přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

9. září 2021, 22:50

Oštěpařské trio se v Curychu neztratilo

Český oštěp měl hned trojí zastoupení ve čtvrtečním curyšském finále Diamantové ligy. Nikola Ogrodníková a Jakub Vadlejch obsadili třetí příčky. Barbora Špotáková skončila čtvrtá. Ruská tyčkařka Anželika Sidorovová překonala rekord Diamantové ligy.

Oštěp

V soutěži oštěpařek jsme měli hned dvě želízka v ohni zásluhou pětinásobné vítězky tohoto seriálu Barbory Špotákové a Nikoly Ogrodníkové. Lépe začala Špotáková, když hned prvním pokusem hodila 61.43. To byl také její nejdelší pokus v závodě, kterým obsadila čtvrté místo. Ogrodníková se před ni dostala ve třetí sérii, kdy se opřela do svého oštěpu, a ten dolétl na 61.54. Díky tomuto výkonu obsadila třetí místo. „S třetím místem jsem moc spokojená. Snažila jsem se útočit i na lepší pozici, protože jsem věřila, že hodím ještě dál. Nakonec to ale dopadlo, jak mělo a výsledek je super. Bylo naprosto skvělé závodit na stadionu plném diváků,“ pochvalovala si. Hod na 65.26 znamenal zisk diamantové trofeje pro Němku Christin Hussongovou. Její vítězství bylo přesvědčivé. Nejblíže jí byla Australanka Kelsey-Lee Barberová za 62.68.

Také Jakubu Vadlejchovi se stejně jako jeho reprezentačním kolegyním nejvíce dařilo v úvodu oštěpařského klání. Jeho nejdelší pokus byl z první série, kdy zaznamenal 85.22 a ukázal, že příliš neztratil ze své olympijské formy. V celkovém hodnocení skončil třetí. „Házelo se mi výborně. Panovala tady skvělá atmosféra. Diváci byli výborní. Získal jsem stříbro v Tokiu a byl třetí ve finále Diamantové ligy. Co víc bych si mohl přát. Byla to super sezóna se skvělým závěrem,“ řekl Vadlejch. Závod byl v režii Němců. Do závodní pohody se opět vrátil Johannes Vetter, který dominoval výkonem 89.11. Nejpovedenější závod sezóny pak prožil jeho krajan Julian Weber, jenž si v Curychu hodil sezónní maximum 87.03.

Tyč

Švéd Armand Duplantis v Curychu ukázal, že mu nedávná porážka z mítinku v Lausanne nic neubrala na závodním sebevědomí a ve finálovém závodě už byl opět naprosto dominantní. Hned dvakrát vylepšil letitý rekord mítinku Rusa Igora Tranděnková o celých 11 centimetrů na 606, což je Duplantisův čtvrtý nejlepší kariérní výkon pod otevřeným nebem. K řadě svých úspěchů tak přidal jeden z mála, který mu ještě chyběl, a tím je jeho první „diamant“. Jak bývá jeho zvykem, i tentokrát se pokoušel na 619 centimetrech o překonání svého absolutního světového rekordu. Tato meta mu zatím opět odolala. Špatně si nevedli ani další účastníci finále. Skvěle vystupňovali svou formu směrem k Curychu Američan Sam Kendricks a Rus Timur Morgunov, tedy muži, kteří již v minulosti Diamantovku vyhráli. Oba si skočili nejlepší výkon sezóny 593 centimetrů. Kendricks měl čistější zápis, a to ho dostalo na druhé místo.

Řecká tyčkařka Katerina Stefanídiová pátý diamantový triumf v řadě nepřidala. Tentokrát se musela spokojit s druhým místem za 477 centimetrů. Soutěž měla totiž jinou suverénku, a tou byla Ruska Anželika Sidorovová, která se stala po krajance Jeleně Isinbajevové a Američance Sandi Morrisové teprve třetí pětimetrovou tyčkařkou pod otevřeným nebem, když byla napotřetí úspěšná na hodnotě 501 centimetrů. Kariérní maximum si posunula o celých šest centimetrů. Je také čerstvě rekordmankou Diamantové ligy. Tímto titulem se dosud s výkonem rovných 5 metrů pyšnila Sandi Morrisová, která tuto výšku zdolala před pěti lety v Bruselu. Naopak zklamána ze sektoru odcházela olympijská vítězka Katie Nageotteová, když nedokázala pokořit ani svou základní výšku 457 centimetrů.

