přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

9. května 2011, 16:26

Novými ambasadory ostravského ME do 23 let jsou Bába a Změlík

Deset týdnů před začátkem evropského šampionátu věkové kategorie do 23 let prezentovali jeho organizátoři stav příprav jedné z největších atletických akcí tohoto roku.

Čtyřlístek ambasadorů
O renomé šampionátu, který se v Ostravě uskuteční od 14. do 17. července, se bude starat hned čtveřice ambasadorů. K již dříve oznámeným Šárce Kašpárkové a Denise Rosolové nyní přibyli Robert Změlík a Jaroslav Bába. „Možná by se někdo ptal, proč máme tolik ambasadorů, ale má to logiku. Chtěli jsme atletické hvězdy současnosti i minulosti, které mají blízko k našemu regionu. Navíc máme maskoty muže a ženu, takže jsme genderovou rovnost hodlali zachovat i mezi ambasadory,“ vysvětlil s úsměvem výkonný ředitel mistrovství Oldřich Zvolánek.


Noví ambasadoři: Jaroslav Bába a Robert Změlík;
Foto: ostrava2011.com / Pavel Lebeda

„V Ostravě jsem vyrůstal a šampionát mi je hodně sympatický,“ vyznal se bývalý vícebojař Robert Změlík a připomněl, že právě ve věku 23 let vyhrál olympiádu v Barceloně. „V poslední době se ale věkovitost atletů prodlužuje a zatímco ještě za mých časů dosahovali svých vrcholů těsně po dvacítce, nyní není výjimkou, když si někdo udělá osobní maximum jako třicetiletý. Proto je dobře, že existuje mezikrok, který závodníkům pomáhá v přechodu z juniorské do seniorské kategorie. Mladým atletům posiluje motivaci, aby se dále sportu věnovali, učí je bojovat o medaile a dává jim zažít pocit vítězství. A posléze je pro ně snazší se vyrovnat s tím, že někdo na závodech obléká dres USA nebo jiné velmoci,“ doplnil Změlík.
 
Na rozdíl od něj měl Jaroslav Bába možnost si evropský šampionát do 23 let vyzkoušet z pozice závodníka. A vedl si na něm výtečně, v roce 2005 vybojoval v Erfurtu zlatou medaili. „Mám na to jenom krásné vzpomínky. Byla tam úžasná atmosféra a té medaile si velmi cením. Závodil jsem tenkrát třeba proti Silnovovi či Thörnbladovi, kteří tehdy ještě nebyli příliš známí, ale posléze se vypracovali do nejužší špičky,“  připomněl 26letý rodák z Karviné, který je s vítkovickým stadionem také velmi úzce spojen, neboť zde deset let trénoval. I proto drží organizátorům palce, aby velký šampionát zvládli. „Jsem přesvědčený, že ta akce bude stejně úspěšná jako MS do 17 let, které se tu konalo před čtyřmi lety,“ dodává Bába.

Přípravy finišují
Evropský šampionát do 23 let je v atletickém světě považován za velmi prestižní. Svědčí o tom i zájem jednotlivých federací, které do soutěže předběžně přihlásili 829 atletů. „Měli by se zúčastnit zástupci 45 zemí, chybějí jen ty opravdu malé státy Evropy, jako je třeba San Marino. Jmenovitý seznam budeme znát až deset dní před začátkem šampionátu, ale zatím jsme nedostali zprávu, že by některá hvězd, které do této věkové kategorie spadají, nechtěla přijet,“ prohlásil Zvolánek a jmenoval v této souvislosti například nejlepšího evropského atleta loňského roku Christopha Lemaitra či halového rekordmana v trojskoku Teddy Tamgha.

Nejen pro již zavedené hvězdy se ale vyplatí na vítkovický stadion zamířit. „Mohou se tu poprvé ukázat budoucí olympijští vítězové a medailisté z vrcholných akcí,“ upozornil předseda ČAS Libor Varhaník a přidal osobní vzpomínku z dřívějších let: „pamatuji se na schůzku před jedním z dřívějších ročníků evropského šampionátu této kategorie, kdy jsme se dohadovali, koho z těch mladých atletů pozvat na tiskovou konferenci. Nakonec jsme se rozhodli pro „jakousi“ Jelenu Isinbajevovou...“

Každý soutěžní den šampionátu, který operuje s rozpočtem okolo 40 milionů korun, bude přenášen Českou televizí a prostřednictvím sítě EBU šířen do celé Evropy. „Těšíme se na silné a velké družstvo českých závodníků a věříme, že šampionát organizačně zvládneme,“ uzavřel Varhaník.

Více informací na www.ostrava2011.com .

Adam Pražák

Vytisknout