přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

2. prosince 2021, 13:30

Pernica vzhlíží s nadějí k Dublinu

Mistrovství Evropy v přespolním běhu se nezadržitelně blíží. V tomto týdnu byla zveřejněna nominace českého týmu. Při této příležitosti jsme si pozvali k rozhovoru šéftrenéra běžecké sekce a také vedoucího výpravy do Dublinu Jana Pernicu.

Honzo, jak jste spokojen s nominací na nadcházející mistrovství Evropy v přespolním běhu, které proběhne 12. prosince v Dublinu?

Do Dublinu odcestuje 8 běžců a běžkyň. Původně jsme navrhovali 10 jmen, abychom mohli postavit družstvo juniorů a mužů do 23 let, ale to nám bohužel předsednictvo neschválilo. Se samotným nominačním závodem hodně zamával Covid, když někteří závodníci šli na očkování, aby vůbec mohli startovat a měli nežádoucí reakce, takže nakonec buď běželi s nižší výkonností, než se předpokládalo nebo chyběli úplně. To byl skutečně významný faktor, který to narušil.

Kterých závodníků se to například týkalo?

Jednalo se třeba o Kubu Zemaníka. Ve startovní listině jsem postrádal také Ivu Gieselovou. Chybělo několik juniorů a dívek v kategorii do 23 let.

Není nakonec přeci jen škoda, že nebudeme mít na startu žádné družstvo?

Původně jsme věřili, že postavíme tým dívek do 23 let, kde bylo pět kvalitních děvčat, o kterých jsem si myslel, že by mohly usilovat o nominaci. To se nakonec nestalo. I proto nám pak dávalo smysl postavit buď družstvo juniorů nebo mužů do 23 let, což bohužel neprošlo.

Kdo je pro vás nejpříjemnějším překvapením nominace po Dublin?

Určitě je pro mě překvapením forma Zuzky Porubčanové v krosových závodech. Zaznamenal jsem ji už na akademickém mistrovství ČR, kde běžela velmi dobře a ve Valašském Meziříčí svou výkonnost jen potvrdila. Potěšila mě také Anna Málková, u které jsem si nebyl jistý, zda zvládne delší trať, než na které je zvyklá.

Anna Málková je vaší svěřenkyní, ale běžců z vaší tréninkové skupiny bylo na startu požehnaně. Jak jste byl tedy s jejich vystoupením z pozice trenéra spokojen?

Anička poměrně vylepšila svůj přístup v tréninku. Rozhodně tedy neměla tendence něco šidit, ale spíš efektivně ubrala v nějakých oblastech a v jiných zase přidala, což jí očividně prospělo. Udělala mi velkou radost. Vláďa Marčík vyhrál mílaře, což bylo skvělé vzhledem k tomu, že také on měl nežádoucí reakce po očkování. Hodně aktivní byl také Patrik Vebr, kterému došlo až v závěru. Těší mě, že celá skupina pracuje kompaktně od začátku přípravy a věděl jsem, že bude silná. O to víc mě mrzí, že to nevyšlo Lily (Julia-Anna Lily Bell), která měla bohužel poměrně dlouhý tréninkový výpadek, ale nemůže se vždy povést vše.

Jak moc vás mrzí, že v nominaci chybí Moira Stewartová, která nemohla kvůli zdravotním problémům startovat na MČR? Přitom je v současné době naší suverénně nejzkušenější krosovou závodnicí.

Určitě je to oslabení. Uvažovali jsme o navržení divoké karty, pokud by na tom byla zdravotně lépe. S jejím trenérem Vaškem Janouškem jsme to pečlivě probrali a shodli se, ač to zamrzí, že nebude v Dublinu startovat. Přeci jen její výhled do budoucna je důležitější než krosové mistrovství Evropy.

S jakými ambicemi pojedete do Dublinu?

U krosu je to vždy složité. Pokud se někomu povede umístění do dvacítky, tak je to úspěch. TOP 10 už je někde úplně jinde, ale dvacítka nemusí být u některých úplně nereálná. Byl bych rád, kdybychom měli dvě taková umístění. Obecně bývá největší šance v kategorii do 23 let, která je přeci jen konkurenčně o něco slabší než dospělí nebo junioři.

Jak myslíte, že by mohla našim reprezentantům vyhovovat trať v Dublinu?

Profil trati jsem zkoumal už v závislosti na tom, když jsme uvažovali, kterým závodníkům by to mohlo sedět. Co se týká kopců, mělo by tam být ještě větší převýšení než ve Valašském Meziříčí, konkrétně 25 metrů na jedno kolo, což je o polovinu více než na MČR. Myslím, že by to mohlo sedět Terce Hrochové i s ohledem na její výkonnost v silničních i vrchařských závodech.

Juniorský závod by měl běžet Jakub Davidík. Ten má za sebou životní sezónu a ve Valašském Meziříčí jasně dominoval. Je to ovšem přeci jen půlkař a mílař. Věříte, že má šanci uspět v evropském měřítku i mezi vytrvalci?

U Kuby Davidíka je to velký otazník. Může skončit do dvacítky, ale také může závod napálit a doběhnout osmdesátý. To není na krose žádná ostuda. Krosové závody jsou o tom, že to závodníci často prostě zkusí a děj se vůle boží. Samozřejmě Kuba může běžet defenzivně a postupně se prokousávat startovním polem, ale myslím, že to u Kuby nehrozí. Podobně to má i David Šlapák. To jsou borci, kteří zbytečně moc netaktizují a nebojí se toho.

V nominaci norského týmu figuruje olympijský šampion na patnáctistovce Jakob Ingebrigtsen, který v minulosti hned čtyřikrát vyhrál juniorský závod na mistrovství Evropy. Co od něj očekáváte? Věříte, že je schopen získat medaili i mezi dospělými?

Jakob je strašně silný na dráze a na rovině. V krosu samozřejmě také není vůbec špatný, ale myslím, že v tomto náročném profilu to nebude mít vůbec jednoduché. Na startu budou krosoví specialisté, kteří ho mohou hodně potrápit. Ač mu fandím, tak by pro mě bylo velkým překvapením, kdyby si doběhl pro jednu z medailí.

Petr Jelínek

Vytisknout