Norové zářili na Impossible Games

čtvrtek 11. června 2020
Velmi netradičním způsobem odstartoval na stadionu Bislett v Oslu letošní ročník Diamantové ligy. Konal se totiž v exhibičním formátu pod názvem Impossible Games. Přesto padaly špičkové výkony a bořily se rekordní tabulky.

Celý program odstartovalo tyčkařské klání, které mělo čtyři účastníky, i když na stadionu Bisslet byli přítomni pouze tři, a to halový světový rekordman Armand Duplantis ze Švédska, norský juniorský mistr Evropy z loňského roku Pal Haugen Lillefosse a další domácí borec Simen Guttormsen. Renaud Lavillenie si s předstihem odskákal již v úterý na svém domácím zahradním sektoru ve Francii a jeho průběžné výsledky se postupně promítaly na výsledkové tabuli paralelně se závodem v Oslu. Jako první se ze soutěže poroučel Simen Guttormsen, když zapsal 521 centimetrů. Třetí příčku si vyskákal Lillefosse a se svým vystoupením mohl být spokojen. Úspěšným skokem přes 561 centimetrů si vylepšil svůj venkovní osobák. Souboj o prvenství byl tedy očekávaný. Lavillenie v něm měl nevýhodu, jelikož v domácím sektoru musel skákat ze zkráceného rozběhu. Přesto vyrovnal svůj zahradní osobák 581 centimetrů. Tutéž hodnotu zdolal i Duplantis, jenže narozdíl od svého francouzského soka byl napotřetí úspěšný i na další postupné výšce 586 centimetrů, což mu zajistilo prvenství. Následně se ještě třikrát neúspěšně pokoušel o zdolání 601 centimetrů.

Cíl závodu na 1000 metrů byl jasně daný, a tím bylo překonání norského národního rekordu někdejšího půlkařského olympijského šampiona z her v Atlantě 1996 Vebjorna Rodala. Hlavním aktérem, který se měl pokusit o pokoření mety 2:16.78, byl Filip Ingebrigtsen. Do závodu odstartovala čtveřice borců a dva z toho byli vodiči, kteří Ingebrigtsenovi odtáhli první osmistovku. Nakonec úsilí všech zúčastněných přineslo své ovoce, jelikož Ingebrigtsen proběhl cílem v čase 2:16.46 a stal se tak novým rekordmanem své země na této trati.

Závod na 2000 metrů nesl název Maurie Plant Memorial Race a uskutečnil se na počest australského manažera a komentátora Maurieho Planta, který zesnul počátkem tohoto roku. V běžeckém duelu na dálku se utkali norský tým bratří Ingebrigtsenových a keňský tým světového šampiona Timothyho Cheruiyota. Zatímco Norové běželi v Oslu, Keňané odstartovali do závodu v Nairobi. Na každé straně stálo pět běžců, přičemž o vítězi měl rozhodnout součet časů tří prvních závodníků z jednotlivých týmů. Již od startu měl navrch tým Ingebrigtsen. Nutno dodat, že tým Cheruiyot měl ztížené podmínky nejen tím, že běžel v nadmořské výšce přes 1900 metrů, ale navíc je provázel déšť a silný vítr. Norové nakonec své soupeře přímo deklasovali. Jako první proběhl cílem Jakob Ingebrigtsen a navíc časem 4:50.01 překonal pětatřicet let starý evropský rekord legendárního Brita Steva Crama. Jakob byl o 1.38 vteřiny rychlejší než jeho předchůdce. Druhý Henrik zaběhl 4:53.72 a Filip pouhých 45 minut po překonání národního rekordu na poloviční distanci zaznamenal kvalitní čas 4:56.91. Z Keňanů byl nejlepší Timothy Cheruiyot v čase 5:03.05. V cíli ho následovali Edwin Melly (5:13.12) a Elijah Manangoi (5:18.63).

