přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. května 2023, 07:54

Pérez proti zbytku kontinentu

Závod žen na 35 kilometrů má velkou favoritku v evropské rekordmance Maríi Pérez. Dokáže ji některá ze soupeřek ohrozit?

Na pětatřicítce žen favorizují papírové předpoklady jednoznačně Španělku Maríi Pérez. Někdejší mistryně Evropy a čtvrtá z olympijských her v Tokiu (Sapporu) na trati 20 kilometrů i letos ukázala, že ze své rychlosti nic neztratila, když na domácí půdě výrazně vylepšila národní rekord své země na 1:25:30. V historii této disciplíny byly rychlejší pouze ruské a čínské závodnice a Ekvádorka Glenda Morejón.

Při mistrovství Evropy chodeckých družstev před dvěma lety v Poděbradech obsadila María Pérez druhé místo a letos si pro svůj start zvolila distanci 35 kilometrů, na které je od loňského roku držitelkou evropského rekordu 2:39:16. Závodnicí, která by ji mohla nejvíce ohrozit, je její reprezentační kolegyně a současná vicemistryně Evropy na této trati Raquel González. Ta už jednoho medailového úspěchu na chodecké "Evropě" družstev dosáhla, když byla v roce 2019 v litevském Alytusu (tehdy to byl ještě původní evropský pohár) stříbrná na dvacítce.

Bronz z roku 2021 obhajuje v rámci tohoto mistrovství Italka Lidia Barcella. Ztělesněním zkušeností vytrvaleckých chodeckých disciplín je pak historicky první mistryně světa i Evropy na trati 50 kilometrů Portugalka Ines Henriques, jejímž největším úspěchem na kontinentálním šampionátu chodeckých týmů je bronz z roku 2019.

Českou republiku bude reprezentovat národní rekordmanka a devátá z mistrovství Evropy v Mnichově Tereza Ďurdiaková.

 

Petr Jelínek

Vytisknout