přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. března 2020, 10:30

Novinky z Evropské atletiky

Formou videokonferenční schůzky proběhlo dvoudenní zasedání výkonné rady Evropské atletiky. Hlavními tématy bylo mistrovství Evropy v Paříži a také budoucnost dalších šampionátů spadajících pod kontinentální asociaci.

Jednání proběhlo v nepřítomnosti prezidenta EA Sveina Arne Hansena, jenž se jí nemohl zúčastnit z důvodu zdravotních problémů. Konferenci tak vedl první místopředseda Dobromir Karamarinov.

Jednoznačně nejzásadnějším bodem jednání byla situace ohledně mistrovství Evropy, které má v termínu 25. – 30. srpna hostit Paříž. Bohužel právě Francie je jednou z evropských zemí nejvíce zasažených koronavirem. Vzhledem k tomu požádala výkonná rada organizační výbor mistrovství Evropy, aby provedl okamžitou a podrobnou studii proveditelnosti této atletické události. Přípravy na evropský šampionát v Paříži zatím pokračuje dle plánu, ovšem i zde je pravděpodobné, že může být mistrovství odloženo. Vedení EA tak od pořadatelů vyžaduje navrhnutí různých alternativních scénářů včetně odložení na pozdější termín. Zdůraznilo pak, aby byla studie založena na názorech všech zúčastněných stran, mezi které patří například i francouzská vláda či samotní atleti. „Je jasné, že v současné době žijeme v nebývalých podmínkách, které vyžadují, abychom byli flexibilní, otevření a realističtí. Momentálně je nejdůležitější zdraví a bezpečnost sportovců, funkcionářů, fanoušků, dobrovolníků, zaměstnanců a všech osob zapojených do evropské atletiky. To teď musí být nejvyšší prioritou,“ vyzval Karamarinov.

 Reagoval také předseda výboru evropských atletů Řek Periklis Iakovakis. „Mít světlo na konci tunelu, že se bude mistrovství Evropy bude konat v řádném termínu, je v těchto extrémně těžkých dobách něco pozitivního. Pro atlety se jedná o stresující období plné zmatku. Ztratili jsme určitou zajetou strukturu a smysl pro normálnost,“ uvedl někdejší evropský šampion a bronzový medailista z MS v běhu na 400 metrů překážek.

Výkonná rada EA pak rozhodla také o osudu dalších šampionátů, které pod ni spadají.

Třetí vydání dorosteneckého evropského šampionátu, které mělo proběhnout 16. – 19. července v italském Rieti se letos neuskuteční. O náhradním termínu konání této akce bude později rozhodnuto.

Na příští sezónu se přesouvá také Evropský pohár v běhu na 10 000 metrů a mistrovství Evropy v běhu do vrchu.

Již dříve pak byl odložen evropský vrhačský pohár v portugalské Leirii, jenž se měl uskutečnit 21. a 22. března.

Petr Jelínek

Vytisknout