přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. listopadu 2023, 22:11

Ngetich na světový rekord nedosáhla

Ve francouzském Lille proběhl silniční závod, kde se očekával útok na ženský světový rekord na trati 10 kilometrů. Ten nakonec nebyl úspěšný, nicméně i tak měl tento běžecký podnik svou kvalitu.

Nejvyšší kvalitu celého mítinku měl dle očekávání závod žen na 10 kilometrů, kde se chtěla Keňanka Agnes Ngetich pokoušet o překonání světového rekordu na této trati. Bronzová medailistka z letošního světového šampionátu v krosu měla v hledáčku čas 29:14, co je rekordní zápis Etiopanky Yalemzerf Yehualaw z loňského závodu ve španělském Castellónu. Ngetich se mu v polovině srpna v rumunském Brasově přiblížila už na deset vteřin.

V Lille byl ovšem její atak neúspěšný, protože byla ještě o dvě vteřiny pomalejší. Přesto historicky čtvrtým nejrychlejším časem 29:26 s přehledem zvítězila. Spokojena mohla být její krajanka Emmaculate Acholi, která se díky výkonu 30:01 vyhoupla na dělenou desátou příčku historických světových tabulek. Keňskou dominanci dokonala Christine Njoki, která už finišovala na bronzové pozici za 30:41.

Závod mužů na 10 kilometrů měl etiopského vítěze. Stal se jím favorizovaný Gemechu Dida, jenž si s tratí poradil v čase 27:17. Jen o dvě vteřiny zpět proběhl cílem druhý Keňan Bravin Kiptoo.

Hodně se čekalo také od mužského klání na 5 kilometrů. Tam se ovšem běželo výrazně pomaleji oproti původním předpokladům. Triumfoval devatenáctiletý Keňan Reynold Cheruiyot v čase 13:21 před Norem Narvem Nordasem, jenž sice posunul hodnotu národního rekordu své domoviny o dvě vteřiny na 13:26, ale útok na evropský rekord Francouze Jimmyho Gressiera mu nevyšel, když na něj bronzový medailistka z patnáctky na MS v Budapešti ztratil čtrnáct vteřin. Třetí doběhl Etiopan Azize Melkeneh (13:28).

Mezi ženami svedly napínavý souboj etiopské juniorky Wubrist Aschal s Asmarech Anley. Obě proběhly cílem shodně v čase 14:41, kterým se dostaly do TOP 20 historických světových tabulek. Z vítězství se radovala Aschal.

Petr Jelínek

Vytisknout