přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. ledna 2020, 14:07

Pětice Čechů v rankingu TFN

Celkem pěti českým atletům se podařilo umístit v TOP 10 v rámci světového rankingu za rok 2019 dle prestižního magazínu Track and Field News.

Mezi elitní desítku se dostali dva muži a tři ženy. Vůbec nejlepšího umístění dosáhla překážkářka Zuzana Hejnová, která figuruje v žebříčku na pátém místě, což je stejná pozice, na které doběhla při finále mistrovství světa. Ke skvělé páté pozici však výrazně přispěly i velmi kvalitní a stabilní výsledky v rámci seriálu Diamantové ligy, kdy se s výjimkou finálového závodu (byla čtvrtá) pravidelně umisťovala na pomyslných medailových příčkách.

Ve světové konkurenci se neztratilo ani oštěpařské duo Nikola Ogrodníková (osmá) a Barbora Špotáková (devátá). Ogrodníková se blýskla hlavně v curyšském finále Diamantové ligy, kde si vyházela třetí místo. Špotáková zas byla o něco úspěšnější na mistrovství světa, kde byla devátá, zatímco Ogrodníková skončila jedenáctá.

Mezi muži dosáhl nejlepšího českého umístění šestý Jakub Vadlejch. Také on byl pravidelným účastníkem Diamantové ligy. Nejlépe se mu vedlo v Birminghamu, kde skončil druhý. Na mistrovství světa si pak vyházel páté místo. Koulař Tomáš Staněk zopakoval v tomto žebříčku desátou příčkou své umístění ze světového šampionátu v Dauhá.

Hned ve čtrnácti disciplínách nejsou na čele žebříčku světoví šampioni. Mezi muži se jedná o osm závodníků. Etiopský maratonec Kenenisa Bekele na MS dokonce vůbec nestartoval, zato v Berlíně útočil na světový rekord Eliuda Kipchogeho, za kterým zaostal o pouhé dvě vteřiny. Další sedm borců sice nevystoupalo na nejvyšší stupínek, ale přesto si z MS odvezli cenný kov. Jedná se o ruského výškaře Michaila Akimenka (stříbro), etiopského běžce Selemona Baregu (stříbro na pětce), amerického koulaře Ryana Crousera (stříbro), estonského oštěpaře Magnuse Kirta (stříbro), kubánského dálkaře Juana Miguela Echevarríu (bronz), marockého stýplaře Soufiana El Bakkaliho (bronz) a španělského překážkáře Orlanda Ortegu (bronz na 110 m překážek).

V kategorii žen se na čele žebříčku objevilo šest atletek, které si v Dauhá nepověsily na krk zlato. Bahamská sprinterka Shaune Miller-Uibová je sice na vrcholu žebříčku dvoustovky, ale na světovém šampionátu běžela dvojnásobnou trať. Stejně jako Bekele, se na mistrovství světa nepředstavila ani keňská maratonkyně Brigid Kosgeiová. Na rozdíl od svého etiopského kolegy světový rekord v Chicagu úspěšně překonala. Američanka Kendra Harrisonová brala v Dauhá stříbro na stovce překážek a pro stejný cenný kov si došla na chodecké padesátce Číňanka Li Maocuo. Dominantní výkony v průběhu sezóny vynesly na čelo žebříčku také americkou půlkařku Ajee Wilsonovou a čínskou oštěpařku Hui Hui Lyu. Na světovém šampionátu však jejich úsilí stačilo „pouze“ na bronz.

Naopak ze světových šampionů dosáhl nejhoršího umístění v žebříčku vítěz mužské pětky Muktar Edris z Etiopie, jenž je sedmý. Překvapivý vítěz oštěpařské soutěže Anderson Peters z Grenady je pátý a na stejné pozici figuruje také úspěšný obhájce zlata na trati 3000 metrů překážek Conseslus Kipruto. Mezi ženami si v rámci rankingu vedly „nejhůře“ ugandská půlkařská mistryně světa Halimah Nakaayiová a americká překážkářka Nia Aliová. Obě jsou shodně na třetím místě.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout