přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

25. prosince 2021, 08:45

Okamžik roku #5: Štafetová olympijská euforie

České štafety tvrdě bojovaly o pouhých šestnáct olympijských místenek, podařilo se mužské čtvrtkařské. V seriálu okamžiků sezóny 2021 pokračujeme také připomínkou ME v Kluži.

Patrik Šorm vbíhá do cílové rovinky s odstupem dobrých deseti metrů za nizozemským finišmanem. Zdánlivě ztracený boj však nevzdává, rve se až do samotného závěru a na šachovnici vklouzne červený dres před oranžový. Nejenže tím Patrik pečetí prvenství českého družstva na první lize mistrovství Evropy družstev a tím postup do superligy pro rok 2023 (dílčí prvenství získali také Nikola Ogrodníková, Jan Jirka a Tomáš Staněk), ale také časem 3:02,42 – novým národním rekordem – posouvá štafetu na olympijské hry.

Tým čtvrtkařů zažil zvláštní sezónu. Na halovém mistrovství Evropy v Toruni vybojoval stříbro. Pak přišel částečný nezdar při Světových štafetách v Chorzówě, kde sice vybojovali start na MS v Eugene 2022, ale unikla jim místenka pro OH v Tokiu. Tu se jim povedlo získat právě až v Kluži, kde poskládali nejlepší výkon české historie, který je poslal na olympiádu. Pod pěti kruhy už se zase tolik sestavě nevedlo a porazili jediné soupeře.


Hrdinové z Kluže (zleva): Jan Tesař, Vít Müller, Pavel Maslák, Patrik Šorm (na HME i OH startoval místo Tesaře Michal Desenský)

Dodejme ještě, že hrdina „kvalifikačního“ závodu Šorm (záhy poté se uzavírala nominace štafet) po Tokiu zažil nejzářivější týdny kariéry, dosud nepřekonanou životní hranici 46 vteřin na sklonku léta zdolal hned třikrát a výkonem ze 14. září v Záhřebu se vyšvihl na druhé místo dlouhodobých českých tabulek.

Michal Procházka, foto: Aleš Gräf

Vytisknout