Trojskok

Další trojskokanské galapředstavení předvedla venezuelská světová rekordmanka Yulimar Rojasová. Hned prvním pokusem 15.27 výrazně překonala dosavadní rekord mítinku Rusky Anny Biryjukové z roku 1995 a bylo jasné, kdo si odnese diamantovou trofej, mimo jiné pro Rojasovou první. Kromě úvodního trojskoku měla pak měřené už pouze dva, ale i ty stály zato. V páté sérii doskákala na 15.22 a na závěr zaznamenala čtvrtý nejlepší výkon historie 15.48. Dále skočila pouze ona a nyní již bývalá světová rekordmanka Innesa Kravetsová. Obhájkyně prvenství Shanieka Rickettsová byla s velkým odstupem druhá za 14.64 následovaná krajankou Kimberley Williamsovou (14.47).

Trošku v pozadí jedinečných výkonů Rojasové proběhla ve stejném sektoru soutěž trojskokanů, které suverénně kraloval Portugalec Pedro Pablo Pichardo za 17.70. Po třech letech tak zopakoval celkové vítězství v seriálu. Fabrice Zango si vyskákal druhé místo za 17.20 a přes 17 metrů se dostal ještě třetí Alžířan Mohamed Triki (17.03).

400 metrů překážek

Při neúčasti Sydney McLaughlinové a Dalilah Muhammadové se na čtvrtce překážek žen očekával duel mezi Nizozemkou Femke Bolovou a další z Američanek Shamier Littleovou. Ten byl vyrovnaný až do osmé překážky. Poslední dvě bariéry zvládla výrazně lépe Bolová a mohla se tak radovat z vítězství v novém rekordu mítinku 52.80, což je o čtyři setiny rychleji, než to v roce 1998 v Curychu zvládla Američanka Kim Battenová. Littleová skončila druhá za 53.35 před Ukrajinkou Annou Ryžikovovou (53.70).

Velmi rychlé časy se očekávaly také ve stejné disciplíně mužů, jelikož byl na startu norský světový rekordman Karsten Warholm z Norska. Překážkáři však vystartovali až napotřetí a možná i to mělo za následek, že nebyla tentokrát atakována hranice 47 vteřin. Přesto Warholm s přehledem obhájil celkové vítězství z roku 2019 v čase 47.35. Jako tomu už bývá tradicí v letošních závodech na evropské půdě, druhý byl Brazilec Alison dos Santos (47.81). Třetí skončil někdejší dvojnásobný vítěz Diamantovky Kyron McMaster z Britských panenských ostrovů (48.24).

100 metrů

Ve sprintu na 100 metrů žen opět zazářila Jamajčanka Elaine Thompson-Herahová. I v Curychu ukázala čas té nejvyšší kvality, když prolétla rovinku vítězně v novém rekordu mítinku 10.65. Z 37 let starého rekordního záznamu Američanky Evelyn Ashfordové ukrojila devět setin. Pro Thompson-Herahovou se jedná o třetí diamantovou trofej. První dvě si odnesla v sezónách 2016 a 2017. Sezónní maximum 10.87 si zaběhla Britka Dina Asher-Smithová. Třetí byla domácí naděje Ajla del Ponteová za 10.93.

Na mužské stovce vstoupil do historie Američan Fred Kerley. Ten se totiž stal vůbec prvním atletem, který získal diamantovou trofej v kombinaci disciplín 100 a 400 metrů. V sezóně 2018 se radoval na čtvrtce a letos nenašel přemožitele ani na nejkratší sprinterské distanci pod otevřeným nebem. V Curychu triumfoval v čase 9.87. Druhý Kanaďan Andre de Grasse si výkonem 9.89 vyrovnal osobní rekord. Ronnie Baker měl skvělý start, a nakonec byl třetí za 9.91.

