přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. října 2020, 16:23

Palmisanová a Karlström ovládli Poděbrady

Na lázeňské kolonádě proběhl 88. ročník chodeckého mítinku Poděbrady Walking. Jeho vítězi se stali Švéd Perseus Karlström a Italka Antonella Palmisanová. Mistrovství České republiky opanovali Lukáš Gdula a Tereza Ďurdiaková.

Hned od startu závodu žen se ujala svižného tempa Italka Antonella Palmisanová a již na druhém kilometru měla náskok zhruba 20 metrů na čtyřčlennou skupinu pronásledovatelek, ve které byly Brazilka Erica de Senová, Ekvádorka Glenda Morejónová a dvojice Kolumbijek Sandra Galvisová a Yeseida Carrillová. Na metě pět kilometrů byla stále na čele Palmisanová. V ten moment už ji stíhala pouze dvojice De Senová a Morejónová. Kolumbijky již nastavené tempo nezvládaly a začaly ztrácet. České reprezentantky Anežka Drahotová a Tereza Ďurdiaková se pohybovaly v další pětičlenné skupině, kde byla velmi aktivní právě Drahotová. Zajímavý moment přišel v průběhu desátého kilometru, kdy se dvojice jihoamerických chodkyň dostala na záda Italce a v polovině závodu prošlo toto trio společně v mezičase 45:00, což jim dávalo naději na překonání tvrdého olympijského kvalifikačního limitu, který má hodnotu 1:31:00. Skupina s našimi chodkyněmi ztrácela po deseti kilometrech na čelo závodu rovné dvě minuty.

V následujících šesti kilometrech byl pak obrázek závodu stejný. Rozhodující okamžik přišel v průběhu sedmnáctého kilometru, kdy se odhodlala k nástupu Palmisanová a svým dvěma rivalkám se začala vzdalovat. Poslední dva okruhy už bylo o medailích v podstatě rozhodnuto. Naopak boj o titul české šampionky nabíral na obrátkách. V předposledním kole se poprvé v závodě ocitla Ďurdiaková před Drahotovou. Společně s nimi šla ještě Slovenka Mária Czaková, která postupně začala naší dvojici unikat. To už se však do cíle neohroženě řítila Italka Antonella Palmisanová, která svůj triumf v deštivém počasí ozdobila parádním výkonem 1:28:40, což je druhý nejrychlejší čas v rámci mítinku Poděbrady Walking a prokázala tak, že se jí na lázeňské kolonádě daří, když navázala na své tři roky staré vítězství z Evropského poháru v chůzi, který v roce 2017 hostily právě Poděbrady. Po šesti letech zopakovala druhé místo na tomto mítinku Brazilka Erica de Senová, když prošla cílem v čase 1:29:40. Pod 1:30 stlačila při své premiéře na Poděbrady Walking také mladá Ekvádorka Glenda Morejónová (1:29:32). Všechny tři medailistky se mohly radovat ze splnění ostrého limitu pro start na olympijských hrách v Tokiu.

Pro čtvrté místo si došla Slovenka Mária Czaková za 1:33:48. Překvapivý výsledek se pak zrodil za ní. V duelu o mistrovský titul totiž byla úspěšnější Tereza Ďurdiaková, která si při své první chodecké sezóně a premiéře na mistrovství České republiky pověsila na krk hned ten nejcennější kov za výkon 1:33:54, čímž se stala čtvrtou nejrychlejší ženou historie MČR. Anežka Drahotová se musela tentokrát spokojit se stříbrem za 1:33:59 a po sedmi letech tak v domácích podmínkách okusila v klasickém závodě na 20 kilometrů hořkost porážky. Do letošního poděbradského závodu byla její poslední přemožitelkou v roce 2013 Lucie Pelantová. Ďurdiaková a Drahotová obsadily v celkovém pořadí páté a šesté místo. Mistrovský bronz vybojovala teprve osmnáctiletá Eliška Martínková. Také ona se dostala svým časem 1:42:39 do TOP 10 závodnic historie MČR.

V mužském závodě se v první čtvrtině závodu usadila na čele čtveřice favoritů Perseus Karlström, Ital Matteo Giupponi a dvojice Francouzů Kevin Campion, Gabriel Bordier. Česká dvojice Lukáš Gdula a Vít Hlaváč se společně pohybovala okolo patnáctého místa. V průběhu dalších deseti kilometrů byl pak průběh v podstatě stejný. Krátce po této metě však přišel důležitý moment v souboji o titul mistra České republiky, když si začal Vít Hlaváč budovat náskok před Lukášem Gdulou. Vzápětí však vzaly Hlaváčovy mistrovské ambice za své, protože musel za porušení pravidel do boxu, kde následovala dvouminutová penalizace.

V souboji o celkové prvenství se začaly dít zásadní věci na sedmnáctém kilometru, když se utrhli Karlsröm s Giupponim. Ovšem ani tato dvojice nezůstala dlouho pohromadě. První jmenovaný měl totiž v závěrečných kilometrech více sil a došel si pro vítězství v čase 1:19:43. Pro Karlströma se jednalo po čtyřech letech o druhý triumf v Poděbradech. Pod 1:20 se dostal také druhý Matteo Giupponi, jenž prošel cílem za 1:19:58. Olympijský limit 1:21:00 pak pokořil také třetí Francouz Gabriel Bordier, když zašel 1:20:19. Elitní pětku uzavřeli Francouz Kevin Campion (1:21:35) a Ital Federico Tontodonato (1:22:11).

Díky penalizaci Víta Hlaváče se Lukáši Gdulovi otevřela cesta za ziskem pátého mistrovského titulu v řadě. Své celkově šesté vítězství na národním šampionátu si zasloužil časem 1:27:07. Celkově skončil sedmnáctý. Vít Hlaváč získal své čtvrté stříbro za sebou v čase 1:28:21. Ze své první mistrovské medaile se radoval v novém osobním rekordu 1:33:33 Martin Nedvídek.

Do závodu juniorů na 10 kilometrů odstartovala pětice borců. Pro suverénní triumf si došel slovenský reprezentant Lubomír Kubiš v novém osobním rekordu 42:53. Stříbrnou pozici obsadil dorostenecký národní rekordman Jaromír Morávek v čase 46:27. Třetí byl Adam Zajíček za 48:03. Jedinou juniorkou na startu byla Kristýna Vejšická, která si s tratí poradila v čase 1:05:44.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Tomáš Edlman

Vytisknout