přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. září 2020, 13:28

Ohlédnutí za víkendovou atletikou

Přinášíme tradiční víkendový přehled. Na zahraničních mítincích byli vidět také někteří čeští atleti. V Poznani se blýskl Filip Sasínek. V Linci triumfoval Jiří Polák.

Poznaň

Skvělou formu potvrdil na mítinku v polské Poznani mílař Filip Sasínek. Jen několik dní poté, co si na Zlaté tretře v Ostravě vylepšil kariérní maximum, zaběhl další špičkový čas 3:37.68 a podlehl pouze vítěznému Britovi Piersi Copelandovi (3:37.51). V těsném finiši si naopak poradil s domácí hvězdou Marcinem Lewandowskim (3:37.71). Mítink v Poznani pak zdobily zejména technické disciplíny. Nabité koulařské klání opanoval evropský šampion Michal Haratyk, jenž poslal své náčiní na 21.55. O pět centimetrů překonal jedenadvacetimetrovou hranici také Američan Nick Ponzio. Tradiční kladivářský duel mezi Pawlem Fajdkem a Wojciechem Nowickim vyšel tentokrát lépe prvnímu jmenovanému, který triumfoval hodem na 78.06. Nowicki zapsal nejlépe 75.14. Stejnou disciplínu žen vyhrála Malwina Kopronová za 72.48. V tyči byl dle očekávání nejlepší Piotr Lisek, když se přenesl přes 572 centimetrů.

Linec

Sprinter Jiří Polák zvítězil na stovce v rakouském Linci v čase 10.71. Z nového osobního rekordu 3:47.35 se mohl na patnáctce těšit Jan Sýkora. Rychlejší byl pouze zkušený Rakušan Andreas Vojta za 3:45.47.

Basilej

Novým národním rekordem na trati 110 metrů překážek ozdobil švýcarský národní šampionát Jason Joseph. Historické maximum své země vylepšil již v rozběhu na 13.29. Ve finále pak předvedl další kvalitní čas 13.31. Dařilo se také desetibojaři Simonu Ehammerovi. Juniorský mistr Evropy finišoval na stříbrné příčce za Josephem v novém osobáku 13.48. K tomu ještě přidal zlato v dálce za 799 centimetrů. Leaderem letošních evropských tabulek se stal vítěz dvoustovky William Reais. Časem 20.24 se zároveň také zařadil na šesté místo světových statistik této sezóny a vytvořil nový národní rekord kategorie do 22 let. Pro tituly na stovce si dosprintovali dle očekávání Silvan Wicki (10.18) a Ajla del Ponteová (11.27). Z technických disciplín stojí za zmínku jistě výkon tyčkařky Angeliky Moserové, která překonala laťku ve výšce 466 centimetrů.

Albi

Francouzské mistrovství hostilo Albi. I zde byly k vidění parádní výkony na krátkých překážkách. Stovku překážek opanovala v novém osobním rekordu 12.73 teprve devatenáctiletá Cyréna Samba-Mayelaová. S tímto výkonem se vyhoupla na čtvrté místo letošních světových tabulek. Na stodesítce překážek byl nejrychlejší Wilhelm Belocian za 13.20. Tyčkař Renaud Lavillenie získal svůj desátý mistrovský titul pod otevřeným nebem za úspěšně zdolaných 580 centimetrů. Jeho bratr Valentin zvládl o deset centimetrů méně a dokonal bratrský double. Kladivářským kláním vládli favorité v osobách Quentina Bigota (76.42) a Alexandry Tavernierové (72.76). Sprinterský double získala Carolle Zahihová (11.28 a 22.98).

Niigata

Dva nejlepší světové výkony této sezóny padly na japonském univerzitním mistrovství. O ten dálkařský se postaral Yuki Hashioka, jenž dolétl na 829 centimetrů, což je o centimetr dál než dosavadní výkon Kubánce Lestera Lescay Gaye. V chodeckém závodě na 10 000 metrů na dráze pak zašel nejrychlejší světový čas 38:41.45 Koki Ikeda.

Moss

Během víkendu také padlo jedno historické světové maximum v kategorii dorostu. Obstarala ho sedmnáctiletá Norka Henriette Jaegerová v sedmiboji, když posbírala 6301 bodů a překonala tak dva roky starý zápis Španělky Marie Vicenteové z ME do 17 let v Györu o 80 bodů.

Petr Jelínek

Vytisknout