Úřadující mistr světa i Evropy na čtvrtce překážek Karsten Warholm si v norské metropoli zaběhl o sto metrů kratší distanci s překážkami. Jeho cílem bylo překonání historického světového maxima Brita Chrise Rawlinsona z roku 2002, který měl hodnotu 34.48. Přesto, že Warholm běžel sám, podařilo se mu rekordní zápis vylepšit o celých sedm desetin na 33.78.

Na stejné trati žen se proti sobě utkaly mistryně Evropy Lea Sprungerová ze Švýcarska, stříbrná olympijská medailistka z Ria Sara Slott Petersenová a norská rekordmanka Amalie Iuelová. Sprungerová měla v hlavě ambiciózní plán, když chtěla do třetí překážky běžet třinácti krokovým rytmem, což se ještě žádné ženě v historii nepovedlo. Pošilhávala také po historickém světovém maximu, které má časem 38.16 od roku 2013 v držení Zuzana Hejnová. Třinácti krokový rytmus se projevil na rychlosti jejího běhu a nakonec podlehla oběma svým soupeřkám v čase 39.86. Zvítězila Petersenová (39,42) těsně před Iuelovou (39.44).

Úspěšný útok na evropské historické maximum proběhl také na další nepříliš často běhané trati 25 000 metrů. Bývalý půlmaratonský evropský rekordman Nor Sondre Norstad Moen si s porci pětadvaceti kilometrů poradil v čase 1:12:46.5, což se ještě žádnému Evropanovi nepodařilo.

Velmi zajímavý byl také start trojnásobné zlaté medailistky z loňského MS v klasickém lyžování Therese Johaugové v sólo závodě na 10 000 metrů. Norská šampionka ukázala, že umí běhat i na dráze a bez pomoci druhých, když si svůj osobní rekord z minulého roku vylepšila o více než čtyřicet vteřin na 31:40.67. Pro srovnání, s tímto výkonem by v loňských evropských tabulkách figurovala na osmém místě mezi atletkami specialistkami.

Dvoustovka překážek žen byla ryze norsko-finským soubojem. Na straně domácích staly národní rekordmanka ze stovky překážek Isabelle Pedersenová a Line Klosterová. Také Finsko mělo na startu svou rekordmanku na trati 100 metrů překážek Annimari Korteovou. Spolu s ní zaklekla do bloků ještě Nooralotta Neziriová. Zvítězila nakonec ta, od které se to čekalo možná nejméně. S netradiční tratí i mezerami mezi překážkami si nejlépe poradila Line Klosterová za 26.11. Druhá byla Nooralotta Neziriová v čase 26.65. Těsně za ní finišovala Animari Korteová (26.70) a výsledkovou listinu uzavírala Isabelle Pedersenová (28.11), která v polovině závodu ztratila rytmus, do kterého se už po zbytek závodu nedokázala dostat.

Ženskou šestistovku běžely pouze dvě závodnice, které musely celou distanci zvládnout ve své dráze, aby se nedostaly do kontaktu. Švýcarská dvojnásobná halová mistryně Evropy v běhu na 800 metrů Selina Büchelová byla favoritkou. Z prvenství se však nečekaně radovala její norská soupeřka Hedda Hynneová v čase 1:29.06. Büchelové nejspíš nesedla vnější dráha a cílem proběhla jako druhá za 1:30.10.

Ve čtyřčlenném diskařském závodě potvrdil papírové předpoklady světový šampion Daniel Stahl ze Švédska. Oběma svými měřenými pokusy by nenašel přemožitele. Ten delší měřil 65.92. Druhý byl jeho krajan Simon Pettersen za 64.54. Za švédským duem se seřadili Norové Ola Stunes Isene (61.85) a Sven Martin Skagestad (60.38).

V koulařském kruhu si připsal primát Nor Marcus Thomsen, který o tři centimetry přehodil 21 metrovou hranici. Za tou naopak o pouhých šest centimetrů zaostal druhý Švéd Wictor Petersson.

Pokus norské běžkyně Karoline Bjerkeli Grovdalové o překonání národního rekordu na trati 3000 metrů nebyl úspěšný, jelikož závod ani nedokončila.

Petr Jelínek, foto: © Eirik Førde / Bislett Alliance