přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

25. července 2021, 14:12

Očekávané olympijské vrcholy I.

Olympijské hry v Tokiu již odstartovaly a do zahájení atletických soutěží zbývá už jen necelý týden. Klání pod pěti kruhy mají vždy speciální náboj a v některých disciplínách se můžeme jistě těšit na jedinečné výkony a dosažení řady výjimečných milníků.

Dorovná Felixová Nurmiho?

Americká sprinterka Allyson Felixová bude v Tokiu startovat již na svých pátých olympijských hrách a její bilance je vskutku jedinečná. Z každé ze svých čtyř předešlých olympiád přivezla alespoň jednu medaili. Olympijský cenný kov získala již ve čtyřech disciplínách (200 m, 400 m, 4x100 m, 4x400 m). Jen ona a další sprinterská legenda Merlene Otteyová mají ve své sbírce již devět olympijských medailí. Felixová má však šest zlatých a tři stříbrné. V tomto ohledu je úspěšnější než Otteyová.

V Tokiu figuruje její jméno v přihláškách tří disciplín. Jako americká šampionka je favoritkou závodu na 400 metrů a nechybí ani v sestavách ženské i mixové štafety na 4x400 metrů. Milníků má na dosah hned několik. Pokud získá alespoň v jedné disciplíně medaili, což je dost pravděpodobné s ohledem na to, že Američané bývají při štafetových závodech na stupních vítězů, stane se první atletkou, která získá cenný kov na pěti různých olympijských hrách. Jestli se jí navíc podaří vybojovat medaili se smíšenou štafetou, bude mít medaile nejen z pěti olympiád, ale také z pěti disciplín v rámci klání pod pěti kruhy. Pak je zde ve hře ještě vyrovnání absolutního rekordu v počtu získaných atletických olympijských medailí. Tento primát zatím drží osamoceně už téměř 100 let finský běžec Paavo Nurmi. Pokud si však Felixová odveze z Tokia tři medaile, zařadí se v této statistice po bok severské běžecké legendy.

Vstoupí Harrison do historie?

Jméno teprve dvaadvacetiletého amerického skokana JuVaughna Harrisona znal do nedávna jen málokdo. Tento atlet ovšem v průběhu letošní sezóny ukázal svou výjimečnost a také obrovský potenciál. V hale získal ceněné tituly NCAA ve skocích do výšky i dálky. Právě v dálce se pak zařadil výkonem 845 centimetrů na osmé místo historických světových tabulek. Dařilo se mu i pod otevřeným nebem, kde zopakoval vítězný double na NCAA a následně vyhrál americkou olympijskou kvalifikaci v dálce i výšce. Stal se tak prvním americkým atletem za posledních 109 let, kterému se podařilo kvalifikovat na olympijské hry v těchto dvou skokanských disciplínách.

Harrison momentálně figuruje s výkonem 236 centimetrů na třetí příčce letošních světových tabulek a v dálce je dokonce díky výkonu 847 centimetrů druhý. Patří tak mezi favority v obou disciplínách. Čeká ho ovšem velmi náročný program, kdy musí všechny své starty absolvovat během čtyř dnů. Navíc jeho soupeři jsou v obou disciplínách opravdu elitní, ať už jsou to úřadující světoví šampioni v obou disciplínách katarský výškař Mutaz Essa Barshim nebo jamajský dálkař Tajay Gayle či řada dalších hvězd. Pokud se však Harrisonovi podaří vybojovat medaile v obou disciplínách, bude jeho zápis jedinečný.

Zopakuje Hassanová běžecký double z Dauhá?

Nizozemská běžkyně Sifan Hassanová udivuje svými výkony již několik sezón po sobě. Co se týká globálních vrcholů, absolutní parádu předvedla před dvěma lety na mistrovství světa v katarském Dauhá, kde vyhrála závod na 10 000 metrů v kvalitním čase 30:17.62 a následně si doběhla v jedinečném sólo závodě pro zlato i na patnáctistovce, kde svůj triumf navíc ozdobila časem 3:51.95, což bylo jen těsně za světovým rekordem Etiopanky Genzebe Dibabaové. Získala tak netradiční běžecký double.

Něčeho podobného bude chtít dosáhnout i v Tokiu. Stejně jako v Dauhá je přihlášena dokonce ke třem běžeckým disciplínám, tedy na patnáctku, pětku i desítku. Dá se však očekávat, že si opět vybere pouze dvě z těchto distancí. Které z nich to budou, se pravděpodobně rozhodne až na poslední chvíli.

V každé z těchto disciplín však bude mít ty nejsilnější možné konkurentky. Na desítce to je hlavně Etiopanka Letesenbet Gideyová, která letos vzala Hassanové po pouhých dvou dnech světový rekord. Na poloviční trati je to pak například šestá nejrychlejší žena historie a halová světová rekordmanka na patnáctistovce Gudaf Tsegayová a v běhu na 1500 metrů nechybí ve startovní listině obhájkyně titulu a také přemožitelka Hassanové z nedávného mítinku Diamantové ligy v Monaku Keňanka Faith Kipyegonová, která se právě letos v monackém knížectví stala časem 3:51.07 čtvrtou nejrychlejší ženou historie. Hassanová tak nebude mít jednoduché rozhodování, které dvě disciplíny si zvolit.

O třetí olympijský titul

Pětice závodnic bude usilovat v Tokiu o zisk třetí zlaté medaile v jedné disciplíně. Tři z nich pak mají kromě dvou olympijských titulů ve své sbírce ještě jeden další cenný kov a mohou tak usilovat o čtvrtou olympijskou medaili v řadě. To se týká i české oštěpařky Barbory Špotákové, která si vyházela nejcennější kov na hrách v Pekingu 2008 a Londýně 2012. K tomu pak přidala bronz v Riu 2016. Stejnou medailovou bilanci má na olympijské stovce jamajská sprinterka Shelly-Ann Fraser-Pryceová. Ještě o maličko lépe je na tom novozélandská koulařka Valerie Adamsová, která má olympijské tituly z let 2008 a 2012 a z Ria si odvezla stříbro. Tyto tři závodnice spojuje i to, že se v mezidobí staly matkami. Barbora Špotáková má doma dokonce dvě ratolesti.

Zmiňovaný kvintet pak doplňují ještě polská kladivářka Anita Wlodarczyková, která zvítězila v Londýně 2012 a Riu 2016, přičemž v Brazílii hodila i dosud platný světový rekord 82.29. Z obou posledních her pak přivezla zlato také chorvatská diskařka Sandra Perkovičová. Tyto závodnice tak budou útočit na třetí zlato v řadě.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout