přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

27. května 2019, 17:58

Ogrodníková zazářila v Offenburgu

Uplynulý víkend byl přímo nabitý atletickými událostmi. Z českého pohledu nás nejvíce potěšila oštěpařka Nikola Ogrodníková, která opanovala mítink v německém Offenburgu v novém osobním rekordu.

Offenburg

Skvělé oštěpařské představení předvedla v německém Offenburgu Nikola Ogrodníková. Stříbrná žena loňského evropského šampionátu dokázala v silné konkurenci zvítězit v novém osobním rekordu 67.40. Kariérní maximum z minulé sezóny si zlepšila téměř o dva metry. Zároveň se jedná o letošní nejlepší evropský výkon. V průběžných světových tabulkách se posunula na druhé místo za Číňanku Hui Hui Lyu. Výrazně si polepšila také v historických statistikách. V těch evropských momentálně figuruje na jedenácté pozici a ve světových je šestnáctá. Její radost může být dvojnásobná, jelikož také splnila přísný entry standard na olympijské hry v Tokiu. „Loňská sezóna mi připadala jako sen a zdá se, že ten sen pokračuje. Byly výborné podmínky, ale musím uznat, že jsem překvapená. Čekala jsem, že to bude tak na úrovni 64 metrů. Také poslední pokus letěl hodně daleko, ale byl mimo výseč,“ uvedla.  Druhé místo brala domácí hvězda a aktuální mistryně Evropy Christin Hussongová za 63.98. Další start čeká naši reprezentantku na Diamantové lize v Římě, kde by se měla utkat v přímém souboji i s Barborou Špotákovou.

Špičkovou kvalitu měl také závod mužů, který byl jasnou záležitostí domácích borců. Zvítězil Andreas Hofmann v letošním nejlepším světovém výkonu 89.40. Nový osobní rekord 89.06 zaznamenal Adam Seifert a třetí skončil olympijský šampion Thomas Röhler za 85.47.

Castellon

Ve španělském Castellonu proběhl Evropský pohár mistrovských klubů, kterého se zúčastnili také muži Univerzity Brno a ženy USK Praha. Univerzitní sportovní klub vybojoval čtvrté místo se ziskem 97 bodů. Na bronzovou příčku španělské Valencie ztratil pouhých pět bodů. Zvítězila turecká Enka (133 b.) před portugalským Sportingem (127 b.). Reprezentanti Univerzity Brno obsadili v celkovém pořadí šesté místo za 71 bodů. Zde se radoval z primátu domácí klub z Castelonu (122 b.), který v dramatické koncovce o jediný bod porazil turecké Fenerbahce (121 b.). Bronz získala portugalská Benfica (112 b.).

USK bralo prvenství ve třech disciplínách. Plný počet bodů připsaly výškařka Michaela Hrubá (184), tyčkařka Romana Maláčová (410) a štafeta na 4x100 metrů (45.00). Pódiová umístění pak vybojovaly ještě koulařka Markéta Červenková (17.26). kladivářka Kateřina Skypalová (60.93) a Helena Jiranová na stovce překážek (13.66). Jediné individuální umístění na stupních vítězů pro Univerzitu Brno získal v závodě na 100 metrů Dominik Záleský, jenž si časem 10.29 vyrovnal osobní maximum a nad jeho síly byl pouze favorizovaný Turek Ramil Guliyev (10.15).

Oordegem

V nizozemském Oodengemu si zaběhl nový osobní rekord na trati 5000 metrů Jakub Zemaník. Čtyřiadvacetiletý svěřenec Vladimíra Černého proběhl cílem v čase 13:50,61 a své dosavadní kariérní maximum z Karlsruhe překonal o více než devět vteřin. Zároveň se jedná o nejrychlejší čas českého běžce na této distanci od roku 1998, kdy Jan Pešava zaběhl 13:25.80. Posledním běžcem, kterému se před Zemaníkem podařilo pokořit čtrnáctiminutovou hranici, byl v roce 2000 Tomáš Krutský (13:51.49).

Götzis

V rakouském Götzisu proběhl jubilejní 45. ročník nejprestižnějšího vícebojařského mítinku. Mezi muži získal již své čtvrté prvenství na tomto podniku Kanaďan Damian Warner, který posbíral celkem 8711 bodů a suverénně se vyhoupl do čela letošních světových tabulek. Warner se blýskl zejména na úvodní stovce, kterou prolétl za 10.12, což je světové desetibojařské maximum na této distanci. Svůj vlastní výkon překonal o tři setiny. V celkovém hodnocení doprovodili favorizovaného Kanaďana druhý Grenaďan Lindon Victor (8473 b.) a Estonec Maicel Uibo, jenž se stal výkonem 8353 leaderem evropských tabulek.

V soutěži žen napodobila Warnera Britka Katarina Johnson-Thompsonová. Také ona jasně dominovala, když triumfovala v novém kariérním maximu a nejlepším světovém výkonu roku 6813 bodů. Druhá skončila po zranění vracející se Lotyška Laura Ikaunieceová za 6476 bodů a třetí byla v novém osobáku 6469 bodů Maďarka Xenia Krizsanová. Jediná česká zástupkyně Kateřina Cachová po protrápeném prvním dni do toho druhého již nenastoupila a závod tak nedokončila.

Rychlé sprinty v zámoří

V rámci univerzitních soutěží ve Spojených státech padaly zajímavé sprinterské výkony. V Sacramentu byla rychlá hlavně dvoustovka. Mezi ženami zvítězila Američanka Anglerne Angelusová, která se časem 22.36 zařadila na druhé místo letošních světových tabulek. V cíli ji následovala Jamajčanka Janeek Brownová (22.47 – 4. ve světových tabulkách). Na stovce vyhrála Teahna Danielsová, která proběhla rovinku za 10.99 a je na děleném třetím místě letošních světových statistik, o které se dělí se Sha´Carri Richardsonovou. Ta zaznamenala stejný výkon v Jacksonville a stala se šestou juniorkou historie se stovkou pod jedenáct vteřin. Na stejném mítinku se na stodesítce překážek utkali leadeři světových tabulek Grant Holloway a Daniel Roberts. Každý ovšem běželi v jiném běhu. Holloway proběhl cílem za 13.10. Roberts byl o dvě setiny pomalejší. Nový osobní rekord 48.54 vynesl na čtvrtce překážek Američana Quincyho Halla na třetí místo letošních světových tabulek. Druhou nejrychlejší ženskou stovku v této sezóně zaběhla na domácí půdě v Kingstonu Jamajčanka Shelly Ann Fraser-Pryceová. Časomíra jí ukázala 10.97 a zaostala jedinou setinu za letošním nejlepším světovým výkonem Američanky Kayly Whiteové.

Forbach

Prvním kladivářem, kterému se letos podařilo na světě překonat osmdesátimetrovou hranici, je Polák Pawel Fajdek, jenž zvítězil na mítinku ve francouzském Forbachu, když jeho náčiní dopadlo na 80.03.

Slovenska Bistrica

Nového leadera mají také evropské koulařské tabulky. Do jejich čela se dostal Slovinec Filip Mihajlevic, který při domácí ligové soutěži posunul hodnotu národního rekordu své země na 21.84.

Vantaa

Ve Finsku se blýskl estonský oštěpař Magnus Kirt. Bronzový medailista z mistrovství Evropy v Berlíně hodil 89.33, což je druhý nejdelší výkon jeho kariéry. Několik hodin si také pobyl na čele letošních světových tabulek, než ho přehodil Němec Andreas Hofmann.

Petr Jelínek, foto: Alfonz Juck

Vytisknout