přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. listopadu 2020, 14:27

Nominované ženy na světového atleta

Světová atletika zveřejnila jména deseti žen, mezi kterými se rozhodne o královně tohoto sportu za uplynulou sezónu.

Femke Bolová (Nizozemsko)

Dvacetiletá Nizozemka Femke Bolová naplno využila toho, že letos nezávodily nejrychlejší americké závodnice a na čtvrtce překážek byla jasnou vládkyní. Vyhrála všech šest závodů, do kterých odstartovala a národní rekord své domoviny vylepšila až na 53.79, což je zároveň také nejlepší světový výkon tohoto roku.

Letesenbet Gideyová (Etiopie)

Etiopanka Letesenbet Gideyová zazářila zejména na speciálním běžeckém mítinku ve Valencii, kde se stala novou světovou rekordmankou na trati 5000 metrů. Časem 14:06.62 vylepšila dvanáct let staré historické maximum Etiopanky Tirunesh Dibabaové o více než pět vteřin. Kvalitní čas 14:26.57 zaběhla také na mítinku Diamantové ligy v Monaku.

Sifan Hassanová (Nizozemsko)

Nizozemka Sifan Hassanová letos opět potvrdila, jakou je běžeckou univerzálkou. Na mítinku Diamantové ligy v Bruselu zaběhla nový světový rekord v hodinovce, když za 60 minut uběhla 18 930 metrů. V říjnu pak v Hengelu vylepšila o 25 vteřin osmnáct let starý evropský rekord Britky Pauly Radcliffeové, když se stala první evropskou běžkyní, která zaběhla desítku pod 30 minut. Kontinentální maximum má nyní díky ní hodnotu 29:36.67. Hassanová se také posunula na čtvrté místo historických světových tabulek za Etiopanku Almaz Ayanaovou, Číňanku Junxia Wang a Keňanku Vivian Cheruiyotovou.

Peres Jepchirchirová (Keňa)

Další elitní vytrvalkyní, která nemůže chybět v této společnosti, je Keňanka Peres Jepchirchirová. Té se v letošní sezóně podařilo hned dvakrát vylepšit hodnotu půlmaratonského světového rekordu v ryze ženském závodě. Poprvé tomu tak bylo v Praze na Letné, kde v sólo běhu zaznamenala čas 1:05:34. Tento výkon pak srazila při svém triumfu na mistrovství světa v půlmaratonu v polské Gdyni. Tam stanovila historické maximum na 1:05:16.

Faith Kipyegonová (Keňa)

Keňanka Faith Kipyegonová startovala napříč disciplínami v pěti závodech a ani v jednom nenašla přemožitelku. Hned třikrát se pokoušela o překonání historického světového maxima Rusky Světlany Mastěrkovové na kilometru. Nejblíže tomu měla v Monaku, kde zaostala časem 2:29.15 za rekordním zápisem jen o 17 setin. V Bruselu pak zaběhla pátý nejrychlejší čas historie 2:29.92. Je také autorkou nejlepšího světového výkonu roku na osmistovce, když ji zvládla za 1:57.68.

Laura Muirová (Velká Británie)

Druhou ženou, která vládla středním tratím, byla Britka Laura Muirová. Ta má na svědomí tři nejlepší časy sezóny na trati 1500 metrů. Statistikám této sezóny vládne časem z Berlína 3:57.40. Pod čtyři minuty stlačila své časy také ve Stockholmu (3:57.86) a v Chořově (3:58.24).

Hellen Obiriová (Keňa)

Další keňskou běžkyní v tomto elitním výběru je Hellen Obiriová, která absolvovala tři závody na tratích 3000 a 5000 metrů a zůstala neporažena. Na mítinku Diamantové ligy v Monaku porazila pozdější světovou rekordmanku Letesenbet Gideyovou, když proběhla cílem jako první v čase 14:22.12. Letošní nejlepší světový výkon 8:22.54 jí pak patří na trati 3000 metrů.

Yulimar Rojasová (Venezuela)

Venezuelská světová šampionka Yulimar Rojasová zářila zejména v halové sezóně. Na mítinku World Indoor Tour v Madridu doskákala až na 15.43, čímž o sedm centimetrů překonala šestnáct let starý halový světový rekord Rusky Taťány Lebeděvové z Budapešti. Další patnáctimetrový trojskok přidala na mítinku v Métách. Výkon 15.03 je devátým nejlepším v halové historii. Také pod otevřeným nebem startovala ve dvou závodech a udržela si neporazitelnost. Venkovním světovým tabulkám sezóny kraluje výkonem 14.71.

Elaine Thompson-Herahová (Jamajka)

Za nejúspěšnější sprinterku roku 2020 se dá považovat Jamajčanka Elaine Thompson-Herahová. Ta odešla ze všech sedmi finálových závodů na 100 metrů neporažena. Čtyřikrát se dostala v regulérních podmínkách pod 11 vteřin. V Římě zaběhla nejlepší světový výkon roku 10.85.

Ababel Yeshanehová (Etiopie)

Výčet deseti nominovaných uzavírá etiopská vytrvalkyně Ababel Yeshanehová, která zaběhla v Ras al Khaimah nový absolutní světový rekord v půlmaratonu 1:04:31. Z tři roky starého rekordního zápisu Keňanky Joycline Jepkosgeiové ubrala dvacet vteřin. Patřila také mezi hlavní favoritky na titul půlmaratonské mistryně světa. V Gdyni ji ovšem postihl pád, přesto skončila pátá.

Petr Jelínek

Vytisknout