přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

1. prosince 2020, 18:57

Novinky ze světa atletiky

Svět královny sportu přinesl v posledních hodinách dvě zásadní zprávy. Ruský atletický svaz má nového předsedu Piotra Ivanova a od 1. prosince je znovuobnoveno kvalifikační období pro olympijské hry v Tokiu.

Nová hlava do čela ruské atletiky

Novým šéfem ruské atletiky byl zvolen Piotr Ivanov. Padesátiletý podnikatel v současnosti řídí i národní triatlonovou federaci a ve funkci nahradí svého předchůdce Jevgenije Jurčenka, jenž v červenci tohoto roku rezignoval. Ivanov porazil v závěrečném hlasování někdejší olympijskou šampionku v běhu na 400 metrů překážek a držitelku světového rekordu na halové šedesátce Irinu Privalovovou i sportovního manažera Michaila Gusjova. Další dva adepti svou kandidaturu vzdali ještě před hlasováním.

Piotr Ivanov má být mužem, který vyvede ruskou atletiku z více než pětileté krize. Ruský atletický svaz byl na podzim roku 2015 suspendován za prokázání státem řízeného dopingu. Do 1. 3. musí Ivanov a jeho spolupracovníci předložit vedení Světové atletiky plán reformy ruské atletiky. Pokud tak neučiní, hrozí, že bude zastaveno i udělování neutrálních statusů, díky kterým mohou někteří ruští atleti závodit na mezinárodní úrovni.

Obnoveno kvalifikační období pro Tokio

V úterý 1. prosince bylo znovuobnoveno kvalifikační období pro olympijské hry v japonském Tokiu, které by se měly uskutečnit na přelomu července a srpna příštího roku. V důsledku koronavirové krize bylo od 6. dubna 2020 kvalifikační období pozastaveno a atleti tak nemohli plnit limity ani sbírat body do světového rankingu. Od 1. září se otevřelo kvalifikační okno chodcům a maratoncům. Od 1. prosince už mohou plnit limity a sbírat rankingové body atleti ve všech disciplínách.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout