přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. ledna 2003, 14:47

Novinky v přípravě českých tyčkařů

Kanárské ostrovy se nestanou místem přípravy pouze pro Tomáše Dvořáka a Ludmilu Formanovou, ale odlet do střediska Maspalomas čeká v sobotu 11. ledna i tréninkovou skupinu Boleslava Patery.

Tým tyčkařů Dukly Praha tvoří Pavla Hamáčková, Štěpán Janáček, Adam Ptáček a tréninkový partner Aleš Hončl. Loňskou sezónu prožili naši úspěšní skokani v poněkud rozdílném duchu. Zatímco Janáček s Ptáčkem zvyšovali hodnotu národního rekordu, úřadující halová mistryně světa Hamáčková se po celou letní sezónu potýkala s vleklými bolestmi zad. „O stoprocentním zdraví u sportovce nelze hovořit nikdy, ale v současné době je zdravotní stav všech tří závodníků vynikající,“ pochvaluje si trenér Boleslav Patera. Sám dobře ví, že zdravotní stav sportovce je základem celé jeho přípravy a následných výsledků v závodech. Letos je trenér Patera spokojen: „Pro tuto sezónu jsem velkým optimistou. Fyzicky jsou moji svěřenci velmi dobře připraveni. Když k tomu přičteme nasbírané zkušenosti, měli by být letos na ještě vyšší úrovni než ve svých dosud nejúspěšnějších sezónách.“Český rekordman Adam Ptáček dosud trénoval osmkrát, Pavla Hamáčková šestkrát. Štěpán Janáček absolvoval pouze tři tréninky, ale ty byly náročné a vysoce kvalitní.

Během soustředění u břehů Atlantského oceánu naši tyčkaři do vcelku obvyklé přípravy zařadí i nové, speciální prvky v technickém provedení skoků. „Připravili jsme několik technických detailů, které by si moji svěřenci měli osvojit. Věřím, že tyto drobné změny povedou ke zvýšení jejich výkonnosti,“ vysvětluje Boleslav Patera. Každou tréninkovou metodu její autor pochopitelně důkladně střeží. Patera se se svým nápadem v praxi dosud nesetkal. „Žádná skupina světových tyčkařů neskáče takovým způsobem, jen někteří snad tento technický grif mají v sobě a provádějí ho nevědomky.“

Cíle pro nadcházející sezónu jsou pro trojici českých tyčkařů jasné. Chystají se startovat na obou světových šampionátech a úspěchem by pokaždé byl postup do finále. „Konkurence ve skoku o tyči je v obou kategoriích obrovská. Postup do finále mistrovství světa je určitě vynikajícím výsledkem,“ tvrdí Boleslav Patera. Světový šampionát v hale přitom v tyči nelze řadit na vedlejší kolej, protože se ho pravidelně účastní téměř kompletní světová špička. Navíc hodnota světového rekordu mužů je vyšší v hale než pod otevřeným nebem.

První závody v letošní sezóně absolvují čeští reprezentanti ve skoku o tyči 29. ledna v německé Chotěbuzi, které odstartují jejich sérii účastí na mítincích v Německu.

Tomáš Klement

Vytisknout