přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

1. prosince 2021, 10:16

Novinky z Monaka

V Monaku probíhá 226. zasedání Rady World Athletics, kde byla potvrzena místa a termíny konání některých mezinárodních akcí pro příští tři roky.

Spíše kosmetické změny termínu svého konání se dočkalo mistrovství světa juniorů, které se uskuteční v příštím roce v kolumbijském Cali. Původně mělo proběhnout od 2. do 7. srpna 2022. Nakonec však bylo posunuto na 1. – 6. srpna 2022. Mládežnický mezinárodní vrchol se do Kolumbie vrátí po sedmi letech. V sezóně 2015 se zde konalo mistrovství světa do 18 let, kde výškařka Michaela Hrubá získala titul světové šampionky této kategorie. Česká reprezentace bude v Cali navazovat na velmi úspěšné vystoupení z letošního MSJ v Nairobi, odkud přivezla dvě zlaté a jednu bronzovou medaili. Také o dva roky později se uskuteční MSJ v Jižní Americe. Světová atletika přidělila pořadatelství juniorského světového šampionátu do 20 let peruánské Limě. 

Jasno je také o pořadateli halového mistrovství světa v roce 2024, které proběhne ve skotském Glasgowě. Ten už má s pořadatelstvým velké mezinárodní akce zkušenosti. V sezóně 2019 se zde konalo halové mistrovství Evropy. Halové světové šampionáty se uskuteční tři roky po sobě. V nadcházející halové sezóně je jeho hostitelem srbský Bělehrad. O rok později pak dojde k globálnímu vrcholu pod střechou v čínském Nankingu (přeloženo z roku 2020). 

Šestý ročník World Relays se uskuteční 13. – 14. května 2023 v čínském Guangzhou. V Asii tento šampionát proběhne podruhé ve své poměrně krátké historii. Premiéru si odbyl v roce 2014 na Bahamách. V Nassau se pak konal i v letech 2015 a 2017. V sezóně 2019 se nejlepší světové štafety utkaly v japonské Jokohamě a hostitelem zatím posledního vydání byl letos polský Chorzow. Také v roce 2023 budou World Relays sloužit jako kvalifikační závod pro mistrovství světa, které se v téže sezóně bude konat v maďarské Budapešti.

Novou soutěží v atletickém kalendáři bude v roce 2023 mistrovství světa v silničním běhu. Premiéra této mezinárodní akce si odbyde svůj debut 30. 9. – 1. 10. v lotyšské Rize. V jejím rámci se poběží MS v půlmaratonu a poprvé také světový šampionát v silničním běhu na 5 kilometrů. V programu je i veřejný běh, aby se i rekreační běžci mohli stát součástí světového festivalu silničních běhů.

V Monaku se dnes uskuteční také galavečer při příležitosti vyhlášení nejlepšího světového atleta roku. Provázet jím budou bývalá britská světová rekordmanka v maratonu Paula Radcliffeová a její reprezentační kolegyně z dálkařského sektoru Jazmin Sawyersová.

Přímý přenos z vyhlášení bude k vidění na Youtube kanálu a také facebooku World Athletics, a to od 18 hodin středoevropského času.

V kategorii žen se rozhodne mezi venezuelskou trojskokankou Yulimar Rojasovou, nizozemskou běžkyní Sifan Hassanovou, americkou překážkářkou Sydney McLaughlinovou, keňskou mílařkou Faith Kipyegonovou a jamajskou sprinterkou Elaine Thompson-Herahovou.

Mužskými kandidáty na toto ocenění jsou švédský tyčkař Armand Duplantis, americký koulař Ryan Crouser, norský překážkář Karsten Warholm, keňský maratonec Eliud Kipchoge a ugandský vytrvalec Joshua Cheptegei.

Vítězství z loňského roku obhajují Yulimar Rojasová a Armand Duplantis.

Petr Jelínek

Vytisknout