přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. května 2023, 08:42

Perseus cílí na zlatý hattrick

Na mužské dvacítce se můžeme v Poděbradech těšit na souboj dvojnásobného vítěze ME chodeckých družstev Persea Karlströma s olympijským šampionem a mistrem světa Italem Massimem Stanem. Dokáže Stano nebo někdo jiný Karlströma připravit o třetí triumf v řadě?

V závodě na 20 kilometrů mužů se pokusí o dokonání zlatého hattricku Švéd Perseus Karlström. Ten ovládl klání na této distanci v letech 2019, kdy hostil tehdy ještě Evropský chodecký pohár litevský Alytus i poslední vydání před dvěma lety, kdy se mistrovství Evropy družstev uskutečnilo právě v Poděbradech. Lázeňská kolonáda patří mezi jeho oblíbené tratě. Dvojnásobný bronzový medailista z posledního světového šampionátu a stříbrný z ME v Mnichově zde v sezónách 2016 a 2020 vyhrál i mítink Poděbrady Walking. V roce 2017 pak bral ještě v Poděbradech bronz v rámci Evropského poháru chodeckých družstev. V případě dalšího medailového úspěchu by se jednalo už o jeho čtvrté umístění na stupních vítězů v rámci tohoto podniku v řadě.

Postaví se mu však řada kvalitních soupeřů v čele z olympijským šampionem na trati 20 kilometrů a mistrem světa na pětatřicítce Italem Massimem Stanem, jenž je držitelem národního rekordu své země 1:17:45. Karlströmovo švédské národní maximum má hodnotu 1:18:07. Mezi okruh favoritů můžeme řadit i jeho reprezentačního kolegu Francesca Fortunata, jenž došel na minulém ME družstev v Poděbradech pátý v dosud platném osobním rekordu 1:19:43. Fortunato byl také pátý na evropském šampionátu v Mnichově.

Potřetí za sebou by rád vystoupal na pódium Španěl Diego García Carrera, který si došel pro bronz v letech 2019 a 2021. Má však na svém kontě i řadu dalších úspěchů, jako je například bronz z loňského mistrovství Evropy v Mnichově nebo stříbro z ME v Berlíně 2018. Na olympijských hrách v Tokiu (Sapporu) došel na dvacítce šestý.

Pak jsou zde ještě další dva národní rekordmani svých zemí. Portugalský veterán Joao Vieira dokazuje i dlouho po čtyřicítce, že se stále může měřit s nejlepšími. Důkazem je titul mistra světa na šampionátu v Dauhá 2019 na trati 50 kilometrů nebo bronz na stejné trati v rámci evropského chodeckého poháru v téže sezóně.

Rychlé časy umí zajít také turecký rekordman Salih Korkmaz, jehož rekordní zápis má hodnotu 1:18:42 a dosahuje tak na evropské poměry té nejvyšší kvality. Zatím největšími kariérními úspěchy Korkmaze je páté místo na MS v Dauhá a stříbro na mistrovství Evropy do 23 let ve švédské Gävle.

Z domácích závodníků se na této trati představí Adam Zajíček a Jaromír Morávek, kteří budou usilovat o splnění limitu pro start na mistrovství Evropy do 23 let, které hosti v červenci finské Espoo.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová

Vytisknout