přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. května 2017, 12:14

Poděbrady pohostily evropskou chodeckou elitu

Ve středočeském lázeňském městě se uskutečnil 12. ročník Evropského poháru v chůzi. Dva individuální tituly putovaly do Německa, když uspěli na 20 km Linke a junior Köpp, mezi ženami se radovala Italka Palmisanová, juniorkám vládla Ruska Smerdovová a královskou 50 opanoval Ukrajinec Banzeruk. Tři týmové triumfy si z Poděbrady odvezou Španělé, zbylé si vysloužili Ukrajinci (50 km) a Bělorusové (10 km)

Linke potvrdil svou nadvládu nad Poděbrady

Nejnabitější startovní listinu měl závod na 20 kilometrů mužů. V jeho úvodu udávali střídavě tempo zkušený Francouz Kevin Campion a mladý Brit Callum Wilkinson. První pětkou procházela společně desetičlenná skupinka, ve které nechyběl žádný z favoritů. Zatímco Wilkinson následně odpadl, Campion byl nadále velice aktivní. První zlomový okamžik přišel v průběhu devátého kilometru, kdy za to vzal Němec Christopher Linke a roztrhal čelní skupinu. V polovině závodu měl devítivteřinový náskok na Rusa Sergeje Širobokova, který v Poděbradech závodil jako nezávislý atlet.

Druhá polovina závodu byla jasně v Linkeho režii. Patnáctým kilometrem procházel s 45 vteřinovým náskokem na trojici Campion, Lopez a Karlström, která si to měla rozdat o další cenné kovy. Cílem pak prošel ve vítězném čase 1:19:28. Potvrdil tak, že se mu v Poděbradech skutečně daří. Však se zde radoval z triumfu po dvou při mítinku již potřetí v kariéře. Druhý finišoval Španel Angel Miguel López (1:20:21), jenž o svém stříbře rozhodl nástupem na osmnáctém kilometru. Na bronzový stupínek vystoupal Švéd Perseus Karlström (1:20:40), kterému pomohla k tomuto umístění i diskvalifikace Francouze Campiona dva kilometry před cílem. Čtvrtou příčku vybojoval Brit Tom Bosworth (1:21:21) a pátý byl Litevec Marius Žiukas (1:21:38). Český reprezentant Vít Hlaváč ze závodu po patnácti kilometrech odstoupil.

Soutěž družstev ovládli Španělé se 30 body, následováni Němci (35 b) a Iry (45).

Suverénní představení Italky Palmisanové

Hned od začátku závodu žen na 20 kilometrů se dostala do čela favorizovaná Italka Antonella Palmisanová a její tempo neakceptovala žádná ze soupeřek. Na pátém kilometru činil její náskok na zbytek startovního pole čtrnáct vteřin a v polovině závodu měla ke svému dobru už téměř půl minuty na pětičlennou stíhací skupinu, ve které byly aktivní hlavně portugalské závodnice. Zkušená Italka dokázala držet strojové tempo i nadále a na mezičase patnáctého kilometru stále bezpečně vedla. Navíc se skupinka, která jí šla v patách, smrskla na tři závodnice. Ve třech čtvrtinách závodu byla totiž diskvalifikována jedna ze spolufavoritek Inéz Henriquesová z Portugalska. V závěrečné fázi závodu Antonella Palmisanová již nepřipustila žádné drama a došla si pro suverénní prvenství v čase 1:27:57. „Chtěla jsem v dnešním závodě držet konstantní tempo, což se mi podařilo. Šlo se mi opravdu dobře. Na letošní sezónu jsem dobře připravena a věřím, že to ukážu při vrcholu na MS v Londýně,“ řekla. Zajímavý souboj o další medailová umístění vyzněl nejlépe pro Portugalku Anu Cabecinhaovou, která brala stříbro za 1:29:44. Z bronzu se radovala Španělka Laura Caro-Garciaová (1:29:57). Na dalších dvou pozicích se umístily Ukrajinky Inna Kašinová (1:30:11) a Naďa Borovská (1:30:26). 

Z primátu v týmovém klání se radovaly Španělky (18 b.) Stříbro si z Poděbrad odvezou Italky (34 b.) a bronz bude v držení Litevek (36 b.). 

Ukrajinská dominance na 50

V úvodu závodu na padesát kilometrů se velmi brzy odpoutal od zbytku startovního pole Fin Aleksi Ojala, jenž měl na pátém kilometru na čele náskok přes půl minuty, ale už před první pětinou trati byl diskvalifikován. Dalším odvážlivcem, který se odhodlal k nástupu, byl Ital Teodorico Caporaso. Na dvacátém kilometru měl na devítičlennou skupinu pronásledovatelů k dobru už téměř minutu. Lukáš Gdula se pohyboval kolem dvacáté pozice a držel mezičasy potřebné k překonání limitu na světový šampionát. Caporaso držel nastavené tempo i v polovině závodu, kdy vedl již o více než minutu a půl.

