přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

30. března 2020, 14:55

OH v Tokiu mají nový termín

Vedení Mezinárodní olympijského výboru a japonští organizátoři oznámili nový termín konání olympijských her v Tokiu.

Letní olympijské hry měly původně v japonské metropoli odstartovat 24. července 2020. Kvůli celosvětové pandemii koronaviru však musely být odloženy na příští rok. Rozhodlo se o tom před šesti dny. Od té doby se řešil další možný termín. Spekulovalo se i o jarních měsících, ale nakonec se budou hry konat od 23. července do 8. srpna 2021. „Podporujeme nová data olympijských her v Tokiu, která ohlásili japonští organizátoři a MOV. To dává našim atletům čas, který potřebují k návratu do plnohodnotného tréninku a závodění,“ reagovalo vedení World Athletics.

Posunutí olympijských her se tím pádem dotýká také mistrovství světa, které se mělo konat příští rok v americkém Eugene. „Každý nyní musí být flexibilní a ochotný ke kompromisům. Za tímto účelem intenzivně spolupracujeme s organizátory mistrovství světa v atletice v Oregonu a diskutujeme o nových datech v roce 2022. Komunikujeme také s federací Commonwealthu a organizátory mistrovství Evropy.“ Předseda World Athletics Sebastian Coe nevyloučil ani možnost, že by se mistrovství světa v atletice mohlo konat i dva roky po sobě. V sezóně 2023 by se totiž měla být hostitelem MS maďarská Budapešť.

Jasněji je také v tématu ohledně kvalifikačního systému na olympijské hry v Tokiu. „Hlavní kvalifikační cestou na olympijské hry jsou vstupní standardy, které byly stanoveny v březnu 2019. Zbývající atleti jsou pak vybráni na základě světového rankingu. Ti sportovci, kteří již mají splněný nominační standard budou i nadále kvalifikování i na přesunuté olympijské hry. Jedná se přibližně o padesát procent účastnických míst. Nyní je důležité, abychom vyvinuli jasný a spravedlivý postup pro kvalifikaci zbývajících sportovců vzhledem k tomu, že byla řada akcí odložena. V tomto směru musíme úzce spolupracovat s naší komisí pro sportovce, Radou i Mezinárodním olympijským výborem, aby tak bylo učiněno,“ řekl Coe.

Nadále také věří, že atletická sezóna 2020 není ještě úplně ztracena. „Rádi bychom zahájili atletické soutěže co nejdříve to bude možné. Vše samozřejmě musí podléhat tomu, aby nebylo ohroženo zdraví sportovců, fanoušků a všech zúčastněných. Sezóna tak může být zahájena až v momentě, kdy to bude bezpečné, což se může termínově lišit v závislosti na aktuální situaci v jednotlivých regionech. Co se týká Diamantové ligy, zatím byly odloženy všechny její dubnové a květnové mítinky. Stejně tomu je u mítinků Kontinentální Tour.“

Předseda World Athletics se v této nesnadné době ovšem snaží hledat i pozitiva. „Vzhledem k současné situací máme větší možnost k rozvoji našeho sportu v širším spektru. Měli bychom spolupracovat s vládami na obnovení sportu ve školách, přestavět struktury sportovních klubů a snažit se motivovat lidi k pohybu. Řada atletů zveřejňuje svá videa, jak trénují v domácích podmínkách, což je jistě motivující pro širokou veřejnost. Momentálně neděláme věci, jak jsme zvyklí při běžném životním režimu. Paradoxně teď doma sportuje nebo chodí ven na procházky více lidí, než tomu bývá obyčejně. Stále je třeba hledat nové alternativy,“ vzkazuje.

Petr Jelínek

Vytisknout