přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. července 2020, 19:23

Novotná a Rykl vícebojařskými mistry

Třetí soutěžní den přinesl vyvrcholení domácího republikového šampionátu ve vícebojích. Mezi ženami obhájila titul Jana Novotná. Mužský desetiboj opanoval Radoš Rykl. Juniorům dominoval František Doubek a soutěž juniorek patřila Lindě Suché.

Kateřina Cachová vstupovala do druhého soutěžního dne mistrovského závodu sedmibojařek v pozici vedoucí závodnice s náskokem více než 130 bodů. Zápletka však přišla hned v dálkařském sektoru, kdy jí charakter jejího zranění na odrazové noze nedovolil absolvovat plnohodnotné skoky, přičemž ten nejdelší měřil pouze 570 centimetrů. Toho využila Jana Novotná, která se perfektně trefila do odrazu a bylo z toho 631 centimetrů, což je pouze dva centimetry za jejím osobním maximem. Zároveň se také vyhoupla do čela letošních národních tabulek v této disciplíně. Uspokojující výkon 41.79 předvedla i v oštěpu, čímž se jí otevřela cesta k úspěšné obhajobě titulu. Cachová se totiž z protrápené soutěže rozhodla odstoupit. Před závěrečnou osmistovkou tak měla Novotná pohodlný náskok na svou tréninkovou kolegyni Kateřinu Dvořákovou, která se též nemusela už o svou pozici obávat. Nejnapínavější byl tak souboj o bronz mezi Barborou Zatloukalovou a Denisou Majerovou. Obě závodnice dělilo před půlkou jen pár bodů. V jejím průběhu se také držely stále u sebe a dramatický souboj vydržel až do cílové šachovnice. Majerová byla sice v novém osobním rekordu 2:17.67 nepatrně rychlejší než Zatloukalová, nicméně nato, aby se před svou rivalku dostala to plzeňské atletce nestačilo a skončila mimo stupně vítězů. Bronz tak brala Zatloukalová se součtem 5527 bodů. I přesto, že nedosáhla na cenný kov, musela být Majerová spokojena, jelikož se jí poprvé v kariéře podařilo dostat přes 5500 bodů. Na jejím kontě jich bylo 5518. Třetí stříbro v řadě vybojovala Kateřina Dvořáková se ziskem 5637 bodů a úspěšnou obhájkyní zlata se stala výkonem 5878 bodů Jana Novotná. Za svým osobním rekordem z loňského MČR zaostala jen o 27 bodů. Všechny tři závodnice na stupních vítězů se připravují na pražském USK pod vedením trenérky Gabriely Dvořákové.

V mužském desetiboji měl k titulu nakročeno hlavní favorit Ondřej Kopecký. Na stodesítce překážek sice těsně podlehl Radoši Ryklovi, ale časem 14.75 na něj ztratil pouhé čtyři setiny. V disku byl pak jasně lepší za 44.25. O jeho vítězství měl definitivně rozhodnout jeho oblíbený skok o tyči. O to větší bylo překvapení, když nedokázal zdolat svou základní výšku 420 centimetrů, čímž se připravil o veškeré medailové naděje. Hodně tím tak usnadnil další průběh soutěže právě Ryklovi. Také on je kvalitním tyčkařem, což také úspěšným skokem přes 490 centimetrů potvrdil a v podstatě tak rozhodl o svém pozdějším triumfu. V posledních dvou disciplínách totiž byli nejlepší borci, kteří nefigurovali na medailových pozicích. V oštěpu byl dle očekávání nejúspěšnější Pavel Krejča za 62.60 a závěrečnou patnáctistovku zvládl ze všech nejrychleji Matyáš Franěk za 4:44.46. Toho bohužel postihl v tyči stejný osud jako jeho oddílového kolegu z AC Pardubice Kopeckého, takže byl ze hry o medaile také mimo. Mistrem republiky se tak stal Radoš Rykl se součtem 7130 bodů a po bronzech v letech 2015 a 2017 se konečně dočkal zlata. Na stupně vítězů ho doprovodili brněnský Vilém Stráský (6871 b.) a plzeňský Petr Urbánek (6711 b.). Pro oba se jedná o první medaili na MČR ve vícebojích mezi dospělými.

V kategorii juniorek byla po prvním dni jasně v čele Linda Suchá z Plzně. Svůj náskok navíc ještě výrazně navýšila v dálce, kde potvrdila skokem na 618 centimetrů své kvality. V ten moment měla na průběžně druhou Kláru Bažoutovou už náskok okolo 400 bodů. Ten se však v oštěpu výrazně ztenčil, chrudimská atletka nadělila Suché čtrnáct metrů. Na osmistovce se však už žádné drama nekonalo. Suchá si svou pozici s přehledem pohlídala a zvítězila ve výrazném vylepšení osobního maxima 5212 bodů. Oproti minulému MČR si polepšila o dvě příčky. Nový osobní rekord si vylepšila také stříbrná Klára Bažoutová, která posbírala 5069 bodů. Bronz si na krk pověsila Kamila Frontzová z Bíliny za 4849 bodů.

Juniorský desetiboj byl pokračováním dominantní jízdy jabloneckého Františka Doubka. Ten v průběhu druhého dne získal hned tři dílčí prvenství, přičemž v disku (42.70) a oštěpu (62.02) si posunul svá kariérní maxima. Nejrychlejší byl také nad překážkami za 14.96. Nebylo tak pochyb o tom, že mistrovský titul je ve správných rukou, když Doubek zvítězil s náskokem 937 bodů na nejbližšího pronásledovatele. Svěřenec trenéra Ruckého kraloval s bodovým ziskem 7579 bodů. Stříbro získal Roman Baše ze Sparty Praha za 6642 bodů a z bronzu se mohl těšit reprezentant Spartaku Praha 4 Adam Žák se součtem 6059 bodů.  

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Denisa Kisialová

Vytisknout