přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. ledna 2003, 18:44

Nový rekord Beskydské laťky

11. ročník mezinárodního výškařského mítinku Beskydská laťka začal psát svou novodobou historii. Třinecké závody se v pátek 10. ledna konaly po dlouhých třiadvaceti letech.

Sešla se zde téměř kompletní česká výškařská špička; chyběli pouze nejlepší skokani loňských domácích tabulek Barbora Laláková a Svatoslav Ton.

Po odpoledních soutěžích žákovských kategorií přišly na řadu závody seniorů. Pro většinu českých skokanů to byla vůbec první ostrá prověrka v letošní halové sezóně. Nikoli však pro osmnáctiletého Jaroslava Bábu, který startoval už na Silvestrovské laťce v Ostravě a na brněnských Novoročních skocích. V Třinci své připravenosti dokonale využil a v halovém osobním rekordu 226 cm poměrně suverénně zvítězil. Vytvořil tak zároveň absolutní rekord mítinku. O druhou příčku se podělili bratři Tomáš a Jan Janků výkonem 218 cm a laťku ve stejné výšce přeskočil i čtvrtý Dalibor Hon.

O prvenství v soutěži žen rozhodl až nižší počet pokusů Ivy Strakové, která při shodném výkonu 186 cm těsně porazila Inge Janků. Třetí místo obsadila maďarská reprezentantka Bodyová (184 cm). Na Beskydské laťce startovala také česká rekordmanka Zuzana Hlavoňová, jež se však po přestávce vyplněné mateřskými povinnostmi při závodě ještě necítila v optimální pohodě a za 184 cm skončila čtvrtá.

Zajímavý jistě bude boj českých výškařů o účast na HMS v Birminghamu. Reálnou šanci na splnění výkonnostního limitu 230 cm má celé kvarteto reprezentantů Ton, Bába, J. Janků a T. Janků, ale v Birminghamu mohou v jedné disciplíně startovat pouze dva závodníci z jedné země. Limit pro halový evropský šampionát musí být splněn do 2. března; nejbližší příležitost skýtá Hustopečské skákání (18. ledna), na němž přislíbil účast i Svatoslav Ton.


Beskydská laťka, 10. 1. 2003

MUŽI
1. J. Bába (AK SSK Vítkovice) 226 cm
2. T. Janků (Dukla Praha) 218 cm
J. Janků (TJ LIAZ Jablonec) 218 cm 

ŽENY
1. I. Straková (PSK Olymp Praha) 186 cm
2. I. Janků (TJ LIAZ Jablonec) 186 cm
3. Bodyová (Maď.) 184 cm

Tomáš Klement

Vytisknout