ho však čeká dvojnásobná porce kilometrů.

Silní budou také Poláci, kteří mají ve své sestavě například mistra Evropy do 22 let z roku 2011 Dawida Tomalu nebo osmého z padesátky na MS v Pekingu 2015 Rafala Fedaczynského. I on má na dvacítku osobák z Poděbrad, kde v roce 2014 zašel čas 1:20:18. Z mimoevropských závodníků nesmíme zapomínat na Mexičana Horacia Navu, který je vítězem Panamerických her v roce 2011 a šestým mužem z chodecké padesátky na olympijských hrách v Pekingu 2008.

Největším českým želízkem v ohni bude Lukáš Gdula, který se v Poděbradech již třikrát radoval z titulu mistra republiky na trati 20 kilometrů. Ani on však loni neměl nejlepší sezónu. Letos e mu ovšem podařilo v Dudincích zajít na padesátce čas, který mu umožňuje start na ME v Berlíně a v Poděbradech tak půjde s čistou hlavou.

Petr Jelínek

Vytisknout