přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

9. února 2024, 19:08

Páteční tituly pro Botkovou a Radovou

Na halovém mistrovství České republiky ve vícebojích se rozdělovaly první dvě sady medailí. Linda Botková ozdobila svůj triumf dalším vylepšením národních rekordů. Mezi dorostenkami kralovala Nina Radová se součtem přes 4000 bodů.

Mistrovský pětiboj v kategorii starších žákyň byl jednou velkou jízdou Lindy Botkové. Reprezentantka domácího oddílu PSK Olymp Praha naznačila své možnosti hned v první disciplíně, když prolétla šedesátku překážek v novém národním rekordu této kategorie 8.47. Z devět let starého zápisu Anny Kerbachové ukrojila pět setin. Určitá ztráta směrem k vylepšení už jejího vlastního pětibojařského nároďáku přišla ve výškařském sektoru, kde zdolala nejlépe 155 centimetrů. V kouli pak výkonem 9.88 příliš nezaostala za osobákem.

Svěřenkyně kouče Michala Krčmáře pak předvedla parádní závěr. V dálce si dolétla pro kariérní maximum 595 centimetrů, kterým se posunula na druhou příčku českých historických tabulek mezi staršími žákyněmi a své galapředstavení uzavřela dalším jedinečným časem na osmistovce. Stylem start-cíl proběhla čtyři okruhy za 2:13.18, za což jí v historických tabulkách patří třetí místo. V celkovém součtu pak posbírala Linda Botková 3977 bodů, čímž opět posunula národní rekord v pětiboji o 79 bodů. Starší žákyní je přitom teprve prvním rokem.

Ač další medailistky zápolily tak trochu ve stínu vítězky, prezentovaly se velmi kvalitními výkony. Stříbrná Jessica Stella Rucká se zařadila se ziskem 3534 bodů na páté místo národních historických statistik. Bronzová Johana Prokešová se dostala se součtem 3480 bodů na osmou příčku dlouhodobých tabulek.

Souboj o titul mezi dorostenkami byl o poznání dramatičtější. Lépe do něj vstoupila jihlavská Klára Vavřinová, která zvládla úvodní šedesátku překážek v parádním čase 8.31, což z ní dělá třetí nejrychlejší českou závodnici této kategorie. V dalším průběhu si ovšem špatně nevedly ani její soupeřky a před závěrečnou osmistovkou pro ni byla největší hrozbou českobudějovická Nina Radová.

Ta je výrazně lepší běžkyní, což dokázala také na trati. Závěrečnou disciplínu proběhla v osobním rekordu 2:18.44, Vavřinovou za sebou nechala o více než deset vteřin a byla to právě ona, kdo se mohl radovat ze zlata. K tomu ještě přidala špičkový osobák. Je totiž teprve pátou českou dorostenkou, které se podařilo v halovém pětiboji pokořit hranici čtyř tisíc bodů. Titul bere za 4003 body.

Spokojena však mohla být i nakonec stříbrná Klára Vavřinová se ziskem 3876 bodů. Skvěle zvládnutá osmistovka a také velmi kvalitní koule (13.60) vynesly bronzové umístění Tereze Kubajurové, jejíž celkový součet činil 3847 bodů.

Výsledky

Petr Jelínek, foto: Jan Houska

Vytisknout