200 metrů

Dvoustovka mužů nabídla nabitou startovní listinu a časy v cíli byly vynikající. Vítězný Američan Kenny Bednarek kraloval v čase 19.70 a byla to v této sezóně již jeho jedenáctá regulérní dvoustovka pod dvacet vteřin, což se v historii ještě žádnému sprinterovi nepodařilo. Olympijský šampion Andre de Grasse z Kanady byl o dvě setiny zpět (19.72). Třetí byl vítěz stovky Fred Kerley za 19.83.

Již potřetí letos překonala juniorský světový rekord na této distanci Namibijka Christine Mbomaová. Ve finále Diamantové ligy ho posunula o další tři setiny na 21.78 a v této kategorii jí patří historicky pět nejrychlejších časů. Všech dosáhla v této sezóně. Zároveň se jedná také o vylepšení afrického rekordu mezi dospělými. Nový osobák 21.81 zaběhla druhá Jamajčanka Shericka Jacksonová. Jako třetí dosprintovala Dina Asher-Smithová (22.19).

100/110 metrů překážek

Na stovce překážek padl africký rekord zásluhou vítězné Nigerijky Tobi Amusanové, která byla nejrychlejší z celého startovního pole v čase 12.42, čímž o dvě setiny vylepšila dosavadní kontinentální historické maximum krajanky Glory Alozieové z Monaka 1998. Amusanová je vůbec první Afričankou, která vyhrála Diamantovou ligu v této disciplíně. Důvod k radosti měla i druhá Nizozemka Nadine Visserová. Ta znovu vylepšila vlastní národní rekord své domoviny na 12.51. Třetí Jamajčanka Megan Tapperová se do cíle předkláněla o čtyři setiny zpět (12.55).

Na stodesítce překážek zvládli Američan Devon Allen a Jamajčan Ronald Levy trať shodně za 13.06. Tisíciny však hovořily ve prospěch Allena, jenž tak získal svou první diamantovou trofej. Olympijský šampion Hansle Parchment zaspal na startu a byl třetí za 13.17.

1500 metrů

Patnáctistovku žen ozdobily dalším strhujícím soubojem o vítězství Keňanka Faith Kipyegonová a Nizozemka Sifan Hassanová. Stejně jako v Monaku a také na olympiádě v Tokiu v něm byla úspěšnější Kipyegonová, která se rozhodla pro dlouhý finiš, který se jí vyplatil. Hassanová se na ní sice snažila ještě v cílové rovince zaútočit, ale tento atak byl neúspěšný a Keňanka tak navázala v čase 3:58.33 na svůj diamantový primát z roku 2017. Hassanová doběhla druhá za 3:58.55. Jeden z nejpovedenějších závodu své kariéry zažila třetí Američanka Josette Norrisová (4:00.41).

Mílařským krále Diamantové ligy nadále zůstává Keňan Timothy Cheruiyot, když dokázal celkové pořadí seriálu ovládnout již počtvrté v řadě. I v Curychu mu byl největším soupeřem jeho přemožitel z olympiády v Tokiu Nor Jakob Ingebrigtsen a v cíli je dělilo pouhých osm setin. Cheruiyot vyhrál v čase 3:31.37. Ingebrigtsen zaběhl 3:31.45. Třetím mužem v pořadí byl Australan Stewart McSweyn za 3:32.14.

400 metrů

V závodě na 400 metrů mužů svedli strhující souboj o prvenství Američan Michael Cherry a Grenaďan Kirani James. Nakonec je v cíli dělila jediná setina, která hovořila ve prospěch Cherryho, jenž skočil po hlavě do cíle a připravil tak Jamese o třetí diamantový primát. Čas vítěze byl 44.41. U Jamese se na výsledkové tabuli rozsvítilo 44.42. Pro třetí příčku si doběhl Deon Lendore z Trinidadu a Tobaga (44.81).

