přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. ledna 2021, 12:14

Nehvizdy se Staňkem i Tamberim

Výškařský halový světový šampion Gianmarco Tamberi a český koulařský rekordman Tomáš Staněk budou největšími hvězdami čtvrtého ročníku mezinárodního mítinku Hvězdy v Nehvizdech.

Tento mezinárodní mítink se poprvé v tomto městysu poblíž Prahy konal v roce 2018 a během následujících sezón si vydobyl stálou pozici nejen v české termínové listině, ale i v té evropské. Důkazem je i jeho zařazení mezi mítinky World Athletics Indoor Tour kategorie Bronze, což mu dodává na ještě větší prestiži. Během uplynulých tří ročníků přivítaly Nehvizdy řadu hvězd světové atletiky i domácí atletiky a jinak tomu nebude ani letos.

Již tradičně silně obsazenou disciplínou bude mužská koule. Zde by neměl chybět český rekordman a trojnásobný medailista z posledních mezinárodních halových vrcholů Tomáš Staněk, jenž je zároveň i rekordmanem mítinku výkonem 21.23. Dalším borcem s osobním maximem přes 22 metrů je lucemburský národní rekordman Bob Bertemes, jenž se může pyšnit kariérním výkonem 22.22. V kruhu by se měl objevit také italský halový rekordman Leonardo Fabbri. Tomu zbývá k pokoření dvaadvacetimetrové hranice už jediný centimetr. Kvalitní startovní listinu pak doplňují například ještě bronzový muž mistrovství Evropy v Amsterdamu 2016 Portugalec Tsanko Arnaudov nebo egyptský rekordman Mostafa Amr Hassan.

Bez zajímavosti jistě nebude ani koule žen. Na vynikající výkony z loňské sezóny se pokusí navázat Markéta Červenková. Soupeřky však bude mít vskutku kvalitní, ať už se jedná o švédskou rekordmanku Fanny Roosovou (OR 19.06) nebo finalistku světového šampionátu v Dauhá Sophii McKinnaovou.

Na rekord mítinku 226 centimetrů by se mohlo útočit v mužské výšce. Žhavým kandidátem na jeho překonání bude italský halový mistr světa i Evropy a evropský šampion pod otevřeným nebem Gianmarco Tamberi. Známý showman má osobní rekord 239 centimetrů a v hale je držitelem národního rekordu 238. O udržení pozice rekordmana mítinku bude usilovat Jamal Wilson z Baham, který loni právě společně s Brazilcem Fernandem Ferreirou skočil v Nehvizdech zmiňovaných 226. Do tohoto souboje by mohl promluvit také bronzový z ME v Amsterdamu Brit Chris Baker, jenž v minulosti ukázal, že se mu na české půdě daří. V roce 2016 ovládl mítink v Hustopečích v dosud platném osobním rekordu 236 centimetrů. O další český primát se pokusí navázat někdejší vítěz Brněnské laťky Mexičan Edgar Rivera a nesmíme zapomínat ani na naši jedničku Marka Bahníka.

Ve stejné disciplíně žen se proti sobě utkají stříbrná medailistka z Her Commonwealthu a šestá z MS v Londýně 2017 Britka Morgan Lakeová (OR 197) a šestá žena olympijských her v Riu de Janeiru Levern Spencerová ze Svaté Lucie (NR 198), která je tradiční účastnicí mítinků na našem území. Se špičkovými zahraničními konkurentkami se pokusí poměřit síly mladičká Klára Krejčiříková.

Na programu budou také dálkařská klání. V tom mužském se v Nehvizdech po roce opět představí Ukrajinec Jaroslav Isačenko, který loni posunul hodnotu rekordu mítinku na 796 centimetrů. V kategorii žen je největší favoritkou stříbrná z ME do 22 let 2019 Maďarka Petra Farkasová (OR 672). Českým želízkem v ohni by měla být stále se zlepšující Linda Suchá (OR 645).

Čtvrtý ročník mezinárodního mítinku World Athletics Indoor Tour kategorie Bronze Hvězdy v Nehvizdech se uskuteční v pátek 5. února.

Většina startovního pole by se pak měla představit také na mítinku Kladno Indoor, který by se měl uskutečnit v pondělí 8. února.

Petr Jelínek, foto: ČAS - E. Erben

Vytisknout