přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

31. července 2021, 04:37

OH Tokio - 2. den - dopoledne

Dopolední program druhého soutěžního dne na olympijských hrách v Tokiu byl ve znamení kvalifikačních bojů. Čeští atleti tentokrát na startu nebyli.

Jedinou závodnicí, která v rozbězích na 400 metrů překážek stlačila svůj čas pod 54 vteřin, byla obhájkyně olympijského titulu Američanka Dalilah Muhammadová, která zaběhla 53.97. Své rozběhy s přehledem vyhrály i další favoritky Sydney McLaughlinová (54.65), Nizozemka Femke Bolová (54.43) a Ukrajinka Anna Ryžikovová (54.56). Hned dvě jamajské kandidátky na postup Ronda Whyteová a Leah Nugentová byly diskvalifikovány. Další kandidátka na finálový postup Britka Jessie Knightová svůj rozběh nedokončila, když hned před první překážkou zakopla a postihl jí pád.

Nejrychlejším mužem rozběhů na 800 metrů byl Keňan Ferguson Rotich, který si s dvěma okruhy poradil v čtase 1:43.75. Spolu s ním se vyvezl k novému kontinentálnímu rekordu 1:44.13 Australan Peter Bol. Tři roky staré maximum svého krajana a souputníka Josepha Denga vylepšil o osm setin. Největším překvapením z vypadnuvších je pátý z posledního světového šampionátu Portoričan Wesley Vázquez.

V úvodním kole stovky překážek žen se žádné překvapení nekonalo. Dál jdou všechny favoritky. Suverénně nejrychlejší čas z celého startovního pole zaznamenala vedoucí žena letošních světových tabulek Jasmine Camacho-Quinnová z Portorika, které časomíra v cíli ukázala 12.41.

Kvalifikace diskařek měla jasnou vládkyni. Tou byla Američanka Valarie Allmanová, která hned svým úvodním pokusem hodila 66.42. Požadovanému kvalifikačnímu limitu 64 metrů pak už vyhověla pouze Indka Kamalpreet Kaurová, a to na rovný centimetr. Třetí olympijský titul v řadě bude mít možnost získat Chorvatka Sandra Perkovičová (63.75). Hladce postoupila i úřadující světová šampionka Kubánka Yaimé Pérezová (63.18). Oproti tomu její krajanka a obhájkyně bronzu z Ria a stříbra z posledního MS Denisa Caballerová skončila už v kvalifikaci. Stejný osud postihl také vedoucí ženu letošních světových tabulek Nizozemku Jorinde van Klinkenovou.

V kvalifikaci tyčkařů nebylo k finálové účasti nutné zdolat limit 580 centimetrů. Nakonec stačilo k postupu do boje o cenné kovy 565 a čistý zápis. Celkem jedenáct tyčkařů skočilo 575 a další tři měli právě zmiňovaný zápis. Olympijské finále tak bude mít čtrnáct účastníků.

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout