Neděle ozdobena rekordy i limitem

Neděle ozdobena rekordy i limitem
Aktuality
neděle 28. února 2016
Tři rekordy šampionátu (plus jeden oddílový juniorský) a jedno nové jméno pro halové MS (Kudlička). Takový je účet druhého dne halového republikového šampionátu v Ostravě.

V předešlých závodech laťka na "limitní" výšce Janu Kudličkovi smolně odolávala, tentokrát štěstěna ukázala tu přívětivější tvář a při úvodním pokusu na 577 cm se - ač notně se chvějící - zůstala. Kromě splněného entry pro HMS to je navíc vyrovnaný rekord mistrovství. "Dnes byl cíl jasný a jsem moc rád, že se mi ho podařilo splnit. Trochu jsem se pral s rozběhem, o to víc si cením toho, že ten limit konečně padnul," oddechl si svěřenec Boleslava Patery z pražské Dukly. "Za týden mě čeká Jablonec a věřím, že tam to bude ještě lepší. Bude dobré si osahat i větší výšky směrem k Portlandu," dodal. Stříbro bral Honzův tréninkový i oddílový kolega Michal Balner za 550, k bronzu stačilo Lukáši Posekanému (Kladno) zdolat pět metrů napoprvé.

Výtečnou formu má letos v hale koulař Tomáš Staněk a potvrdil ji i v Ostravě. Podle očekávání neměl svěřenec Petra Stehlíka z pražské Dukly sobě rovného soupeře, navíc jen jedinkrát náčiní neletělo svěřenci za 20 metrů. Ten nejdelší - z druhé série - pak měřil 20.90 a znamenal o 17 cm pokoření rekordu MČR, který od roku 2013 držel Martin Stašek a také stvrzení limitů pro OH. "Nemůžu být nespokojený, zvlášt po té nucené pauze," připomněl Tomáš svalové potíže, které přerušily jeho sezónu. "Jel jsem sem s tím, že chci překonat rekord mistrovství, což se podařilo. Loni bylo 20.90 můj osobák, takže mě těší, že to bylo k 21, i když nejsem letos ještě tak vyházený. Teď mě ještě čeká Jablonec a pak už to jen doladit správně směrem k Portlandu pohlídat si, aby to vydržel sval,"uvedl. Stříbro bral s odstupem za Staňkem ale i před ostatními soupeři Martin Novák z Olomouce (19.36), bronz si vysloužil Tomáš Kozák (Litomyšl, 16.38).


O rychlý čas se pokoušel na patnáctistovce Filip Sasínek z AK Hodonín, s tempem mu v úvodních okruzích pomáhal bratr Patrik. I v samoceném boji pak Filip dokázal tempo držet (kilometr za 2:27-28), ale v závěru přeci jen trochu zpomalil a bylo z toho 3:41.45. Limit pro vrcholné akce z toho nebyl, ale zato se svěřenci Antonína Slezáka povedlo pokořit jeden z nejstarších rekordů mistrovství, když výkon Jana Krause z roku 1987 pokořil 42 setin. "Mým cílem bylo dnes zaběhnout limit pro Amsterdam. Ze začátku jsem tempo držel, ale postupně jsem mírně zpomaloval. Přesto jsem s časem spokojený," uvedl Sasínek, kterého na stupně doprovodili Petr Vitner z Nového Města na Moravě (3:48.99) a s dalším výrazným odstupem Josef Šimsa.

Ačkoli halovou sezónu brala spíše letem světem, předvedla Zuzana Hejnová ve finále čtvrtky skvělý výkon. Čas 52.34 je pohodlně splněným limit, byť svěřenkyně Dalibora Kupky z pražské Dukly dopředu ohlásila, že do Portlandu nepojede. "S dnešním výkonem musím být spokojená. Věděla jsem, že mám natrénováno a byla jsem trošku zklamaná z času v předešlém závodě, proto jsme také zvolili na MČR čtvrtku. Potřebovala jsem běžet své tempo, což se mi zde podařilo," pochvalovala si Zuzana a dodala: "Za 14 dní odlétám do Afriky, kde zahájíme přípravu na léto a budu tam až do května." Stříbro z MČR si vysloužila Zdeňka Seidlová (Vysoké Mýto) za čas 54.47, bronz Helena Jiranová (Kolín, 55.11).


Poté, co výškařka Michaela Hrubá z JAC Brno odvrátila fiasko třetím pokusem na svém základu (180 cm), předvedla už standardní, tudíž výtečný výkon: 184 napoprvé, 190 napodruhé - čímž si zajistila starty na ME i OH - a napoprvé na 193. Poté si svěřenkyně Aleny Nezdařilové nastavila laťku na 198, což by byl nejen rekord MČR, ale dokonce světový juniorský! Nebyly to špatné pokusy, ale laťka odolala. "Skákalo se mi zde dobře, mám radši tvrdší povrchy," uvedla Hrubá. "Trošku mě ze začátku svazovalo, že chci skočit limit na OH zvlášt když jsem se zachraňovala na základu, ale postupem času jsem se uvolnila a bylo to lepší. 198 je hodně vysoko, i když to nebylo úplně beznadějné," dodal s tím, že do Portlandu nepojede, i kdyby přišla od IAAF pozvánka. O dělbě zbylých medailí se rozhodlo na 180 a předešlém zápisu, nejčistší ho měla Nikola Strachová (Olymp Praha) následována vícebojařkou Eliškou Klučinovou (USK), nepopulární bramborová pak zbyla na Ladu Pejchalovou.


Nejrychlejší rozběhové časy na dvoustovce zaběhli vítkovická Jana Slaninová a Duklák Pavel Maslák, 24.25 a 20.98. Své pozice pak potvrdili v bojích medaile. "S časem (24.23) jsem spokojená a jsem moc šťastná, že jsem na rychlé domácí dráze vyhrála," nechala se Slaninová. To Maslák naopak po výkonu 20.78 nadšením nezářil. "Chtěl jsem běžet rychleji než v Africe," prohlásil člen skupiny Dalibor Kupky. "Už v rozběhu to nebylo úplně ono, cítil jsem se takový zatuhlý. Je potřeba to ještě doladit a připravit se na obhajobu titulu mistra světa, Ještě mě čeká příští týden v sobotu tréninková pětistovka. Myslím, že dnes bych měl na čtvrku tak za 45.60-70. Takže v Portlandu si věřím, tak na 45.30-40," naznačil své plány. Po boky vítězů se pak dnes postavili Barbora Procházková (USK, 24.27) a Barbora Dvořáková (Dukla, 24.30), které těsně podlehly Slaninové, a juniorský rekordman Jiří Polák Sokol Č. Budějovice, 21.40) spolu s Michalem Tlustým (Slavia 21.79).


Svůj druhý mistrovský titul v Ostravě získala Kateřina Cachová z USK, když v dálce zopakovala svůj nejlepší letošní výkon 628 cm. O dva decimetry méně předvedla další vícebojařka, juniorka Tereza Vokálová z Jablonce, pro niž je 608 novým halovým osobákem. Bronz připadl v centimetrové bitvě Anně Švecové (USK, 590).

Čtvrtkařům se nepodařilo srazit půlvteřinu k potřebnému průměru pro HMS i proto, že se na seběhu i v následující zatáčce čelné trio střetlo rameno na rameno, loket na loket o důležité první místo. Povedlo se to Michalu Desenskému z Hradce Králové a svoji pozici už bezpečně uhájil v čase 46.94. O zbylé kovy to byla strhující bitva, v níž uspěli Jan Tesař ze Staré Boleslavi (47.33) a překvapivě také Vít Müller, mladší oddílový kolega vítěze (47.52). "Čekal jsem o něco lepší čas. Bylo to hodně rychle rozběhnuté, a ke konci mi trochu došlo, ale v hale se to jinak běhat nedá," přiznal šampion Desenský, kterého mrzely strkanice a z toho pramenící nezdar směrem ke štafetě pro Portland.


Na půlce se Kristiina Mäki (Hvězda Pardubice) pokusila o razantní nástup po 450 metrech závodu, její nástup však zachytila Alena Ulrichová z USK a v závěrečném kole si s přehledem doběhla pro svůj premiérový halový titul v čase 2:09.87. "Čekala jsem rychlejší závod, ale na MČR to bývá o taktice. Věděla jsem, že musím jít za Kristiinou, protože kdybych nezachytila její nástup, tak by to bylo ztracené," řekla k závodu šampionka. "Od začátku jsem počítala s tím, že půjdu dlouhý finiš, ten nástup mi bohužel nevyšel, ale tak snad příště," uvedla Mäki, která 800 m zkusila před HMS (kde poběží 1500 m) jako test dvou závodů ve dvou dnech. V závěru už jen kontrolovala druhou pozici (2:11.50), to o bronz se bojovalo do posledního metru, nakonec si jej na cílové čáře vydřela Eliška Kutrová (Olymp Brno, 2:12.05).


Také půlkaři začali podle taktických not, o razantnější nástup se však nikdo nepokusil a o všem podstatném se rozhodlo až v závěrečném okruhu. Nejvíce sil měl nakonec paradoxně Filip Šnejdr, ačkoli to byl on, kdo z počátku udával volnější tempo závodu. Stříbrnou pozici nakonec uhájil jeho oddílový kolega ze Slavie Daniel Musil, bronz zbyl na Tomáše Vystrka (Univerzita Brno). Medailisté se vešli do 59 setin, čas vítěze byl 1:53.24. "S časem samozřejmě spokojený být nemůžu, ale jsem šťastný, že jsem vyhrál," nechal se slyšet Šnejdr.

Patnáctistovka žen poskytla taktičtější bitvu než mužská, ještě do posledního okruhu byla ve hře o medaile šestice běžkyň. Jasně nejrychlejší závěr měla Michaela Drábková z Nového Města nad Metují (4:27.86). Stříbrný stupínek si vysloužila Simona Vrzalová z Vítkovic, bronzový pak Lucie Maršánová.

V mužském trojskoku to v první polovině závodu vypadalo na vyrovnanou bitvu těsně za 15metrovou hranicí. Nakonec ale bylo vše jinak, závěrečná série totálně přesypala pořadí, snad jen malý rozdíl medailistů zůstal: Pouhých 8 cm dělilo šampiona Jiřího Zemana hájícího barvy Sokola Opava (15.42) a bronzového Adama Pašiaka z USK (15.34), mezi ně se vklínil obhájce titulu Jiří Vondráček (15.39).

Tradiční tečku šampionátu činí štafety, v posledních letech je to 4x200 m. Tituly v obou kategoriích vybojovaly elitní družstva, mezi ženami USK ve složení Domská, Humpolíková, K. Seidlová, Hlavatá (1:38.92), mezi muži pak Dukla, za niž běželi Šorm, Kubist, M. Sadil, Pavlíček (1:28.29). Na bednu vystoupaly také členky Olympu Brno a juniorky Dukly, které časem 1:39.91 pokořily ve své kategorii oddílový rekord (dvojčata Dvořákova, Semecká, Jirmanová). A pánové? Tam stříbro brali Slávisté, bronz Liberečáci.

Výsledky

Michal Procházka, Petr Jelínek, foto: E. Erben