Pestrá finále na World Relays

neděle 2. května 2021
Druhý soutěžní den World Relays v polském Chořově se musel obejít bez české účasti. Na programu bylo celkem sedm finálových závodů a škála medailistů byla skutečně široká. Na stupně vítězů vystoupali zástupci 15 zemí.

Ve finále smíšené štafety na 4 x 400 metrů potvrdili postavení nejrychlejšího týmu z rozběhů Italové, kteří zejména na posledních dvou úsecích jasně dominovali a přesvědčivě zvítězili v čase 3:16.60, což je jen o osm setin pomaleji než při jejich včerejším vystoupení. Vynikajícím finišem vynesl ze čtvrtého místa až na stříbrnou pozici Brazílii Alison dos Santos, jenž se až na cílové šachovnici dostal před finišmana čtveřice z Dominikánské republiky Alexandra Oganda. Brazílie brala stříbro za 3:17.54. Dominikánci zaostali na bronzové pozici jen o čtyři setiny zpět (3:17.58).

Ve štafetě mužů na 4 x 100 metrů svedli strhující souboj o prvenství obhájci titulu z Brazílie se sprintery z Jihoafrické republiky. O vítězi rozhodla jediná setina. Jihoafrický finišman Akani Simbine se předkláněl do cíle v čase 38.71 a Brazilec Paulo Andre de Oliveira tam byl za 38.72. Na bronzové pozici finišovala trochu překvapivě Ghana v čase 39.11. Záhy po doběhu ovšem bylo vše jinak. Brazílie a Ghana byly diskvalifikovány za vyšlápnutí z dráhy a na medailové pozice se posunuli nakonec stříbrní Italové (39.21) a Japonci (39.42), kteří tak zopakovali bronz z roku 2015. Jelikož se Němcům ani Nizozemcům nepodařilo předat, byly ve finále nakonec klasifikovány pouze čtyři štafety.

Finálový závod žen ve stejné disciplíně byl až do poslední předávky v jasné režii nizozemských sprinterek, u kterých se zdálo, že si neohroženě běží pro triumf, ale právě poslední výměna kolíku jim hrubě nevyšla a v ten moment se přes ně přehnaly Italky a také domácí Polky. Itálie jako jediná stlačila svůj čas pod 44 vteřin, když zvítězila v čase 43.79. Polky a Nizozemky pak zaznamenaly shodně čas 44.10. Po přezkoumání cílové kamery pak připadlo stříbro domácí reprezentaci, která byla o pět tisícin rychlejší.

Pořádající Polsko se dočkalo i v neděli svého primátu. Stalo se tak ve štafetě žen na 4 x 200 metrů, která měla na programu rovnou finále, do kterého odstartovalo pět týmů. Polky zvítězily s více než vteřinovým náskokem v čase 1:34.95 před stříbrným Irskem (1:35.93) a bronzovým Ekvádorem (1:36.86). V kategorii mužů vyhrálo Německo (1:22.43) následované Keňou (1:24.26) a Portugalskem (1:24.53).

Celý program uzavřely klasické štafety na 4 x 400 metrů. Jako první se vydaly na trať ženy a vedoucí pozici z rozběhů potvrdily čtvrtkařky z Kuby, které zvítězily v čase 3:28.41. Polky sice zlato z Jokohamy neobhájily, ale se stříbrem za 3:28.81 mohly být jistě spokojeny. Děkovat za něj mohly zejména své finišmance Natalii Kaczmarekové, která předvedla skvělou stíhací jízdu. Třetí byly Britky za 3:29.27. Čerstvé halové mistryně Evropy z Nizozemska se tentokrát na stupně vítězů nevešly a musely se spokojit se čtvrtou příčkou (3:30.12).

Zatímco Nizozemky svou sílu z letošní halové sezóny nepotvrdily, jejich krajané si připsali další cenný triumf. Po HME totiž nenašli přemožitele ani na World Relays, když proběhli cílem vítězně v čase 3:03.45. Totožná sestava, která ovládla evropské halové finále v Toruni tak bude jistě na Polsko vzpomínat jen v dobrém. Japoncům před dvěma lety na MS v Dauhá uniklo světové finále jen o několik setin. Ovšem v Chořově ukázali, že se mohou měřit s nejlepšími, když brali stříbro v čase 3:04.45. Bronz putuje do Botswany za 3:04.77.