Novým rekordmanem v maratonu je Keňan Kipsang

neděle 29. září 2013
Bronzový olympijský medailista z Londýna Wilson Kipsang překonal při berlínském maratonu po výkonu 2:03:23 o 15 sekund dva roky starý výkon svého keňského krajana Patricka Makaua.

V porovnání s Makauovým rekordním během měl 31letý Wilson Kipsang výrazně rychlejší závěr. Ještě na 30. km totiž na světové maximum ztrácel 20 vteřin. Manko však dokázal vymazat a navrch získat k dobru další čtvrt minuty. Druhého krajana Eliuda Kipchogeho porazil o 42 sekund.

Kipsang na světové maximum už jednou vážně útočil, tehdy to o pět vteřin nevyšlo. V roce 2011, jen pět týdnů po Makauově rekordnímu běhu, běžel ve Frankfurtu maraton za 2:03:42. Tím sám sebe pasoval do role běžce, který na světový rekord má. Vloni svůj potenciál ještě nenaplnil, i když vyhrál městský londýnský maraton a na tom olympijském vystoupal na třetí stupínek.

V neděli však svůj sen už dotáhl do rekordního cíle.
"Vyšel mi můj plán. Na posledních kilometrech jsem pořád měl dost sil a ještě jsem za to vzal. Zdejší trať je úžasná," velebil Kipsang berlínský kurz, kde padlo posledních pět světových rekordů. Celkem zde byl nejlepší čas historie dosažen už podeváté.

V Berlíně měl původně běžet i Makau, ale kvůli zánětu v koleni musel start zrušit. Chyběl i loňský vítěz Geoffrey Mutai, jenž dal přednost listopadovému maratonu v New Yorku. Závod žen vyhrála Keňanka Florence Kiplagatová za 2:21:12. Na třetím místě doběhla jednačtyřicetiletá Němka Irina Mikitěnková, která časem 2:24:54 zlepšila světový veteránský rekord v kategorii nad 40 let.