přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

18. října 2011, 13:45

Padl nejrychlejší juniorský čas v maratonu všech dob

Silniční sezona pokračuje ve svižném tempu, jedničkou uplynulého víkendu byl mezi muži jednoznačně závod na královské trati v Amsterdamu, mezi ženami mu konkurovalo Toronto.

Mezi dvacítkou nejrychlejších maratonských časů najdeme pouze tři staršího data než roku 2008. To vypovídá o vývoji disciplíny v poslední době mnohé. Vždyť vítěz z Amsterdamu, Keňan Wilson Chebet, se stal letos již druhým vytrvalcem, který podruhé pokořil dvou hodin a šesti minut, hranici kdysi vyhraženou té absolutní špičce. Kromě něj se to v sezoně povedlo ještě i čerstvému světovému rekordmanovi Patricku Makauovi. Chebetovi patří díky dubnovému Rotterdamu třetí místo letošních statistik za čas 2:05:27, teď se do Nizozemska vrátil a v jeho hlavním městě útočil na traťový rekord. Ten mu sice v osmém nejrychlejším čase roku 2:05:53 utekl nakonec o devět vteřin, prvenství však uhájil.

I zde však měl 26letý Chebet co dělat, neboť jeho krajané Laban Korir a Erick Ndiema dorazili do cíle o 12, resp. 14 vteřin později. Čas 2:06:07 Ndiemy, který čelné skupině původně udával tempo, je vzhledem k ročníku narození 1992 i nejlepším juniorským výkonem všech dob. A další rychlíci – jak jinak než z Keni – následovali: celé další trio Nicholas Manza, Elijah Keitany i Paul Biwott zlomilo hranici 2:07. Osmý Samuel Tsegay se zase mohl radovat z eritrejského rekordu 2:07:28. Prapor Evropanů nesl nejvýše domácí Michel Butter, jenž si na 12. místě vylepši při svém druhém maratonském startu osobák na 2:12:59. Olympijskému medailistovi z desítky Sileši Sihinemu se debut nepodařil a Etiopan závod nedokončil.

Co se nepodařilo mezi muži, zvládla nejlepší žena. Etiopanka Tiki Gelanaová ukrojila z devět let starého maxima krajanky Wamiové na amsterdamské trati 11 vteřin. Novou metou bude pro příští ročník kvalitní čas 2:22:08. Osobní rekord si vylepšila i její krajanka a předloňská vítězka Eyerusalem Kumaová (2:24:55). Těsný souboj o třetí příčku vyzněl pro domácí Lornah Kiplagatovou, rodačka z Keni předstihla Genet Getanehová o pět vteřin, obě se vešly pod 2:26. Šestku uzavíraly Ruska Nailja Julamanovová a Keňanka Penihah Aruseiová, obě ještě pod dvě a půl hodiny.

V Torontu se sice běželo podstatně pomaleji, zato se bojovalo o vítězství takřka do posledního metru. Nakonec se radoval Keňan Kenneth Mungara, který zdejší maraton ovládl již počtvrté v řadě v čase 2:09:49, Etiopan Shami Dawit zůstal o dvě vteřiny zpět. Bronzový stupínek obsadil domácí Reid Coolsaet, který osobním rekordem 2:10:55 zaznamenal i druhý čas kanadské historie. Mezi ženami byla nejrychlejší Koren Yalová za 2:22:43, o tři čtvrtě minuty před další Etiopankou Mare Dibabaovou, třetí s větším odstupem, ale stále ještě dvě minuty pod dvě a půl hodiny finišovala Ruska Silvia Skvorcovová.

Zaznamenat si zaslouží i úctyhodné veteránské výkony z Toronta. Britský Ind Fauja Singh se stal prvním stoletým, který dokončil maraton. Zvládl to za 8:25:16, přičemž výsledek by býval lepší, kdyby mu netrvalo celých čtrnáct minut než se dostal přes startovní čáru. Vynikajícího času, rovněž s puncem světového rekordu své kategorie, dosáhl osmdesátiletý Kanaďan Ed Whitlock, který trať zvládl za 3:15:51.

S využitím EME News

Michal Procházka

Vytisknout