přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

16. března 2021, 17:50

Oštěpaři zahájili v Potchefstroomu

Hned trio českých oštěpařů si odbylo svou letošní závodní premiéru v rámci tréninkového kempu v jihoafrickém Potchefstroomu. První testovací klání za sebou mají Jakub Vadlejch, Vítězslav Veselý a Nikol Tabačková.

Pro Jakuba Vadlejcha se jednalo teprve o třetí start od finálového závodu na mistrovství světa v katarském Dauhá, které se uskutečnilo 6. října 2019. V sezóně 2020 pak absolvoval pouze dva starty. Naposledy závodil 8. června 2020 na Memoriálu Josefa Odložila na pražské Julisce, kde zvítězil výkonem 83.78 a následně ukončil sezónu, aby doléčil všechny zdravotní potíže a mohl plně soustředit svou přípravu směrem k olympijským hrám v Tokiu.

Ostrý kvalifikační limit na hry, které se budou konat na přelomu července a srpna letošního roku má již splněný ze sezóny 2019, kdy přehodil potřebných 85 hned ve třech závodech. V průběhu celé letní sezóny 2020 bylo pak kvalifikační období pro Tokio zmraženo a znovu obnoveno až začátkem prosince. Aby měl jistotu startu pod pěti kruhy, musí letos ještě potvrdit výkonem 80.50.

Jakub odcestoval na tříměsíční soustředění do jihoafrického Potchefstroomu již v polovině ledna a připravuje se zde společně se svými kolegy a kolegyněmi z tréninkové skupiny Jana Železného. Svůj letošní první start si naplánoval na 16. března. Spolu s ním se v závodě představil také Vítězslav Veselý, jenž se loni nacházel také ve velmi dobré formě, když hodil nejdále od roku 2016. Nutno dodat, že oba šli do tohoto klání z plného tréninku.

Vadlejch zaznamenal v soutěži pouze dva měřené pokusy. V třetí sérii poslal své náčiní na 78.20 a v páté se pak zlepšil na 78.90, za což mu v celkovém hodnocení patřilo čtvrté místo. Vítězslav Veselý předvedl vyrovnanou sérii a nejdále hodil čtvrtým pokusem na 75.06 a skončil šestý. První tři borci se dostali za 80 metrů. Zvítězil Japonec Roderick Genki Dean za 82.15 a posunul se na pátou příčku letošních průběžných světových tabulek. Druhý byl Egypťan Ihab Abdelrahman za 81.52. Jen o centimetr méně zaznamenal třetí Fin Toni Kuusela (81.51).

V závodě žen jsme měli zastoupení v někdejší juniorské mistryni Evropy Nikol Tabačkové, která se vrací po loňské operaci kolene a při své letošní závodní premiéře si nevedla vůbec špatně, když zaostala výkonem 55.95 jen 1.55 metru za svým osobním rekordem z roku 2019. Zvítězila domácí Jihoafričanka Sunette Viljoenová, která se stejně jako vítěz mužské soutěže zařadila na páté místo letošních průběžných světových statistik, když triumfovala za 60.60. Zdatně jí sekundovala Japonka Yuka Satová jejíž oštěp se zapíchl na 60.34. Třetí byla v novém osobáku 57.75 reprezentantka místní univerzity Jo-Ane Van Dyková.

Petr Jelínek

Vytisknout