Čtvrtka žen se stala kořistí americké mistryně Quanery Hayesové, která proběhla cílem jako první v čase 49.88 a úspěšně odrazila atak dotírající Dominikánky Marileidi Paulinové, která zaostala o osm setin zpět (49.96). Třetí byla Sada Williamsová z Barbadosu (50.24).

800 metrů

Ženská osmistovka byla jednou z mála běžeckých disciplín, kde závodnice alespoň částečně akceptovaly tempo vodičky. Do cílové rovinky nabíhala ještě poměrně početná skupina závodnic a nejrychlejší finiš z nich měla teprve devatenáctiletá stříbrná olympijská medailistka Keely Hodkinsonová, která zvítězila v čase 1:58.98. Druhá Američanka Kate Graceová a třetí Jamajčanka Natoya Gouleová zaběhly 1:58.34.

Mužská půlka měla na prvních dvou pozicích stejné pořadí jako v olympijském finále. Vítězem se stal Keňan Emmanuel Korir v čase 1:44.56 před svým krajanem Fergusonem Rotichem (1:44.96). Korir zopakoval diamantový primát z roku 2018. V setinovém doběhu o třetí příčku byl nejúspěšnější Američan Clayton Murphy (1:45.21).

3000 metrů překážek

Ženský stýpl se rozhodoval až v závěrečném okruhu, kde proběhl keňský duel o prvenství mezi vedoucí ženou letošních tabulek Norah Jerutovou a někdejší světovou šampionkou Hyvin Kiyengovou. Rozhodující byl poslední vodní příkop, který mnohem lépe zvládla Jerutová a neohroženě si doběhla pro vítězství v čase 9:07.33. Udržela si tak svou neporazitelnost v letošním ročníku tohoto seriálu, když opanovala i třetí a také nejdůležitější závod, do kterého nastoupila. Kiyengová nakonec uhájila alespoň druhé místo v čase 9:08.55 před skvěle finišující Američankou Courtney Frerichsovou (9:08.74).

Závod mužů měl spíše taktický průběh. Zhruba 250 metrů před cílem zaskočil své soupeře nástupem Keňan Benjamin Kigen a odměnou mu bylo vítězství v čase 8:17.45. Vrátil tak trofej do područí této běžecké velmoci, poté, co před dvěma lety narušil keňskou dominanci Etiopan Getnet Wale. Ten zůstal tentokrát v poli poražených. Kigenovi byl nejblíže Maročan Soufiane El Bakkali (8:17.70), který se na sebe v cíli hodně zlobil, že nedokázal zareagovat na nástup vítěze.

Disk

Chorvatská diskařka Sandra Perkovičová usilovala o zisk sedmé diamantové trofeje. Tomuto seriálu kralovala nepřetržitě v letech 2012-2017. Tentokrát ovšem v Curychu našla přemožitelku. Američanka Valarie Allmanová vedla už od úvodní série a svůj triumf potvrdila v pátých pokusech, kde hodila 69.20, což bylo jen necelý metr za jejím vlastním národním rekordem a brala svou první diamantovou trofej. Perkovičová obsadila stříbrnou pozici za 67.22. Třetí byla vítězka posledních dvou diamantových finále Kubánka Yaimé Perezová (64.83).

Mezi muži potvrdil svou dominanci Švéd Daniel Stahl, který s přehledem obhájil diamantový primát výkonem 66.49. Bylo to letos už jeho patnácté vítězství v řadě. Za ním se seřadili Slovinec Kristjan Čeh (65.39) a Jamajčan Fedricks Dacres (65.33).

Výška

Italský výškař Gianmarco Tamberi korunoval životní sezónu v Curychu diamantovým prvenstvím. Jako jediný se úspěšně přenesl přes laťku o hodnotě 234 centimetrů a mohl se radovat z dalšího cenného vavřínu. Obhájce prvenství Andrej Protsenko z Ukrajiny a Rus Ilja Ivaňuk skočili shodně 230. Lepší zápis přisoudil druhé místo Protsenkovi.

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout