přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

30. prosince 2021, 09:31

Okamžik roku #8: Dva parťáci na pódiu

Nádherný příběh napsali čeští oštěpaři v olympijském Tokiu. Po všech peripetiích v soutěži, v sezóně a vlastně v celé kariéře si oba užili společnou radost na stupních vítězů. Moment roku v našem seriálu s pořadovým číslem osm.

Jakub Vadlejch stál na pokraji vyřazení v kvalifikaci, Vítězslav Veselý při třetích finálových pokusech. Oba ale předvedli v pravou chvíli svá sezónní maxima, oba v obou částech soutěže – Víťa dokonce nejdelší hod za několik let – a nakonec se jednomu houpalo na krku olympijské stříbro a druhému bronz. Trenér Jan Železný zažil něco podobného jako před čtyřmi lety, kdy stáli na pódiu Vadlejch s Frydrychem při mistrovství světa v Londýně (také stříbro a bronz). A sice již Veselý není jeho svěřencem, ale zase, že by věhlasný kouč na něj měl nulový vliv, to se také říct nedá. Navíc přeci jen olympiáda je o „level“ výš než světový šampionát… V atletice se česká sešlost na jediném pódiu povedla poprvé v historii.

Z Tokia musíme zmínit ještě úchvatnou jízdu mílařky Kristiiny Mäki (mimochodem debutantky pod pěti kruhy) přes dva osobáky – a jeden národní rekord – až do olympijského finále…

…a také čtvrtkařky Lady Vondrové, které osud dopřál exkluzivní rivalku do rozběhu, legendu Allyson Felixovou, a díky dalšímu kariérnímu zlepšení od zlatého ME „22“ v Tallinnu si při své premiéře na OH zaběhla semifinále.

Michal Procházka, foto: Aleš Gräf

Vytisknout