přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. ledna 2019, 12:11

Ostravské Gala opět i s Maslákem

Mezinárodní mítink Czech Indoor Gala ani potřetí v řadě nepřijde o účast trojnásobného halového mistra světa i Evropy Pavla Masláka. Koulařské klání obohatí Pezer a Szyszkowski.

Čtvrtkař Pavel Maslák bývá tradičně jednou z největších hvězd Czech Indoor Gala a jinak tomu nebude ani letos. I tentokrát se postaví na start závodu na 300 metrů. Svěřenec Dalibora Kupky je nejrychlejším Evropanem v hale na této distanci, když v roce 2014 v belgickém Gentu zaběhl čas 32.15 a v historických světových tabulkách se řadí na vynikající osmé místo.

Famózní výkony na této trati předváděl v předešlých dvou letech právě i na Czech Indoor Gala. V sezóně 2017 zde podlehl v dramatickém souboji pouze Grenaďanovi Bralonu Taplinovi, jenž zaběhl historicky šestý nejlepší čas 31.94. Pavel proběhl cílem za 32.19 a potvrdil své postavení na čele kontinentálních historických statistik. O rok později měl v Ostravě na programu dokonce dvě třístovky a obě dokázal vyhrát.

Při letošním ročníku se opět vrátí k jednomu startu a věří, že pro něj bude dobrým ukazatelem směrem k nadcházejícímu halovému evropskému šampionátu v Glasgow, kde bude usilovat o čtvrtý titul halového kontinentálního mistra na trati 400 metrů v hale. „Těším se na skvělé ostravské diváky. Loni mě dohnali k vítězstvím ve dvou bězích na 300 metrů a věřím, že tomu tak bude i letos. Příprava zatím pokračuje kvalitně. Před Czech Indoor Gala mě čekají tři mezinárodní starty, po kterých bude jasné, na co si mohu troufat v Glasgow. Rád bych přidal čtvrtý evropský titul, ale mladší běžci se neustále zlepšují, a tak musím být stoprocentně připravený. V Ostravě bych rád na třístovce atakoval hranici 33 sekund,“ vzkázal.

Proti němu se postaví na start jeho tradiční polský rival Rafal Omelko, jenž si právě za Maslákem doběhl před dvěma lety na halovém mistrovství Evropy v Bělehradě pro stříbrnou medaili. K tomu má ještě bronz z HME v Praze 2015. S polskou štafetou na 4x400 metrů získal celkem šest cenných kovů na velkých mezinárodních akcích. Za vyzdvihnutí jistě stojí, že se například podílel na zlatém úspěchu polské sestavy na loňském halovém mistrovství světa v Birminghamu, kde Poláci zaběhli halový světový rekord, ze kterého se ovšem mohli radovat jen šest dní, než ho překonali Američané. Omelko svedl s Maslákem vyrovnaný souboj i na loňském Czech Indoor Gala, kde doběhl těsně druhý za naším reprezentantem.

Velmi zajímavým jménem této disciplíny bude také Kolumbijec Bernardo Baloyes. Vítěz Karibských her z loňského roku a Jihoamerických her ze sezóny 2017 se může pyšnit dvoustovkařským osobním rekordem rovných 20 vteřin. Pro něj se bude jednat o první halový start vůbec a také o první start na trati 300 metrů.

Kvalitní koulařské pole obohatí Pezer a Szyszkowski

Možná největším lákadlem celého mítinku bude závod koulařů, kde se představí taková jména jako Tomáš Staněk, Konrad Bukowiecki nebo Franck Elemba. Nyní do startovní listiny přibyli další dva elitní borci. Jedním z nich je pátý muž z loňského halového světového šampionátu v Birminghamu a sedmý z HME v Bělehradě Mesud Pezer z Bosny a Herzegoviny. Muž s osobním maximem 21.40. Polskou koulařskou školu pak bude kromě Bukowieckého zastupovat ještě Jakub Szyszkowski. Někdejší mistr Evropy v kategorii do 22 let a koulař s osobákem 20.92.

Tři hodiny špičkové atletiky za 250

Dvouhodinový hlavní program Czech Indoor Gala (mítink pod hlavičkou European Athletics Indoor Permit) startuje 12. února 2019 slavnostním zahájením krátce před pátou hodinou odpolední, národní předprogram poběží už hodinu předtím (od 15:45). Celý časový pořad najdete zde.

Vstupenky mají jednotnou cenu 250 Kč a jsou k dispozici v síti Ticket Art (vstupenky.ticket-art.cz) nebo přímo pod tímto odkazem.

www.czechindoorgala.cz

Petr Jelínek, foto: ČAS - E. Erben

Vytisknout