přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Odešli olympijští vítězové Csáková, Black a Jones

Tento týden zemřeli dva bývalí zlatí medailisté z olympijských her, výškařka Ibolya Csáková a sprinteři Larry Black a Lou Jones.

Csáková kralovala soutěži ve skoku vysokém na Hrách v Berlíně 1936. V závodě skončila jako druhá, ale původní domácí vítězka byla ve skutečnosti mužem, a proto později diskvalifikována. Jako první maďarská atletka Csáková získala titul olympijské šampionky, dva roky poté své kvality potvrdila zlatou medailí na evropském šampionátu ve Vídni. Při svém triumfu vytvořila národní rekord 1.64 metru, který vydržel čtyřiadvacet let. Rodačka z Budapešti zemřela ve věku 91 let v nemocnici, kam byla převezena začátkem měsíce po pádu ve svém bytě.

Aneurysma aorty, prasknutí výdutě hlavní cévy, ukončilo ve středu život čtyřiapadesátiletého Larryho Blacka. Americký sprinter se podílel na zlaté medaili štafety 4x400 m na olympijských hrách v Mnichově 1972. Na stejných Hrách doběhl stříbrný na trati 200 metrů. Po ukončení aktivní činnosti Black působil jako atletický trenér. 

V pátek přišla ze Spojených států další smutná zpráva o úmrtí Lou Jonese. Bývalý světový rekordman na 400 metrů (45.4 v roce 1955) a olympijský vítěz ve štafetě 4x400 m zemřel ve věku 74 let.  

Tomáš Klement

Vytisknout