přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. ledna 2022, 13:24

Novinky DNA v roce 2022

Evropská atletika se nadále snaží rozvíjet projekt DNA (dynamická atletika), tak aby zvýšila atraktivitu královny sportu, a to zejména mezi mladými. Jaké novinky se chystají pro letošní rok?

Formát DNA se na mezinárodní soutěži poprvé představil v roce 2019 při Evropských hrách v běloruském Minsku. Tehdy se tohoto klání zúčastnilo 24 zemí a nechyběla ani česká reprezentace. Jednalo se o týmovou soutěž ve velmi netradičním a zajímavém formátu. Jelikož se u většiny členských federací setkal projekt DNA s pozitivními reakcemi, počítá se s ním i pro rok 2022.

Už v průběhu halové sezóny se můžeme těšit na další týmové klání. Jedná se o utkání pěti reprezentací, které střetnou své síly v glasgowské Emirates Aréně. Jedná se o výběry Anglie, Walesu, Irska, Španělska a Turecka. Každé smíšené družstvo bude mít osmnáct členů.

Během dvouhodinového programu se má závodit celkem v jedenácti disciplínách. Muži i ženy poběží hladkou i překážkovou šedesátku. Něžné pohlaví pak má na programu ještě osmistovku a dálku, zatímco muži se utkají ve výškařském a koulařském sektoru. Výčet disciplín doplňují tři štafetové závody, a to smíšená štafeta na 4x400 metrů, smíšená štafeta na 2x2x200 metrů a stíhací štafeta na závěr.

Evropská atletika se chce v rámci projektu zaměřit na mládež, a proto bylo schváleno konání evropské klubové soutěže kategorie do 20 let s názvem European DNA U20 Clubs. Pilotní vydání by se mělo uskutečnit 17. – 18. září 2022 ve španělském Castillonu.

Závodit by mělo šestnáct týmu nejlepších členských federací na základě hodnocení národů z loňského mistrovství Evropy juniorů v Tallinnu. Jednotlivé federace budou moci vyslat buď atletický klub nebo i sportovní školu. Česká republika se mezi 16 nejlepších nevešla, jelikož ve zmiňovaném hodnocení figuruje na osmnácté příčce. To však nemusí znamenat, že bude chybět, jelikož není zdaleka jisté, zda všechny pozvané federace projeví zájem se závodu v Castillonu zúčastnit.

Petr Jelínek

Vytisknout