Na pětatřicátém kilometru se rozhodl ke stíhání Itala Ukrajinec Ivan Banzeruk a v průběhu dalších tří okruhů nejenže smazal jeho náskok, ale dokonce se před něj dostal. Na metě čtyřicátého kilometru už měl před Caporasem k dobru 37 sekund. Stupňované tempo zvolil další Ukrajinec Igor Hlavan a osm kilometrů před cílem se dostal na druhou pozici. Skvěle si rozvrhl síly i Ital Michelle Antonelli a na čtyřiačtyřicátém kilometru se posunul na pódiové umístění.

Ukrajinci mezitím kralovali závodu na prvních dvou pozicích. Ivan Banzeruk nakonec uhájil své vedení před dotírajícím Igorem Hlavanem a mohl se radovat z vítězství v čase 3:48:15. „Vítězství jsem určitě nečekal. Nejtěžších bylo posledních deset kilometrů, ale počasí i trať mě podrželi. Doufám, že podobné umístění zopakuji i na mistrovství světa v Londýně,“ věří. Favorizovaný Hlavan vystoupal na stříbrný stupínek za 3:48:38. Pro bronz si v poklidu došel Michelle Antonelli z Itálie (3:49:07). „Zítra mám narozeniny a dal jsem si skvělý dárek. Nepatřil jsem k favoritům, tak jsem se nikam nehnal. V polovině závodu jsem měl již dvě napomenutí a musel si dávat pozor. Přesto z toho je nový osobní rekord, z čehož mám velkou radost,“ řekl Antonelli.

Těsně pod stupni vítězů skončil Ir Brendan Boyce (3:49:49) a elitní pětici uzavřel Idal Teodorico Caporaso (3:52:14), jenž přeci jen trošku doplatil nato, že byl téměř dvacet kilometrů na čele sám. Ukrajinci měli v první šestce hned tři závodníky a s 8 body jasně ovládli soutěž týmů před Italy (16 b) a Španěly (28). Lukáš Gdula dokončil závod na devatenáctém místě v čase 4:13:40 a nepodařilo se mu splnit limit pro start na mistrovství světa v Londýně. "Zpočátku jsem potřebné tempo držel, i když to bylo upracované. Na 20. km mě začala bolet noha, a pak už to bylo trápení. Jsem zklamaný," uvedl svěřenec Iva Pitáka.


Junioři se utkali na trati 10 kilometrů. V polovině závodu vykrystalizovala pětičlenná vedoucí skupina, ze které vypadl jako první Francouz David Kuster. O medailistech se rozhodlo o další dva kilometry později, když nastavenému tempu neodolal Ukrajinec Viktor Šudik. V té době byl na čele hodně aktivní Bělorus Mikita Kaliada. K rozhodujícímu nástupu došlo zhruba kilometr a půl před cílem a postaral se o něj Němec Leo Köpp. Ten své snažení dotáhl do vítězného konce, když prošel cílem v novém osobním rekordu 41:08 a podruhé během šesti týdnů se radoval z poděbradského triumfu. „Závod jsem si skvěle užil. Panovala zde úžasná atmosféra. Bylo zde mnohem více diváků než před šesti týdny. Je tady moc pěkná trať a jsem šťastný, že se mi v Poděbradech opět podařilo zvítězit,“ uvedl. Na druhém místě došel Bělorus Mikita Kaliada (41:19). Třetí skončil Polák Lukasz Niedzialek v novém polském juniorském rekordu 41:28 a zopakoval své umístění z letošního mítinku Poděbrady walking. Jediným českým zástupcem v závodě byl Vojtěch Libnar, který došel na šestadvacátém místě v čase 45:28, což pro něj znamenalo vylepšení osobního maxima o 25 vteřin.

Týmová soutěž vyzněla nejlépe pro Bělorusko (9 b). Druzí skončili Francouzi (11 b) a třetí místo brali Ukrajinci (14 b). 

Závod juniorek dostal náboj hned na prvním kilometru, na němž se odpoutala čtyřčlenná skupinka. Už na 4. km se zúžil boj o vítězství na trojici, když z něj vypadla finská nositelka slavného příjmení Enni Nurmiová. A to přesto, že tempo nebylo nikterak závratné, vedoucí trio ušlo první polovinu trati za 23:38 minuty. Nezměněný obrázek trval další čtyři kilometry, přičemž i ztráta pronásledovatelek se držela téměř jednu minutu. Teprve závěrečný okruh rozhodl o dělbě kovů. Na nástup Jany Smerdovové, Rusky závodící pod neutrální vlajkou, nedokázaly soupeřky, které předtím odpracovaly většinu tempa, zareagovat. „Jsem moc ráda, že jsem našla energii v posledním kilometru. Děkuju moc za skvělou atmosféru,“ uvedla v cíli vítězka. Druhou polovinu ušla přesně za 23 minut a triumfovala za 46:39. O stříbru pro Turecko zásluhou Merjem Bekmezové  rozhodl až závěr, v němž udolala Němku s českými kořeny Teresu Zurekovou. Na Smerdovovou ztratily 9, resp. 12. vteřin.

Týmová soutěž patřila Španělkám, které s 12 body těsně předstihly Řekyně (12 b) a Němky (14).

Fotogalerie - autor: Aleš Gräf

Výsledky

Petr Jelínek, Michal Procházka

Vytisknout