přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. června 2019, 14:47

Novinky z IAAF, vlastně Světové atletiky

Rada Mezinárodní asociace atletických federací na svém víkendovém jednání v Monaku odsouhlasila novou značku, od října by se měl místo IAAF začít používat název World Athletics. Výkonný orgán světové atletiky také prodloužil suspendaci Ruska, vyslechl si zprávu o přípravách MS v Eugene v roce 2021, schválil nový antidopingový systém pro silniční závody, a také posvětil časový pořad a kvalifikační kritéria pro MS juniorů v Nairobi 2020.

Nová identita: „Světová atletika“

Nejviditelnější novinkou, která přišla z Monaka, je proměna značky IAAF. Asociace si od kroku, který navazuje na dosavadní čtyřleté reformní úsilí, slibuje, že „sportu dodá moderní, kreativnější a pozitivní tvář“ a bude i „přístupnější širšímu publiku“. „Doufáme, že naše nová značka pomůže do atletiky přilákat a zapojit novou generaci mladých lidí,“ věří prezident IAAF Sebastian Coe. „Jméno IAAF existuje již více než 100 let, ale má jen malé pochopení nebo význam u těch, kteří jsou mimo atletiku,“ tvrdí generální ředitel IAAF Jon Ridgeon.

Design loga se dle oficiálního výkladu skládá ze tří hlavních prvků: „W“ znamená nejen „world“ (svět, světový), ale také symbol pro vítězné gesto; „A“ zase značí nejen první písmeno ze atletiky, ale i přípravu sportovce na cestu, která jej čeká; oblouk nad nimi pak reprezentuje celou atletickou komunitu a její setkávání. Nechybí ani běžecká dráha, jejíž trajektorie stoupá, což má symbolizovat „touhu neustále překonávat hranice“. A podle tiskové zprávy logo obsahuje také „vzory zachycují energii přítomnou ve všech čtyřech disciplínách atletiky: běhu, skákání, házení a chůzi“.

Proces „rebrandingu“ začal v lednu 2018, kdy IAAF vyzvala pět globálních marketingových agentur, aby zareagovaly na stručné představení konceptu. Interní tým vytvořil užší seznam, který poté prošel konzultačním procesem, ve kterém členské federace, partneři, sportovci a vysílací společnosti poskytli zpětnou vazbu před předložením konečné verze Radě.

Na sociální síti Twitter jsou reakce na změnu jako takovou spíše pozitivní, k novému logu už se ozývá více kritičtějších hlasů. Španělský sprinter Ángel David Rodríguez krok chválí, podle něj je „čas na změnu vizuálu“ světové atletiky. „Líbí se mi nový název, ale logo mohlo být mnohem lepší,“ namítá běžecký kouč z USA David Watkins. V diskuzi zazní i hlas, podle nějž je logo selhání, ba i velmi sarkastické příspěvky, které kupříkladu změnu přirovnávají k přeskládání židlí na palubě Titaniku.

Pokud však změnu značky-identity schválí říjnový Kongres IAAF v Dauhá, začne se užívat hned po zdejším mistrovství světa.

Ruska dál suspendováno

Rada oznámila, že Ruské atletické federaci (RusAF) nadále zůstává pozastaveno členství v IAAF. Rune Andersen, šéf nezávislé pracovní skupiny IAAF, podal zprávu Radě IAAF na svém zasedání v Monaku. I když podle něj bylo dosaženo určitého pokroku, klíčové otázky zůstávají nedotčeny, což brání zrušení suspendace.

Jedno kritérium bylo splněno, jak uvedl Andersen: RusAF zaplatila všechny výdaje vzniklé během krize, tj. 3,2 milionu USD (73 mil. Kč). Druhé kritérium se blíží svému splnění: obdržení analytických dat a všech vzorků, které útvar pro integritu (AIU) potřebuje z moskevské laboratoře, aby IAAF mohla určit, u kterých atletů je třeba řešit antidopingový případ.

Přes tyto pozitivní posuny však Andersen dále uvedl, že jeho pracovní skupina vzala na vědomí nedávná obvinění, že se úředníci RusAF podíleli na pokusu zakrýt dopingový trest jednoho ze svých atletů (Danil Lysenko) a že někteří distancovaní trenéři a jeden lékař nadále pokračují v práci s atlety.

Podle Andersena i tyto pochybnosti o schopnosti RusAF prosazovat dopingové tresty a celkově přijmout novou antidopingovou kulturu oddalují návrat Ruska do atletické rodiny. „Pracovní skupina sdílí frustraci Rady, že pokrok ve dvou oblastech je podkopáván ve zjevném posunu ve dvou dalších oblastech.“ Andersen a spol. však doufají, že „nevyřešené otázky budou brzy vyřešeny. Pokud a kdy budou, oznámí to na svém zasedání Rady v Dauhá v září, ne-li dříve.“

„Situaci nemůžeme okamžitě změnit, ale máme odhodlání to udělat,“ uvedl šéf RusAF Dmitrij Šljachtin v oficiálním reakci. Poznamenal také, že jeho příští setkání s pracovní skupinou IAAF proběhne velmi brzy, v tuto chvíli se diskutuje o datu a místě.

Přípravy na Eugene 2021

Během zasedání Rada vyslechla podrobný přehled příprav na mistrovství světa v atletice v Oregonu v roce 2021. Hodnocení dva roky před každým mistrovstvím světa je další novinkou, podle Coea jde o to zachytit a napravit případné potíže včas. Předseda IAAF kvitoval, že se šampionátu uskuteční na stadionu, který je postavený přímo pro atletiku. „Atleti budou mnohem blíže k fanouškům a fanoušci atletům, což vytvoří opravdu jedinečnou atmosféru,“ těší se Coe, přičemž za Radu vyjádřil spokojenost s pokrokem. A pochválil také Dauhá, organizátory nejbližšího MS, kde přípravy vstupují do závěrečných fází.

Nový systém testování „na silnici“

Během briefingu po jednání Rady Coe také zdůraznil důležitost rozhodnutí schválit nový model a financování mimosoutěžního testování na zakázané látky týkající se silničních závodů. „S mimořádným růstem (tohoto odvětví) v posledních letech hrozí nebezpečí, že se silniční závody stanou obětí svého vlastního úspěchu,“ uvedl Coe s odkazem na páteční tiskové prohlášení AIU. „Silniční běh má potenciál vážného dopingového skandálu,“ píší „strážci integrity“, kteří nebezpečí vidí „ve velmi nepřiměřenému vztah mezi penězi dostupnými běžcům a pravděpodobností být chycen při dopingu mimo soutěž“. Během letoška již z toho důvodu vzniklo partnerství mez AIU a WMM, seriálem šesti největších maratonů světa.

„Časák a limity“ pro Nairobi 2020

Rada také schválila časový program a kvalifikační kritéria pro mistrovství světa juniorů, které 7. až 12. července příštího roku hostí keňská metropole Nairobi. Soutěžní komise IAAF přitom mimo jiné schválila test Gundersenovy metody při vícebojích právě při tomto šampionátu. Jde o přepočet bodů na časový handicap, podle nějž atleti vystartují do závěrečné disciplíny, tedy 800 m u juniorek a 1500 m u juniorů. (Podrobněji jsme se tématu věnovali v časopise Atletika č. 1/2019). 

Michal Procházka, foto: IAAF

Vytisknout