přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. května 2023, 13:36

Odložilův memoriál slaví jubileum

V pondělí 5. června proběhne jubilejní 30. ročník Memoriálu Josefa Odložila. Tématem úvodní tiskové konference na Julisce byla samozřejmě hlavní memoriálová disciplína, a to běh na 1500 metrů mužů, ve kterém by neměl chybět ani Filip Sasínek.

Závod na 1500 metrů se každoročně běhá na počest stříbrného olympijského medailisty z her v Tokiu 1964 Josefa Odložila a organizátoři se vždy snaží uctít památku naší běžecké legendy co nejkvalitnějším startovním polem. Na jeho složení se nově podílí také třináctinásobný účastník Memoriálu Josefa Odložila a český rekordman Jakub Holuša, jenž je nově členem organizačního výboru mítinku. „Odložilův memoriál byl vždy mojí srdcovkou. Organizátoři mi zde vždy vyšli maximálně vstříc a rád bych jim to vrátil. Oslovil jsem je tedy, zda bych se mohl nějakým způsobem podílet na přípravě mítinku. Věřím, že využiju svoje kontakty napříč běžeckou komunitou a postupně budeme posouvat kvalitu disciplín v rámci mítinku stále výše,“ sdělil. 

Při letošní memoriálové patnáctistovce se představí také jeho nejnovější svěřenec Filip Sasínek, který začal s Holušou spolupracovat teprve před několika týdny. Český halový rekordman na této trati si ovšem nový kariérní impulz pochvaluje a na Memoriál Josefa Odložila se těší. „Na spolupráci jsme se s Jakubem dohodli hodně narychlo a nebylo to zrovna v ideální dobu. Jsem ovšem rád, že mohu být členem silné běžecké skupiny, protože mi to dodává novou motivaci. Kuba má spoustu zkušeností, které nám může předat a já věřím, že to bude znát na výkonech nás všech. Na Memoriálu Josefa Odložila poběžím už počtvrté, i když ne vždy se jednalo o patnáctistovku. Letos bych rád v rámci memoriálové disciplíny zaútočil na potvrzovací výkon Českého atletického svazu směrem k mistrovství světa v Budapešti, který je nastaven na 3:36.50,“ nechal se slyšet.

Kromě zkušených vodičů by mělo být zárukou rychlých časů i velmi kvalitní startovní pole, jehož největší hvězdou je Brit Charlie Grice, jenž se může pyšnit osobním rekordem 3:30.62. V předběžné startovní listině je pak dalších osm borců s osobními maximy mezi 3:34-3:36. Silné mezinárodní konkurence budou chtít využít i další čeští běžci, ať už je to finalista nedávného HME v Istanbulu Jan Friš, juniorský halový národní rekordman Pavel Vinduška nebo Nico Boketta.

Dalším Holušovým svěřencem, jenž se v rámci MJO představí, bude v závodě na 3000 metrů překážek Damián Vích, jenž naznačil slibnou formu při nedělním pražském maratonu, kde prvních deset kilometrů plnil roli vodiče a svůj úsek zvládl hluboko pod 30 minut. Potvrzovací výkon ČAS pro Budapešť ve stýplu je 8:30:00. Damiánův osobní rekord má hodnotu 8:32.91. Svůj start prozatím potvrdili tři závodníci s osobními rekordy pod 8:20.

Petr Jelínek

Vytisknout