přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. března 2011, 09:17

Novotný postoupil do finále, vedlo se i dalším

První soutěžní dopoledne na HME v Paříži českým reprezentantům vyšlo. Z pěti, kteří absolvovali kvalifikační kola, postoupila trojice, Hejnová sbírá osobní rekordy v pětiboji. DOPLNĚNO FOTO.

Dálkař Roman Novotný postoupil do bojů o medaile. V první kvalifikační skupině skočil hned v první sérii 790 cm a mezi elitní osmičku se prodral ze sedmého místa.  "Škoda třetího skoku, v němž jsem přešlápl.  Ve finále by mi šest pokusů mohlo stačit, abych nějaký trefil fakt dobře. Povrch je výborný. Je sice náročnější na techniku, ale když se to podaří trefit, může to letět hodně daleko všem," prohlásil svěřenec trenéra Pogányho.
Šampionát naopak skončil pro Štěpána Wagnera, jehož nejdelší měřený skok měl hodnotu 762 cm a český reprezentant s ním obsadil celkově šestnáctou příčku.   

Zuzana Hejnová vstoupila do pětiboje výborně, v běhu na 60 m př. si časem 8.25 vytvořila nový osobní rekord o rovnou desetinu. Rychlejší byla ze všech soupeřek jen Francouzka Nana Djimou Idaová.

Hejnová posléze navázala dalším osobním rekordem, když ve výšce zdolala 180 cm, tedy o 3 cm více, než bylo její dosavadní maximum. V disciplíně excelovala Nizozemka Remona Fransenová, která skočila 192 cm a posunula se do čela průběžného pořadí. Hejnová byla po dvou disciplínách na třetím místě.    

V kouli přišel očekávaný propad průběžným pořadím. I přes další osobní rekord a premiérový vrh za 12 metrů (12.11) se před ní bodovým součtem dostala čtveřice soupeřek. V této disciplíně naopak zaútočila Austra Skujyteová. Jednatřicetiletá Litevka, která na olympiádě v Aténách brala stříbro, zúročila své koulařské dovednosti a výkonem 17.53 soupeřky doslova deklasovala.

hejn.jpg
Všechna fota z HME Aleš Gräf, www.graf.cz

V soutěži pokračuje bez své reprezentační kolegyně, české rekordmance v sedmiboji Elišce Klučinové nedovolily odstartovat zdravotní problémy. "Bohužel je nemocná, závod by nezvládla," okomentovala její stav trenérka Martina Blažková.    

Specialistka na překážky Lucie Škrobáková zvládla první kolo a z třetího místa přímo postoupila do odpoledního semifinále. V rozběhu české rekordmance změřili čas 8.17. "Na to, že jsem 14 dnů od republiky neviděla překážky,  jsem spokojená," prohlásila svěřenkyně Jany Jílkové.  "Čas nic moc, ale podepsalo se na něm, že jsem vstávala v půl šesté ráno. Hlavně, že jsem postoupila.  Prvotní cíl jsem splnila, v semifinále bych chtěla běžet o něco rychleji a dostat se do finále. Doufám, že odpoledne mi to sedne víc. Dráha je super, vyhovuje mi.  Myslím, že se dá běžet hodně rychle," doplnila Škrobáková.

skrob.jpg

Nejrychlejší časy v rozběhu předvedly Norka Christina Vukičevičová (7.95) a Němka Carolin Nytraová (7.96), naopak už v prvním kole skončily ambice Španělky Josephine Onyiaové, jež se vrací po uplynutí dopingového trestu. Čas 8.33 ji dál nepustil.

Také Denisa Rosolová podle očekávání postupuje do dalších bojů. Ve svém rozběhu čtvrtky obsadila po výkonu 54.41 druhou, přímo postupovou příčku za Ruskou Ksenií Zadorinovou. Semifinále jsou na programu dnes od 17:45. "Čím se běží pomaleji, tím je to pro mě větší práce. Ale zvládla jsem to dobře. Dotahovala se na mě Italka, tak jsem věděla, že ji nesmím před sebe pustit, abych měla lepší dráhu pro semifinále," řekla svěřenkyně Martiny Blažkové.      

Naopak Pavla Masláka v semifinále neuvidíme. Loňský junior roku dokončil ve svém běhu na čtvrtém místě a jeho čas 48.14 na postup nestačil. V konečném pořadí mu patří dvacátá příčka. O velké překvapení se "postaral" Švéd Wissman, který jako obhájce skončil také hned v prvním kole.

Slovensko bude mít želízko v ohni ve finále trojskoku. Dana Velďáková postoupila po výkonu 14.27 m mezi nejlepší osmičku ze třetího místa. Naopak ze soutěže se poroučela Němka Demutová, která vede světové tabulky.


Výsledky

Fotogalerie Aleše Gräfa, www.graf.cz

Karolína Farská, Adam Pražák

Vytisknout