přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

24. února 2014, 18:02

O2 aréna připravena na Masláka, Vlašičovou a spol.

Za méně než 24 hodin bude v Praze k vidění světová atletika při halovém mítinku, jenž je generálkou na evropský šampionát za rok. Kvalitu zdejší dráhy a atmosféru arény si vyzkouší domácí špička v čele s Pavlem Maslákem, a také řada zahraniční hvězd, z nichž byla dnes k dispozici novinářům Blanka Vlašičová.

Když se konal v únoru 2009 „Mítink světových rekordmanů“, právě oslavil osmnáct let a v O2 aréně nezávodil, ani nebyl jako divák. „Viděl jsem jen výsledky,“ přiznává o pět roků později Pavel Maslák, jehož závod pořadatelé „Prahy Indoor“ zařadili na závěr večera jako vrchol programu. Blíží se světový šampionát v Sopotech, kde bude úřadující mistr Evropy jednou z největších nadějí, a tak bude netradičních 500 metrů především testem.

„Sám nevím, co mám očekávat, přeci jen je jiná fáze sezóny, než když jsem běžel pětistovku před měsícem (v Praze na Strahově 24. ledna 1:01.15 – pozn.). Určitě se ale pokusím o co nejlepší výsledek a minimálně ten nejrychlejší evropský čas,“ slíbil svěřenec Dalibora Kupky. V případě útoku na kontinentální rekord stačí srazit „jen“ tři desetiny, den po Maslákově českém maximu zaběhl Donald Sanford z Izraele v Bostonu 1:00.86. To nejlepší světový čas leží takřka o celou vteřinu výše, Američan Ken Lowery totiž v roce 1987 dvě a půl halového okruhu zvládl za 1:00.17.

To Blanka Vlašičová měla při mítinku rekordmanů tehdy jako 25letá skákat, nakonec u jména chorvatské výškařky najdeme pouze DNS (nestartovala). Když si dnes arénu prohlížela, byla tak možná trochu překvapena – ne však negativně. „Doufám, že nás přijde povzbudit hodně lidí, atmosféra je pro mě velmi důležitá. Když vidím tuhle halu, motivuje mě to ještě víc předvést dobrý výkon,“ prohlásila Vlašičová, která původně nechtěla v zimě vůbec závodit, ale nakonec už je to její druhý letošní start. „Nepočítali jsme, že budu připravená na halovou sezonu. Až doteď jsem tvrdě trénovala, a tak jsem si chtěla to období zpestřit závodní pauzou,“ vysvětlila.

„Nic velkého nečekám, ale myslím si, že moje výkonnost je jinde než 190,“ řekla s odkazem na předešlý start v Göteborgu. „Nevyšlo mi to technicky a také to byla první soutěž po dlouhé době. Věřím, že to bude lepší, i když samozřejmě o světovém rekordu mluvit nemůžu,“ říká někdejší skokanská suverénka. Poslední dva roky ji však trápily zdravotní komplikace, přišla o olympiádu v Londýně a také vloni nakonec musela vynechat světový vrchol v Moskvě, nedovolila jí to zraněná noha. Teď je pro ni vlastně překvapením, že je fit. „Dlouho jsem nemohla uvěřit, že jsem doopravdy zdravá. Teď už se ale nechci se vracet k tomu, co bylo, chci se dívat do budoucnosti,“ uzavírá optimisticky Vlašičová.

Přípravy vrcholí

Jak už jsme informovali včera, v aréně už je připravena dráha se stejným povrch, jako je nově ve Stromovce. „Jen zatáčky jsou tu o něco delší,“ všiml si při tréninku ve Vysočanech Pavel Maslák. Další vyladění O2 arény probíhá a zástupce organizačního výboru Tomáš Janků hlásí, že vše jde, jak má. „Ne vždy vše klape bez problémů, ale zatím jsme nenarazili na větší zádrhel, i díky zdejší špičkové produkci,“ uvedl výkonný ředitel HME 205, kterého by pochopitelně jako bývalého výškaře potěšilo, kdyby jeho následovníci Uchov či Dmitrik zaútočili na světový rekord, ne-li jej dokonce zítra překonali.

Michal Procházka, foto: pořadatelé

Vytisknout